Jestli Velká Británie vystoupí z Evropské unie, čeká premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podobné debaty i v Česku. Případným odchodem z unie, před nímž varuje, by se podle něj Česká republika vrátila do sféry vlivu Ruska, což si nepřeje.
Britové budou o setrvání v osmadvacítce rozhodovat v červnovém referendu, tábory příznivců i odpůrců jsou zatím podle průzkumů poměrně vyrovnané. Za setrvání Británie v unii bojuje premiér David Cameron, proti jsou ale i někteří členové jeho kabinetu.
„Důsledky vystoupení Británie mohou být skutečně obrovské,“ míní Sobotka, který už dříve varoval před vlnou nacionalismu a separatismu, která by se v takovém případě mohla začít šířit kontinentem. „Debaty o vystoupení z EU se dají čekat i u nás za pár let, pokud unii opustí Británie,“ je přesvědčen premiér.
V takovém případě musí podle něj být sociální demokracie připravena lidem vysvětlovat, proč by Česko mělo v Evropské unii zůstat. Sobotka proto vidí několik hlavních argumentů. Vystoupení z unie by podle něj znamenalo „hospodářský a bezpečnostní úbytek“. Česko by se podle něj také vrátilo do sféry vlivu Ruska, proti čemuž se staví. „Byla by to absolutní negace vývoje po roce 1989,“ podotkl.
Sobotka čeká, že se v případě vystoupení Británie z EU tématu chopí různé extremistické skupiny v Česku. Zatím o této možnosti mluví například členové hnutí Svoboda a přímá demokracie, kritické k osmadvacítce jsou také ODS nebo Úsvit s Blokem proti islámu.