Výzvy opozice k odvolání některého z ministrů Sobotkova kabinetu se množí. Postupně však vyplouvá na povrch, že hlavním strůjcem problému bude zřejmě právě předseda vlády. O některých ministrech neví, co dělají, jiní ho překvapují svými výroky, ostatní nezvládá vůbec. Zbytek sil, které nevydá na hádky s prezidentem Zemanem, investuje do zvládnutí prouprchlické rétoriky a myšlenkám na krajské volby, do kterých musí dovést jednotou ČSSD, což bude nadlidský úkol.
Přes všechny tyto problémy by však měl Sobotka především stát v čele vlády. Rezolutně a rozhodně. A to se skutečně neděje. Když ministr obrany vyzradí citlivé informace, ohrožující bezpečí občanů České republiky, premiér to nepovažuje za důvod k zásahu. Jen doporučí Martinu Stropnickému, aby si příště rozmyslel, jestli bude chodit na jednání, kde se řeší delikátní problémy. Pokud prý dokáže držet jazyk za zuby, může zase příště řešit, zda budeme vyjednávat s teroristy a tím uděláme ze všech Čechů v cizině terče. Pokud bude mít snahu opět novinářům nelhat, měl by raději zůstat mimo jednací místnost.
Když chtěla ODS na mimořádném jednání vědět, jak se do budoucna vláda postaví k zajištění bezpečnosti utajovaných informací, Sobotka se ani neobtěžoval vyslechnout si argumenty, proč opozice chce tento problém řešit a společně se svými ministry se „zvědavcům“ vysmál do obličeje. S podporou poslanců vládní koalice znovu kritikům ukázali, že se ve Sněmovně bude řešit pouze to, co se hodí vládnoucí většině.
Debatu o migrační krizi, která měla přinést zásadní vyjádření, jak se do budoucna postavíme k uprchlické otázce, Sobotka navštívil jen na chvíli, takže poslanci ani neměli možnost dotázat se předsedy vlády na jeho postoj. Místo toho si vyslechli padesátiminutový proslov Lubomíra Zaorálka, ze kterého byla nejzajímavější informace, že uprchlíkům vadí vítr. Stanovisko vlády opět žádné.
Samostatným tématem je potom Andrej Babiš. Toho se Sobotka evidentně bojí, jinak si nejde vysvětlit, jak benevolentně se chová ke všemu, co ministr financí podniká. Vicepremiér odjede do Nizozemska jednat s představiteli Evropské unie, aniž by měl mandát vlády a Sobotkovi to nepřijde divné. Při hlasování o elektronické evidenci tržeb dojde kvůli Babišově zvůli k pošlapání parlamentní demokracie, ale jediného slova vzdoru se od předsedy vlády nikdo nedočká. Jasné je, že si sotva může Babiš přát lepšího šéfa, než má teď, takže zřejmě premiéra podrží. Kde jinde najít vedoucího, který nevede a nechá miliardáře s mandátem ministra dělat, co se mu zlíbí.