Premiér Bohuslav Sobotka našel konečně příležitost a odvahu se zásadním způsobem vymezit a ohradit proti svému vicepremiérovi a predátorovi Andreji Babišovi. Naskytl se mu snadný terč – Babišův čtvrteční neuvážený výrok o romském holokaustu. Babiš si sám a o vlastní vůli naběhl, když na svém volebním mítinku ve Varnsdorfu lidem o nacistickém koncentračním táboře v Letech u Písku tvrdil, že: „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“ Babiš udělal určitě chybu – tím, že si něco takového vůbec myslí, veřejně to jako politik vysloví, a navíc to ještě řekne jako marketingové poselství svým potenciálním voličům.
Je ovšem škoda, že terčem Sobotkovy zdrcující kritiky je jenom tento Babišův prohřešek proti všeobecně vnímané politické kultuře a korektnosti civilizovaného světa. Jistě, v tom má pragmatický a politicky civilizovanější Sobotka nad Babišem navrch. Je ale opravdu romský koncentrační tábor v Letech, který existoval před více než 70 lety, dnes tím nejožehavějším politickým problémem? V době, kdy se bude zakrátko v trojích volbách rozhodovat o dalším směřování České republiky a zároveň nejspíš i o dalším osudu Evropské unie? Posuďte sami. Stanovisko premiéra Sobotky určitě stojí za přečtení, i když nám nabízí jen jeho lacinou exhibici.
„Výroky Andreje Babiše, zpochybňující romský holokaust a popírající doložená historická fakta o utrpení a smrti romských obětí nacismu v Letech, nelze jen tak přejít. Blíží se krajské volby, a Andrej Babiš se rozhodl politicky parazitovat na problémech soužití s Romy. V doprovodu novinářů zajel do sociálně vyloučené lokality a strašně se divil, jak to tam vypadá. A vypomohl si nepravdivou historickou paralelou, idealizující poměry v koncentračním táboře v Letech, za kterou by se nemusel stydět žádný z představitelů tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, ale ani současné extrémní pravice.
Za dva a půl roku v koaliční vládě jsem ani jednou nezaznamenal, že by se Andrej Babiš nějak zajímal o problematiku sociálně vyloučených lokalit. Za celou dobu nepředložil žádný konkrétní návrh na zlepšení tamní situace. A řešili jsme to na vládě při různých příležitostech mnohokrát. Ministři Marksová, Chovanec a Dienstbier, kteří se problémům v ghettech věnují intenzivně, by o tom mohli povídat. Je to Babišovo hnutí ANO, které všemožně zdržuje a brzdí přípravu zákona o sociálním bydlení, který jako jediný může ukončit současnou praxi zneužívání části dávek na bydlení. Návštěva v romské lokalitě tak byla jen účelové předvolební divadlo, s cílem získat hlasy lidí, naštvaných na chování části romské populace. Je jen otázka, zda na tuto návštěvu chtěl Andrej Babiš promyšleně mediálně upozornit ve stylu kampaně Donalda Trumpa anebo, zda se jen nekontroloval, a řekl, co si myslí.
Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil. Člověk, který v naší zemi disponuje naprosto ojedinělou koncentrací ekonomické, mediální a politické moci ukázal, že mu v honbě za hlasy není nic svaté. Ukázal, že v tomto směru nemá žádné meze ani mantinely. Použije opravdu cokoliv. To je v demokracii opravdu na pováženou. Myslím, že lidé, kteří chtějí volit jeho hnutí, by o tom, co tím ve skutečnosti vyšlo najevo, měli velmi vážně přemýšlet.
Chtěl bych požádat místopředsedu vlády a ministra financí, aby se řádně a slušně omluvil. Aby se seznámil s historií našeho státu tak, aby se příště nemusel vymlouvat a svalovat svá slova na jiné. A na jeho místě bych zajel do Let a na hodně dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v tomto táboře panovaly. Možná to pomůže i jemu osobně.“
Převzato z facebookového profilu premiéra Bohuslava Sobotky.