Kdyby bohatí lidé vstupovali do politiky a respektovali určitá nepsaná pravidla, tak bychom nemuseli zpřísňovat zákon. Oni ale nepsaná pravidla nerespektují. Když se někdo stane členem vlády a vlastní média, jak vůči němu mohou ta média vykonávat kontrolu politické moci? Těmito slovy komentuje v rozhovoru pro dnešní deník Právo premiér Bohuslav Sobotka novelu zákona o střetu zájmů, kterou ve středu velkou většinou hlasů schválila Poslanecká sněmovna.
Sobotka tento komentář pronesl v narážce na vicepremiéra, ministra financí, velkopodnikatele a vydavatele dvou celostátních deníků s politickým obsahem Andreje Babiše. Rozhovor v Právu má příznačný název „Zarazili jsme Babišovi doping“.
„Ten problém je i díky tomu, že Andrej Babiš nedodržuje ani ten současný zákon o střetu zájmů. Podle stanoviska legislativního odboru Úřadu vlády by měl odejít z dozorčí rady své německé chemičky, a on to neučinil.“ připomíná Sobotka svoji srpnovou veřejnou výzvu, aby Babiš jakožto člen vlády ukončil své členství v dozorčí radě své německé firmy SKW Stickstoffwerke Piesteritz.
„Nemůžeme se tvářit, že není problém, když někdo koncentruje politickou, ekonomickou a mediální moc. Může to znamenat poruchy fungování demokratického systému a může to znamenat vyřazení pojistek, které by měly v demokracii fungovat,“ konstatuje premiér v rozhovoru.
Podle svých slov byl překvapen tím, jaká se tu rozvinula diskuse o tom, zda ministr má, či nemá podnikat. „Ministr je u rozhodování o pravidlech. Ministr financí je u řízení daňové správy. Člen vlády disponuje množstvím informací, účastní se jednání nad celou řadou otázek,“ vyjmenoval Sobotka důvody. Pokud jsou podle něj podnikatelské aktivity ministrů moc široké, tak se ani nedá dohlédnout, jestli někde využili výhodu, nebo ne. „Pokud má někdo stovky firem, jak to chcete ohlídat?,“ klade si premiér řečnickou otázku. Přijatý zákon považuje za adekvátní reakci na současnou situaci.
Na námitku redaktora, že Babiš může v případě účinnosti zákona prostě jen převést svá média včetně vydavatelství Mafra na osobu blízkou a nadále je ovládat, Sobotka odpovídá, že považuje za dobré jakékoliv přerušení přímých vazeb mezi vrcholnými ústavními činiteli a mediálním světem. „Média musí kontrolovat politiky. V okamžiku, kdy politici budou média vlastnit, jak tu nastavíme normální prostředí pro politickou soutěž? To je prostě doping,“ říká premiér.
Také vyloučení firem ministrů z veřejných zakázek, investičních pobídek a čerpání státních dotací není podle něj nikterak nefér. „V okamžiku, když jste v centru moci, členem vlády, máte informace, které vaši konkurenti nemají. Kdo dohledá, že ten ministr tyto informace nepoužije ve svých podnikatelských aktivitách? Jsem velkým stoupencem toho, aby byly ty světy oddělené. Aby byl oddělen svět politiky, podnikání a svět médií,“ vysvětluje Sobotka svůj názor na konflikt zájmů ministrů.
Premiér rovněž ujišťuje, že postoj drtivé většiny poslanců ČSSD k přijaté novele je pevný. „Jsme nejsilnější poslanecký klub a dokázali jsme hlasovat jednotně. Vytvořili jsme základ pevné většiny a nemyslím si, že by se měla změnit,“ říká Sobotka, který si nicméně myslí, že prezident Zeman zákon o střetu zájmů vetovat nebude.