Je zde dobrá šance, aby vláda dokončila svůj mandát. Nejsou strany, které by měly bližší program programu sociální demokracie, než je Babišovo ANO a KDU-ČSL, liboval si v pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“ premiér a předseda vládní ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj se na tom shodlo v pátek předsednictvo sociální demokracie, které podpořilo pokračování koaliční spolupráce.
Tato idyla má jen drobnou vadu na kráse: Koalici podle Sobotky v současné době zatěžuje kauza Čapí hnízdo a diskuse o střetu zájmů vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Kauza Čapí hnízdo přitom podle Sobotky nevznikla v době fungování této vlády, ale je to věc z Babišovy minulosti.
Buď byznys, nebo politika
Střet zájmů v souvislosti s Andrejem Babišem je podle Sobotky problém, který se táhne s vládou od jejího vzniku a musí se v následujících měsících vyřešit. Do politiky podle něj zkrátka vstupují bohatí lidé, kteří se nechtějí vzdát podnikání.
„Myslím si, že by si každý měl vybrat, jestli chce nadále dělat soukromý byznys, nebo jestli chce sloužit státu ve vysoké ústavní funkci, a stejně tak si myslím, že je důležité, aby média kontrolovala politiky a ne aby docházelo k tomu, že média budou politiky vlastněna, a tím pádem skrze vlastnictví médií tady bude deformována politická soutěž a bude omezována možnost mediální kritiky směrem ke členům vlády nebo k představitelům politických stran,“ konstatoval premiér.
ČSSD proto ve sněmovně podpoří návrh svého poslance Jana Chvojky, podle kterého by žádný nový člen vlády (tedy nikoliv stávající) nemohl aktivně podnikat ani být ovládající osobou v obchodní společnosti. ČSSD navrhuje, aby se toto pravidlo vztahovalo i na vlastnictví médií. „Náš návrh se bude týkat každého nového člena vlády, který bude jmenován po stanovení účinnosti zákona,“ dodal Sobotka.
Podle něj však není možné, aby zákon o střetu zájmů platil zpětně. Premiér považuje za nutné, aby ministři vykonávali svůj mandát za takových podmínek, za nichž byli jmenováni do funkce.
Faltýnkova lest
Premiér zároveň podporuje návrh novely zákona o střetu zájmů z dílny Babišova hnutí ANO, který podle svých slov vítá. Podle předpisu, který předkládá předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, by se museli politici ve volených veřejných funkcích vzdát podnikání, a to včetně hejtmanů a starostů.
„Takové debatě o rozšíření novely jsme otevření. Jen doufejme, že to není snaha, jak vytvořit proti tomu návrhu ještě širší frontu a dosáhnout jeho neschválení,“ konstatoval Sobotka.
Schůze sněmovny k Čapímu hnízdu ano, ale nic si od ní neslibuji
Premiér potvrdil, že jeho ČSSD podpoří opoziční návrh programu mimořádné schůze Poslanecké sněmovny ke kauze Čapí hnízdo. Považuje za důležité, abych opozice nebyla omezována v dotazech na ministra financí a aby mohli vystoupit i poslanci bez přednostního práva. Sám ale od středeční mimořádné schůze sněmovny příliš neočekává. „Předpokládám, že ta věc se nevyřeší jednou mimořádnou schůzí, a od samého počátku kladu důraz na to, abychom na stole měli fakta. Ta fakta může dát na stůl policie, která se případem zabývá,“ komentoval premiér.
Informace o majiteli Čapího hnízda v době přidělení 54milionové evropské dotace měl Babiš podle Sobotky zveřejnit už dávno. Vysvětlit pozadí kauzy veřejnosti i parlamentu mohl podle něj i prostřednictvím svých celostátních médií. „Mrzí mě, že to zatěžuje fungování vlády a fungování parlamentu,“ dodal Sobotka.
Žádná forma dvojkoalice nepřichází v úvahu
Premiér nevidí důvod, proč měnit složení vládní koalice. O variantách změn ve složení vlády se v posledních dnech spekuluje v médiích. Hnutí ANO údajně uvažuje o tom, jak získat další poslance, a mít tak většinu ve sněmovně i bez lidovců. Opoziční TOP 09 zase nabídla ČSSD a lidovcům, že by podpořila jejich menšinové vládnutí bez Babišova ANO.
„Nevidím důvod, proč bychom z trojkoalice dělali dvojkoalici,“ komentoval premiér tyto spekulace. Sobotka odmítl, že by se sociální demokracie připojila k přetahování poslanců ve Sněmovně. Podle informací sobotního Práva by touto cestou mohlo Babišovo ANO získat do svého klubu nezařazené poslance zvolené za Úsvit. ČSSD a ANO by tak měly dohromady 103 hlasů, tedy většinu.
„Pokud někdo vytváří takové scénáře, tak je vytváří bez sociální demokracie,“ reagoval premiér. Odmítl také přebíhání poslanců mezi jednotlivými kluby. Tato praxe podle něj jen znepokojuje voliče. „Seriózní strana se do přetahování poslanců nepouští,“ dodal.
Bližší Babiš než demokratická opozice
Premiér ale zároveň uvedl, že si neumí představit spojenectví s pravicovými demokratickými stranami. „Spojení s pravicí je programově nelogické,“ řekl Sobotka.
Volba mezi odchodem jednoho nebo druhého koaličního partnera není podle něj na pořadu dne. „Sociální demokracie podepsala koaliční smlouvu s hnutím ANO a KDU-ČSL a jsme připraveni pokračovat ve spolupráci s oběma koaličními partnery,“ uvedl premiér.
V pátek koaliční spolupráci na stejném půdorysu podpořilo vedení KDU-ČSL i ČSSD. Sobotka očekává, že na pondělním jednání předsednictva potvrdí vůli pokračovat v koalici i Babišovo ANO.