V současné debatě o vývoji česko-čínských obchodních vztahů a o rizicích rozšiřování čínského vlivu zaniká to podstatné. Za zahraniční politiku plně odpovídá vláda, nikoli prezident. Mnohým aktivistům by také nemělo uniknout, že to byli Sobotkovi blízcí lidé, kteří vyhrožovali médiím a opozičním poslancům žalobou kvůli „protičínským“ textům.
V souvislosti s pražskou cestou čínského prezidenta se odehrála řada podivuhodných příběhů. Počínaje nepřehlédnutelným „brežněvovským“ aranžmá návštěvy v režii jednatele čínské společnosti CEFC pro Evropu Jaroslava Tvrdíka, po problematické zásahy policie proti českým demonstrantům, kteří byli „pacifikováni“ jak organizovanými čínskými vítači, tak českými ochránci zákona. Pražský magistrát nezůstal pozadu, když ponechal megalomanským organizátorům rozsáhlé pravomoci při záborech veřejných ploch, často zbytečně omezující obyvatele Prahy.
[ctete]53390[/ctete]
Premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá
Další varovný příběh zůstal mediálně téměř utajený. Poslanec a místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek před měsícem zveřejnil článek „Zavřené dveře a pandí komentář“ (4. 3. 2016, Echo24), kde mimo jiné uvádí:
„Jeden by se divil. To by ale nesmělo být veřejným tajemstvím, že si Miloš Zeman z návštěvy Číny přivezl kromě příslibu pandy pro pražskou zoo i poradce pro čínské otázky. Ten byl mimochodem v minulosti předsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC), podle všeho napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. A premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá. Nedivíme se, jeho poradcem pro čínské vztahy je Jaroslav Tvrdík.“
Jak uvedl server HlídacíPes, po několika týdnech Ženíškovi dorazila předžalobní výzva, aby se zdržel informování o čínské společnosti CEFC v souvislosti s čínskou vojenskou rozvědkou. Stejná výzva byla rozeslána několika médiím. „Informace o předsedovi představenstva čínské CEFC (pan Jie Ťien-ming), o kterém se v citaci hovoří, je nepravdivá. Podle vyjádření klienta pan Jie Ťien-ming nikdy v organizaci CAIFC nepůsobil,“ uvádí se v ní.
Jejím autorem je další člověk z nejbližšího okruhu Bohuslava Sobotky, jeho přítel a vlivný advokát Radek Pokorný. „Mohu potvrdit, že jsme na základě pokynu klienta vyzvali některá média, aby svá v textech uvedená tvrzení doložila, neboť dle názoru klienta jsou nepravdivá a neprokázaná,” přiznal Pokorný.
Odzkoušená komunistická metoda
Poslanec Ženíšek považuje aktivitu Sobotkových lidí za zastrašování. „Je to taková odzkoušená komunistická metoda – zastrašovat lidi – kterou si CEFC z Činy s sebou přivezla,“ uvedl a dodal: „Pikantní na celé věci je fakt, že já se v komentáři vůbec o CEFC, ani jmenovitě o jejím řediteli nezmiňuji. Z toho usuzuji, že pánům Tvrdíkovi i Pokornému vadí spíše interpelace na premiéra, kterou jsem též podal.“ V ní pokládá mimo jiné následující dotazy:
Současným poradcem českého prezidenta pro čínské otázky je Ye Jianming, který zastává funkci předsedy představenstva China CEFC Energy Company, ale také působil jako generální tajemník CAIFC, tedy ve společnosti, která je pověřena prováděním systematické špionáže v cizích zemích a v rámci své zpravodajské činnosti cílí zejména na politické, vojenské, ekonomické a intelektuální elity zemí, které jsou podle čínské vojenské a politické doktríny považovány za nepřátelské státy (např. země NATO a EU). Jste si vědom tohoto propojení? Jak je potom možné, že osoba s přímým napojením na zpravodajské služby GŠ Čínské lidové armády může sloužit jako poradce prezidenta ČR?
Není pan Tvrdík v obrovském střetu zájmů, pokud má hájit pozice CEFC, zároveň pozice České republiky, a zároveň lobbovat za zájmy PPF?
Koncepce zahraniční politiky ČR do této doby udržovala prozápadní kurz. Bohužel v rámci vašeho kabinetu se priority značně posunuly a od ‚havlovského pojetí lidských práv‘ se postoupilo k utužujícímu se tvrdému kapitalismu. Proč nastal obrat v této věci, když režim v ČLR zůstává již přes půl století stejný?
Jak tato kauza pokračovala? Poté, co HlídacíPes upozornil na fakt, že výroční zpráva společnosti CEFC International za rok 2012 potvrzuje, že ředitel čínské CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming v minulosti působil v Čínské asociaci pro mezinárodní přátelské kontakty (CAIFC), výroční zpráva z webu firmy náhle zmizela. Další osud předžalobní výzvy v tuto chvíli není známý.
Hlavním hybatelem změn je Sobotkova vláda
Proč to dnes připomínat? Některými komentátory je za hlavního pročínského aktéra považován prezident Miloš Zeman. Ani Jan Jandourek na stránkách Svobodného fóra nepovažuje za klíčového hybatele (i Ženíškem zmíněného) zásadního pragmatického obratu v zahraniční politice Sobotkovu vládu v čele s premiérovým poradcem pro Čínu Jaroslavem Tvrdíkem.
Podobnou „selektivní slepotou“ trpí mnoho aktivistů důsledně se vymezujících vůči Zemanovi, který je pouze nejviditelnějším propagátorem těchto vazeb, a dopouští se přitom řady kontroverzních výroků.
Na samotném zahraničním obchodu s Čínou, který je zatím v porovnání s vyspělými západními zeměmi miniaturní, přitom není nic nenormálního. Pokud tedy budou pod kontrolou bezpečnostní a vlivová rizika, a pokud budeme jednat jako rovný s rovným. I když za předchozí pravicové vlády, kterou za špatné vztahy s Čínou Zeman vypeskoval, zahraniční obchod s Čínou za působení ministra zahraničí Schwarzenberga rychle rostl, ke skutečnému boomu dochází až za vlády sociální demokracie (i když je pravděpodobné, že Tvrdíkem bombasticky avizovaný příliv stovek miliard čínských investic bude nakonec nižší).
Ostatně změny byly patrné už v listopadu 2014, kdy se náměstek ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Petr Drulák distancoval od politiky Václava Havla, kterou veřejně označil za chybnou a škodlivou. Zaorálek dlouho Druláka hájil, až se nakonec stal ředitelem jeho politického kabinetu.
ČSSD s Číňany za zády
Podstatně hlubší pohled do současného dění kolem Číny nabídla analytička Lenka Zlámalová (19. 11. 2015, „Číňani versus Babišistán“, Týdeník Echo24).
„Pro porozumění tomu, jakou chtějí Číňani z CEFC v Česku hrát roli, je důležité sledovat, s kým se tady spojují a co jsou sami o sobě zač. Nejvíce nadšené hlasy přicházely kromě prezidenta od sociálních demokratů. Nejostražitější byl naopak Andrej Babiš. Babiš si velmi dobře uvědomuje, jak vstup čínských miliard do jeho oligarchického kartelu s J&T nabourává mocenskou rovnováhu,“ tvrdí Zlámalová.
„Do Prahy přivedl Číňany Jaroslav Tvrdík, k němuž mají vysokou důvěru. Sám se hned začal obklopovat svými blízkými z časů, kdy býval předním sociálním demokratem. Hlavním právníkem CEFC při sjednávání transakcí je advokát Radek Pokorný, blízký přítel premiéra Bohuslava Sobotky,“ píše dále Zlámalová a pokračuje: „Z předsedy vlády se postupně stává podobně nadšený fanoušek čínských investic jako prezident Miloš Zeman. Před dvěma týdny byl hlavní postavou Čínského investičního fóra na Pražském hradě, jehož se zúčastnilo na pět stovek čínských byznysmenů. Ministerský předseda jim ve Španělském sále nabízel Českou republiku jako „vstupní bránu do Evropské unie“.“
Koncem loňského listopadu Sobotka odletěl na svou první premiérskou cestu do Číny, kde projednal uzavření smlouvy o strategickém partnerství a podepsal dohodu o zapojení Česka do obchodního projektu Nová hedvábná stezka. „Je velká šance, že se z Prahy stane centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ pochvaluje si spolupráci premiér.
Lenka Zlámalová dodává: „V mocenském souboji v jakýchkoliv příštích volbách proti sobě mohou stát dva silné bloky. Na jedné straně domácí oligarchie Andreje Babiše s těmi, kdo s ním jedou v mocenském kartelu. A na druhé straně sociální demokraté s Číňany za zády. V takovém případě odpadá ČSSD starost s financováním kampaní. Stejně jako ji při svém případném pokusu o znovuzvolení nebude mít prezident Miloš Zeman. Nebude se muset vlichocovat do přízně Andreje Babiše.“
Svět je zkrátka mnohem pestřejší, než to na první pohled vypadá. A o spojenectví ČSSD, Zemana a čínského kapitálu ještě jistě uslyšíme.
[ctete]51315[/ctete]