Sociální demokraté podpoří zpřísnění podmínek pro podnikání členů vlády. Ve Sněmovně to potvrdil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Opoziční TOP 09 chce vložit do vládní novely zákona o střetu zájmů pravidlo, podle něhož by členové vlády nesměli ovládat firmy. Pozměňovací návrh míří na vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše, který vlastní skupinu Agrofert.
„Tady je postoj jasný. Říkáme ho pořád dokola,“ řekl poslancům Sobotka. O novele zákona o střetu zájmů by mohla Sněmovna rozhodovat zhruba za měsíc, nyní je před druhým čtením ve výborech.
[ctete]49417[/ctete]
Do novely zákona o střetu zájmů chce poslanec TOP 09 Martin Plíšek přidat ustanovení, podle kterého by ministři nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Těmi jsou především vlastníci, kteří mají alespoň dvě pětiny hlasovacích práv. Babiš vlastní holding Agrofert stoprocentně.
[ctete]49150[/ctete]
Podporu tomuto návrhu oznámili už dříve i lidovci. Debata se nyní vede hlavně o tom, zda by měla úprava platit už pro současné členy vlády, nebo až pro další volební období. ČSSD se přiklání k druhé variantě, okamžitá platnost by mohla být podle sociálnědemokratického poslance Jana Chvojky údajně protiústavní.
[ctete]49112[/ctete]
Členové ústavně-právního výboru debatovali o úpravě už dvakrát. Plíšek už v návrhu prodloužil z jednoho měsíce na dva lhůtu, v níž by musel člen vlády skončit jako ovládající osoba firmy. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) tehdy ale podotkl, že například prodej mnohamiliardového podílu je procesem na řadu měsíců, pokud by ovšem nešlo o fiktivní převod nebo převod do svěřenského fondu. Účinnost úpravy Plíšek navrhuje okamžitou, výtkám v tomto směru zatím vstříc nevyšel.
[ctete]48639[/ctete]
„My se chceme soustředit na zákon o střetu zájmů, tam chceme řešit střet zájmů politiků,“ řekl dnes novinářům předseda sociálnědemokratické frakce Roman Sklenák. Je to podle něho jeden ze závěrů diskuse v klubu. Směr, jímž jde Plíškův návrh, je sociální demokracii podle Sklenáka sympatický. „Chceme se velmi pečlivě připravit na druhé čtení,“ podotkl Sklenák. V něm poslanci mohou pozměňovací návrhy podávat.
Sociální demokraté zároveň ve sněmovně oznámili, že nepodpoří další Plíškovu úpravu, podle níž by se firmy s nejméně desetiprocentním podílem člena vlády nemohly účastnit veřejných soutěží. Poslanci by o něm měli hlasovat dnes v rámci schvalování nového návrhu zákona o zadávání zakázek. Postoj sociální demokracie vyvolal kritiku opozičních TOP 09 a ODS.
[ctete]49494[/ctete]
Vládní křesťanští demokraté naopak potvrdili, že pro úpravu ohledně zakázek hlasovat budou. „Pro klub KDU-ČSL nejde o lex Babiš,“ řekl předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola. Zdůraznil politickou rovinu návrhu, když lidé podle něho citlivě vnímají podezření, že by politici mohli mít výhody z funkce. Takové podezření podle Miholy nastává vždy, když člen vlády vlastní obchodní společnost. „Prevencí je, když se tyto firmy nebudou moci ucházet o veřejnou zakázku… Výtky, že lze zákon obejít, neberu vážně,“ dodal Mihola.