Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka odmítl slova vicepremiéra Andreje Babiše o propojení zájmů ČSSD s obchody v resortu dopravy. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že od ministra dopravy Dana Ťoka (za Babišovo ANO), se kterým bude v pondělí hodnotit jeho práci jako s prvním z členů vlády za koaliční strany, bude žádat slib otevřeného výběrového řízení na výběr mýta ještě ve funkčním období této vlády.
V sobotu premiér v rozhovoru pro deník Právo řekl, že by uvažoval o Ťokově výměně, kdyby mohl dělat revizi i u členů vlády z ANO a KDU-ČSL.
Sobotka uvedl, že od Ťoka bude chtít hlavně slyšet, že stihne vypsat v první polovině příštího roku otevřené, technologicky neutrální výběrové řízení na nového provozovatele mýtného systému. Dále pak bude chtít vědět, zda Ťok říká vládě skutečně všechno, co se děje na jeho ministerstvu.
Podle Miroslavy Němcové z ODS, šéfky sněmovního mandátového a imunitního výboru a bývalé předsedkyně Poslanecké sněmovny, která byla v Otázkách Václava Moravce Sobotkovou oponentkou, ministr dopravy Ťok ve vládě neplní, co plnit má. Nečinnost v souvislosti s mýtem a Kapschem a podpis mnohamiliardové smlouvy bez výběrového řízení, za to by v minulosti musel padnout každý ministr. Němcová nicméně chápe, že premiér měl dané mantinely. Teď podle ní záleží jen na tom, do jaké míry si chce Sobotka nechat rozvracet svoji ČSSD.
Případnou výměnu ministrů navrhne Sobotka koaličním partnerům
Stejně jako s Ťokem bude premiér bilancovat i s ostatními členy vlády. Na závěr se sejde s šéfy obou koaličních partnerů Babišem a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem. Chce jim říct, na kterých ministerstvech by si přál změnu. Zdůraznil, že nechce porušit koaliční smlouvu, podle které může výměnu ministra z koaliční strany navrhnout jen se souhlasem této strany.
„Nevím, proč bych měl někoho tlačit na České dráhy nebo do výběrového řízení,“ reagoval Sobotka na vyjádření Babiše, který v sobotu hájil Ťoka s tím, že se ČSSD chce šéfa resortu dopravy zbavit, aby mohla „znovu dělat kšefty“. Ťok prý svými odklady výběrového řízení „zabránil tomu, aby se mýto dostalo do rukou společnosti SkyToll, která má vazby právě na ČSSD“ a ještě státu ušetřil 1,5 miliardy korun. Za další obchod spojený s ČSSD označil Babiš nákup údajně předražených lokomotiv společnosti Škoda Transportion.
„Ujišťuji, že nejsme na nikoho napojeni,“ uvedl v reakci na to premiér Sobotka.
Návrhy na obměnu kabinetu odvezl Sobotka dnes odpoledne prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán. V souvislosti s aférou kolem setkání s tibetským duchovním vůdcem dalájlamou Zeman volá po konci Daniela Hermana (KDU-ČSL) ve funkci ministra kultury. „Prezident není ten, kdo by měl navrhovat změny ve vládě, nejsme v prezidentském systému,“ řekl k jeho požadavku Sobotka. Poznamenal však, že Herman podle něj nepodává na ministerstvu „oslnivé výsledky“.
S Hermanem bude Sobotka jednat jako se všemi členy kabinetu v rámci bilančních pohovorů.
Dienstbier nebyl srozumitelný
Jiřího Dienstbiera se jeho stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka rozhodl odvolat z funkce ministra, protože jeho politika v oblasti lidských práv byla nesrozumitelná většině voličů sociální demokracie. Budoucí ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jan Chvojka (ČSSD) má podle něj o tématu komunikovat jednodušeji.
„Já mám sice lidsky rád Jiřího Dienstbiera, ale problém byl ve srozumitelnosti jeho politiky vůči většině našich voličů. A tady si myslím, že potřebujeme jednodušší a srozumitelnější komunikaci i v té oblasti lidských práv, protože v legislativě už se věcí mnoho dělat nebude,“ uvedl Sobotka.
Dienstbierovo odvolání přivítala i Miroslava Němcová, podle níž neměl Dientbier ve vládě nikdy být. V parlamentu se mu nepodařilo prosadit žádný zákon, připomněla poslankyně. Jan Chvojka, kterého poznala jako člena mandátového a imunitního výboru, představuje výraznou změnu k lepšímu. Co říká a navrhuje, má na rozdíl od Dientbierových legislativních návrhů hlavu a patu.
Změna v čele ministerstva zdravotnictví, kde Svatopluka Němečka nahradí ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík (oba ČSSD), má podle premiéra Sobotky pomoci ČSSD zdůraznit před volbami priority ve zdravotnictví. Sobotka zopakoval, že v křesle ministra zdravotnictví zasedne po řadě lékařů ekonom specializovaný na hospodaření resortu.
Prezidentské volby jsou méně důležité než parlamentní
Kdyby měla ČSSD vybírat ve druhém kole prezidentských voleb mezi Milošem Zemanem a podnikatelem Michalem Horáčkem, podpořila by hodnotově bližšího kandidáta, a tím není Horáček, uvedl Sobotka. Na takové úvahy je podle něj nicméně příliš brzy. ČSSD s výběrem svého kandidáta do prezidentských voleb počká na jaro příštího roku, kdy už bude známo, kdo bude kandidovat.
Sobotka počítá se stranickou diskusí o příští hlavě státu, která vyvrcholí vnitrostranických referendem o kandidátovi.
Sobotka připomněl, že ČSSD podpořila Zemana v druhém kole voleb, kdy stál proti Karlovi Schwarzenbergovi. Zdůraznil, že pro sociální demokraty je důležitá hodnotová orientace kandidáta.
„Platí, že pro nás hodnotová orientace je důležitá… V řadě věcí se Miloš Zeman posouvá do takové národně-konzervativní pozice, nicméně v řadě věcí zastává názory, které jsou blízké názorům ČSSD,“ uvedl Sobotka. Doplnil, že v okolí Horáčka převažují „lidé s výraznou pravicovou hodnotovou orientací“ a těžko lze předpokládat, že tímto směrem by se mohla vydat sociálnědemokratická strana.
Prezidentské volby, jež se uskuteční na začátku roku 2018, vnímá Sobotka jako méně důležité než volby do Poslanecké sněmovny, které se uskuteční příští rok na podzim.
Sobotka dnes uvedl, že na řadu věcí včetně dění na Hradě nechce reagovat, aby stát „alespoň trochu držel dohromady“. „To, na čem mi záleží, je fakt, aby prezident republiky měl profesionální spolupracovníky a měl profesionální okolí,“ uvedl s tím, že řada v médiích propíraných kauz kolem Zemana by se nestala, kdyby okolí prezidenta postupovalo profesionálnějším způsobem. „I prezident republiky musí vnímat určitou míru veřejné kritiky, která tady existuje,“ uvedl Sobotka.
Ani ODS nemá zatím podle Miroslavy Němcové stanoven konkrétní postup nebo dohodu k prezidentské volbě. Strana buď navrhne vlastního kandidáta, nebo podpoří kandidáta v rámci nějaké širší domluvy politických sil.
Skandály současného prezidenta jsou podle Němcové neomluvitelné. Jak zdůraznila, Miloš Zeman se obklopil lidmi, které si sám vybral. A prezidentovy excesy se dostávají i za naše hranice. „Já vystupuji s kritikou Zemana, a je mi jedno, kdo jeho lapsy bezprostředně způsobil,“ řekla poslankyně.