Poslední návrh dohody Evropské unie s Británií obsahuje podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pozitivní posuny. Česká republika má ale stále k dohodě výhrady. Sobotka to řekl před odletem do Bruselu na summit EU. Posunem je podle premiéra ujištění, že se změna sociálních dávek dotkne jen přídavků na děti.
„Ten poslední návrh (…) už vychází vstříc některým požadavkům, které jsme zveřejnili v pondělí na jednání Visegrádu,“ uvedl Sobotka. „Ten posun je spíše pozitivním směrem, nicméně není to zatím ještě dostatečné,“ dodal premiér. Podle něho dnes hlavy států a vlád v Bruselu čeká složitá diskuse.
„To, co vnímám jako pozitivní posun je deklarace, že Evropská komise nemá v úmyslu navrhovat legislativu, která by rozšiřovala tyto principy, které zmiňuje Velká Británie u těch in-work benefitů a indexace dětských přídavků na jiné sociální dávky,“ uvedl Sobotka.
Nový návrh textu už získal a na internetu zveřejnil deník Financial Times. „Komise nezamýšlí navrhovat, aby budoucí systém možné indexace dětských přídavků mohl být rozšiřován na jiné druhy příspěvků, které lze převádět do zahraničí, například na starobní penze,“ zní nově doplněná pasáž v dokumentu.
Sobotka před odletem zmínil, že problémy se současnou podobou návrhu mají nejen státy ze středu a východu Evropy, ale také další země. Přesný počet spojenců bude podle něj zřejmý po prvním kole diskuse.
Český premiér také řekl, že plně chápe důvody, proč se po teroristických útocích rozhodl do Bruselu nepřijet turecký ministerský předseda Ahmet Davutoglu. Pro řešení migrační krize, která je druhým velkým tématem summitu, je nyní pro EU Turecko klíčovým partnerem.
Česko má podle Sobotky zájem na tom, aby Řecko plnilo podmínky a povinnosti, které má plnit člen schengenského prostoru. V této souvislosti kritizoval například pomalý postup zprovoznění takzvaných hotspotů. „Pokud by Řecko a Turecko svou roli nezvládaly, tak je myslím logické, že chceme spolupracovat se zeměmi západního Balkánu, abychom byli schopni zbrzdit ten migrační proud,“ uvedl premiér. „Buď Řecko svoji roli zvládne, anebo budeme muset hledat záložní řešení,“ dodal.
I mnohá zahraniční média si podle Sobotky začala všímat, že „V4 vlastně nemá zlý úmysl, ona logicky přemýšlí o tom, co se bude odehrávat pro případ, že Řecko a Turecko nezvládnou svou roli“. Plán B na zřízení záložní schengenské hranice jižně od Maďarska ale podle něj není náhradou za plnění povinností Řecka a Turecka. „Teprve když selžou, tak to bude na západním Balkánu,“ řekl premiér.
Summit EU začíná dnes v 16:00. Bude se zabývat migrační krizí a návrhy Británie na změny v EU, které Londýn požaduje v souvislosti s referendem o setrvání země v unii.