Aktuální studie ukázala, že vláda zlikvidovala rekordní počet živnostníků během 1. pololetí tohoto roku. Porovnávána byla data za všechna první pololetí v dějinách České republiky s výjimkou let 1993, 2009 a 2013, kdy sice došlo k výraznému poklesu počtu živnostníků, ale to bylo způsobeno čištěním a aktualizací registru.
Jak jsme vás již informovali, studii přinesl server Informace o firmách. Na základě jeho dat průzkum provedli analytici ze společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Objevují se však hlasy, že za úbytek živnostníků v některých oborech a v některých krajích nenese vinu vláda. Stejně tak prý nenese vinu za rekordně nízký přírůstek živnostníků v celé České republice. Přímé spojení je sice obtížné prokázat, značná souvislost s vládními nápady je však naprosto zřejmá. Posuďte sami. [ctete]147805[/ctete]
Nejvíce živnostníků ubylo zrovna „náhodou“ v obchodě, pohostinství a ubytování. Ubylo jich zhruba o dva tisíce více, než jich přibylo. Ty dva tisíce jsou čistá ztráta, žádná náhrada starých prodejen za nové či starých „živnosťáků“ za nové. První vlna „on-line pokladen“ (EET) se přitom vztahovala právě na hospody, autokempy či penziony. Druhá vlna pak vztáhla ruku právě na prodejny a také na velkoobchody.
Mnohé živnostníky odrazuje už jen hrozba milionové pokuty (přesněji dvou půlmilionových pokut) za jediné opomenutí při neustálém odesílání údajů o všech zákaznících (jejich nákupech) na „Babišovu“ centrálu. Pokuta přitom může být podnikateli udělena i za pochybení jeho zaměstnance. Za pouhé nepředání nového typu účtenky zákazníkovi pak hrozí až půl milionu. Účtenka přitom musí být v některých případech vydána i za spropitné.
Další živnostníky (např. ty, kteří „živnostničili“ třeba jen o víkendech, měli více živností nebo už třeba měli nárok na předčasný důchod) také odrazovaly vysoké náklady na EET (stabilní připojení, kvalitní tiskárna, náplně do tiskárny, papír na nově vymyšlené účtenky, případné školení např. pro některé starší živnostníky, čtečky na cenovky, aby bylo možné pro každý jednotlivý nákup okamžitě spočítat DPH, jak je v rámci EET vyžadováno atd.).
„On-line pokladnami“ to však nekončí. Přidala se k tomu rovněž byrokracie v podobě kontrolních hlášení, snad poměrně lehce zvladatelná největšími firmami, avšak prakticky neúnosná právě pro nejmenší živnostníky.
K tomu připočtěte opět někdy až likvidační pokuty, byť si nakonec ti, kteří to nevzdali, i ti, kteří to „nepřežili“, mohli nakonec požádat o dodatečné prominutí větší části z nich. Pokuta ve výši 30 tisíc korun byla běžně rozdávána i za to, že podnikatel nestihl potvrdit úřadu správnost nahlášených dat (třeba proto, že byl zrovna na dovolené).
Proč musejí i nejmenší instalatéři či kadeřnice podávat pravidelná kontrolní hlášení? Podle exministra financí Andreje Babiše a jím jmenovaného šéfa finanční správy Martina Janečka proto, aby se neúčastnili obrovských mezinárodních podvodů s DPH. Ale neházejme vinu jen na Babiše. Za takový rozsah EET i kontrolních hlášení včetně až likvidačních pokut nesou odpovědnost i poslanci za ANO obecně, stejně jako sociální demokraté a lidovci. Těm všem můžeme poděkovat.
Vláda dává obrovské daňové prázdniny velkým zahraničním firmám (a na Slovensku např. Babišovi), zatímco živnostníkům není schopna např. zvýšit limit obratu pro povinnou registraci k DPH (a obdobně někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dokonce prosazoval jeho snížení čili rozšíření okruhu živnostníků, kterých by se DPH týkala).
K tomu si ještě přidejte zákaz kouření dokonce i v kuřáckých koutcích hospod, aby mohly maminky s kočárky dejme tomu o půlnoci na panáka a nemusely dýchat kouř z cigaret. Pak k tomu ještě přidejte stále častější zajišťovací příkazy, z nichž některé byly soudy zrušeny jako neoprávněné. K tomu přidejte stále vyšší povinnou minimální mzdu (a tedy i daň z příjmů a odvody) pro zaměstnance i malých živnostníků (s čímž však souvisí spíše propouštění než přímo ukončování živností). Tak bychom mohli pokračovat.
Nejhorší je, že jsou logicky nejvíce poškozeni ti nejslabší. Sobotkova vláda nemá velké sociální cítění.