Premiér Bohuslav Sobotka se na úvod sjezdu ČSSD zmínil o koaličních partnerech a označil kumulaci moci, kterou disponuje Andrej Babiš za problematickou. O střetu zájmů ministra financí a druhého nejbohatšího muže v České republice mluvil ale stále opatrně. Podle Sobotky se Babiš dostává pouze do „rizika“, nikoli tedy do jasného a otevřeného střetu zájmů. Tím Sobotka v podstatě kopíruje současnou módu novinářů Babišova impéria, kteří rádi hovoří v souvislosti s Babišem pouze o „riziku“, vůči němuž má být veřejnost ostražitá.
Na rozdíl od Babiše, který na sněmu ANO ostře kritizoval své koaliční partnery, je Sobotka pochválil. Ohledně Babiše ovšem zároveň doslova prohlásil: „Problém je, že se Andrej Babiš nevzdal svého ekonomického a mediálního vlivu. Koncentruje tak ekonomickou, politickou a mediální moc, která nemá obdoby.“ Důsledek je prý jasný. „Dostává se tak do permanentního rizika střetu zájmů,“ myslí si předseda ČSSD.
Je pozoruhodné, že všichni, kdo jsou v České republice na Andreji Babišovi nějakým způsobem závislí, zatemňují ve svém vlastním zájmu, že se již dávno nejedná o potenciální riziko, nýbrž o dávno do praxe uvedenou skutečnost. Například u zákona o biopalivech, který pokud projde sněmovnou, přinese Babišově Agrofertu miliardy, přiznal střet zájmů i ministr a hlasování ve vládě se zdržel. To však bylo pouze gesto, kterým chtěl ukázat, že nepropojuje svou politickou a podnikatelskou moc. „To je obrovský střet zájmů, to snad musí každý vidět,“ myslí si Petr Fiala, předseda ODS. „Babišovo ministerstvo a on připraví zákon podle svého a jen ho dají koaličnímu partnerovi, aby ho předložil,“ vysvětluje Fiala. Návrh zákona o přimíchávání řepky do nafty skutečně nakonec předkládalo ministerstvo zemědělství.
O Zemanovi nepadlo ani slovo
Přestože v poslední době Bohuslav Sobotka kritizoval prezidenta za poškozování ČSSD, v dnešní zprávě Miloše Zemana vynechal. Přitom v dokumentu, který sociální demokraté uveřejnili na svých webových stránkách a který měl být základem projevu Sobotky, kritika hlavy státu je. „Počínaje neúspěšnou prezidentskou volbou v roce 2003 lze v jeho dalším politickém angažmá pozorovat příklady jednání, které sociální demokracii poškozovaly,“ tvrdí se ve zprávě předsedy ČSSD.
Sobotka poděkoval Ficovi za inspiraci
Čestným hostem sjezdu je i slovenský premiér Robert Fico. Bohuslav Sobotka zdůraznil, že vztahy mezi Českou republikou a Slovenskem jsou na výborné úrovni a dobře funguje i vzájemná inspirace. „Inspirovali jsme se v boji proti daňové kriminalitě, účtenkovou loterií i slovenskou Kobrou,“ tvrdí Sobotka. Jenže právě s účtenkovou loterií, související s elektronickou evidencí tržeb, ministerstvo financí nepočítá a inspirace tak zůstane pouhým Sobotkovým přáním. Opoziční ODS, která je tvrdě proti regulačním pokladnám a zákon o elektronické evidenci tržeb chce jakkoliv blokovat, nevidí v zákoně smysl. „Já jsem se vždycky díval na Západ a nechci přijímat modely, které mají na Slovensku nebo v Chorvatsku,“ říká předseda ODS Petr Fiala. „Půjde jen o buzeraci živnostníků,“ dodává.
Hlasování se zdrželo, Sobotka obhájil post předsedy
Podle programu sjezdu mělo hlasování o předsedovi, které očekávaně vyhrál stávající šéf Bohuslav Sobotka, proběhnout od 13 hodin. Kvůli projevům se však zdrželo o padesát minut. „My nejsme ANO, v demokratické straně může každý hovořit, jak dlouho chce, a přípustná je i diskuze,“ řekl SF jeden z delegátů sjezdu. „Navíc se tady i někteří rádi poslouchají,“ dodal. Volby proběhly před obědem a od 15 hodin sjezd pokračuje oznámením výsledků. Sobotka dostal od delegátů 85 procent hlasů. „Chtěl bych poděkovat za podporu. Vážím si silného mandátu, se kterým se mohu pustit do dalších bitev, které ČSSD čekají,“ řekl nově zvolený předseda delegátům.
Na řadě je volba statutárního místopředsedy
Dalšího muže do čela ČSSD budou delegáti volit ze pár minut. O post statutárního místopředsedy se uchází Milan Chovanec, Jaromír Tejc a Jiří Dientsbier. Ten ve svém projevu nejprve pogratuloval Bohuslavu Sobotkovi. „Především mu chci pogratulovat k tomu, že nedostal 100 procent,“ narážel Dientsbier na volbu předsedy v hnutí ANO, ve které byl Andrej Babiš zvolen jednohlasně . „Dokázali jsme, že jsme demokratická strana a každý má právo na svůj názor,“ dodal kandidát na místopředsedu. Problém současné ČSSD spatřuje hlavně v tom, že sociální demokraté ztratili podporu mladých voličů a zároveň je třeba oslovit i tzv. pražskou nebo brněnskou kavárnu. „Je třeba oslovit ty, kteří od nás odešli. Musí nás reprezentovat ti, kteří jsou pro voliče důvěryhodní, a ne sebestřední,“ řekl Dientsbier.
Chovanec vzkázal Babišovi: Nebojíme se tě
Po Sobotkovi se ve svém projevu na adresu Andreje Babiše vyjádřil i Milan Chovanec. „Vážený pane předsedo, vězte, že se vás nebojíme a budeme bojovat za naše zájmy,“ překvapil ministr vnitra. Reagoval na Babišovu kritiku ČSSD a snahu hnutí ANO měnit koaliční smlouvu. Velký dík poslal Chovanec Milanu Štěchovi, který je v současnosti nemocný. „Děkuji ti za těch pár výchovných pohlavků, které jsi mi dal, brzy se uzdrav,“ začal svůj nominační projev ministr obrany. Za chyby, které sociální demokraté v posledních měsících a letech udělali, označil prozrazené schůzky s komunisty nebo lánský puč.
Tejc Sobotku nepřesvědčil
Nominační projev Jeronýma Tejce, jednoho z aktérů lánského puče, nevyvolal v předsedovi Sobotkovi velké nadšení. Při slovech Tejce o politicích, kteří vyměnili ministerský post výměnou za pochlebování předsedovi, kroutil nevěřícně hlavou. Tejc útočil především na Milana Chovance. Toho však Sobotka na tiskové konferenci opět podpořil. „Já ho budu volit, jinak nechci nijak volbu, která bude následovat, komentovat,“ řekl staronový předseda ČSSD.
Statutárním místopředsedou očekávaně Chovanec
Až napodruhé se 1.místopředsedou stal favorit Bohuslava Sobotky, Milan Chovanec. Po prvním kole hlasování, kde vypadl s pouhými 75 hlasy Jiří Dientsbier, se ve druhém utkal ministr vnitra s Jeronýmem Tejcem. Chovanec bývalého šéfa poslanců ČSSD podle neoficiálních výsledků porazil s 433 hlasy od delegátů. Z osmi kandidátů vybrali delegátí i pět řadových místopředsedů. Stali se jimi ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, předseda sněmovny Jan Hamáček, náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová, ministryně práce Michaela Marksová Tominová a Martin Starec, který byl současným místopředsedou ČSSD pro hospodaření.