ANALÝZA / Elon Musk nedávno sdílel příspěvek, v němž za zajímavou označil teorii o tom, že jen testosteronem nabití alfa samci mohou svobodně myslet a tudíž mají právo na demokracii. Teď za podobně zajímavý a stojící za vidění označil rozhovor Tuckera Carlsona s údajným historikem, který popírá, že by Němci za druhé světové války plánovali vyvražďovat Židy, a za hlavního viníka války považuje Churchilla.
Carlson Coopera označil za nejlepšího a nejupřímnějšího historika popularizátora ve Spojených státech amerických. To, co tento pán ve svých podcastech tvrdí, je přitom snůška naprostých faktických nesmyslů sem tam proložená fakty, které ale vykládá vždy ve prospěch Hitlera a nacistického Německa.
Tradice amerického izolacionismu
Cooperova argumentace vlastně není ničím nová. Jede plně v liniích amerického izolacionismu v období druhé světové války. Lidé, kteří tyto pozice zastávali, se s Hitlerem chtěli dohodnout s tím, že jsou si obě strany konfliktu morálně rovny. Když se po válce ukázala hrozivá pravda o povaze a rozsahu tzv. konečného řešení, někteří izolacionisté jí proto prostě odmítli uvěřit.
V podstatě veškeré ženské protiválečné hnutí ve Spojených státech bylo prodchnuto extrémní formou křesťanství a antisemitismem. Ženy jako Catherine Curtisová či Elizabeth Dillingová sice tvrdily, že jim jde jen o mír, ale zároveň v souladu s Hitlerovou tezí říkaly, že za válku mohou Židé. Cooperova tvrzení je potřeba vnímat v kontextu této nepěkné tradice amerického izolacionismu.
Nový republikánský mainstream
Jelikož izolacionistické tendence se pod Trumpovým vedením stávají novým mainstreamem v Republikánské straně, nepřekvapí, že se vrací i tyto názory včetně neblahého antisemitismu. Musk třeba s komentářem, že jde o naprostou pravdu, sdílel příspěvek o tom, že Židé vyvolávají nenávist proti bělochům. To je nebezpečně blízko hitlerovskému blábolu o tom, že Židé propagují křížení ras, aby zničili tu germánskou.
Ono se není co divit. Když si v Goebbelsových projevech vyměníte slova „kosmopolité“ a „kosmopolitismus“ za „globalisté“ a „globalismus“, jsou téměř k nerozeznání od některých výplodů současné tzv. alternativní pravice. I současné pochopení pro Putina je vlastně tak trochu odrazem tehdejšího pochopení pro Hitlera.
Okupace lepší obscénní svobody
Podobně jako Hitler bojoval proti zvrhlému umění, homosexuálům a uvolněným mravům, Putin bojuje za „tradiční hodnoty“. Cooper třeba po úvodním ceremoniálu olympiády napsal příspěvek, kde vedle sebe dal fotku Hitlera pod Eiffelovou věží a z oné údajné poslední večeře z ceremoniálu, a podotkl, že to, co vyjadřuje ta první fotka, je pro něj nekonečně přijatelnější.
Krom pochopení pro odpor k úpadkovému Západu Cooper blouzní o tom, že Hitler prý Velké Británii nabízel v roce 1940 mír, v jehož rámci by se vzdal té části dobytého Polska, kde je polská většina. Je to samozřejmě naprostý nesmysl. Nic takového reálně na stole nebylo, a i kdyby, tak by z Polska zbyl zmrzačený fragment zcela závislý na Německu. To samé chce Putin provést s Ukrajinou a mnozí noví republikání říkají, že nám to nemá vadit.
Zastřelení je humánní
Asi nejzrůdnější část rozhovoru se ale točila kolem holokaustu. Navzdory mnohým historickým důkazům o opaku Cooper tvrdí, že ho Němci neplánovali a šlo jen o důsledek toho, že nebyli připravení starat se o tolik válečných zajatců. Zastřelení Židů pak bylo vlastně důsledkem humanismu německých vojáků, protože to byla milosrdnější smrt než vyhladovění.
Je to nesmysl z mnoha důvodů. Zaprvé k masovému vraždění Židů docházelo už dlouho před tím, než v okupovaných územích nastoupil hlad. Zadruhé hladomor byl naprosto klíčovou součástí operace Barbarossa, respektive nutnou podmínkou toho, aby bylo dosaženo jejích ekonomických cílů. Cooper není vzděláním historik, což by nevadilo, pokud by se za něj nevydával a netvrdil takové nebezpečné nesmysly.
Churchill mohl válku kdykoliv ukončit
V kontextu těchto naprosto nepodložených lží nepřekvapí ani to, že největším padouchem je pro Coopera Winston Churchill. Proč? Nu protože mohl válku ukončit, místo aby ji eskaloval. Právě eskalace vedla podle Coopera ke všem neblahým důsledkům. Britský premiér se měl s Hitlerem prostě domluvit. Jen zbytečně prodlužoval a prohluboval utrpení civilistů.
Americký spisovatel William Faulkner napsal, že historie neexistuje v minulém čase, ale v čase přítomném. Historie nebyla. Historie je. Je živá a je neustále nově interpretována a vykládána. Má vládu nad současností. To, že Carlson a Musk tak ochotně tleskají Cooperově nesmyslné verzi dějin druhé světové války, je vzhledem k jejich vlivu hluboce znepokojivé.