Krok premiéra Sobotky nepodpořit jmenování Karla Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu vyvolal velký odpor z Hradu. Předseda vlády se překvapivě postavil proti prezidentovi a jmenování udavače, který donášel StB, odmítl kontrasignovat. To však do budoucna může znamenat pouze jediné. Zeman se Sobotkovi pomstí a blížící se parlamentní volby jsou pro to ideální příležitostí.
Zemanův přítel, kterého hlava státu ocenila již vyznamenáním Za zásluhy se další pocty od kamaráda nedočká. Jeho plány zabrzdila správná a věcná kritika Bohuslava Sobotky. Ten přihlédl nejen k tomu, co Srp dokázal při vedení Jazzové sekce, ale především zohlednil fakt, že se podílel na udávání svých kolegů Státní bezpečnosti.
Zavrženíhodný moment ze Srpovy minulosti ovšem není podle sdělení Jiřího Ovčáčka důležitým argumentem, ale pouhou Sobotkovou podvoleností mediálnímu mainstreamu. Prezidentův mluvčí má udavače za hrdinu a tím to pro něj končí.
Určitě však tato výměna názorů mezi prezidentem a premiérem nekončí pro Miloše Zemana. Postavit se jeho zvůli se totiž neodpouští a Sobotka by si to už měl pamatovat z minulosti. Každý jeho spor s prezidentem se totiž vlekl dlouhé měsíce a vždy zanechal pachuť vzájemné nevraživosti. Tu se sice snažil předseda vlády zažehnat před podzimními volbami, protože vycítil velký potenciál u Zemanových voličů, leč marně.
Dneškem tolikrát skloňovaná spolupráce končí a radovat se může opět pouze Andrej Babiš. Aniž by cokoliv udělal, má zase Zemana stoprocentně na své straně a vzájemně si pomohou před pro oba důležitými volbami. Tentokrát je to ale Sobotka, kdo by zasloužil výrazné ocenění za svůj přístup.
Je to až neuvěřitelné, jak se předseda ČSSD ke „kauze Srp“ postavil, ale zdá se, že místo plusových bodů to pro něj i jeho partaj bude znamenat pouze další útoky od Zemana a jeho hlásné trouby Ovčáčka.