„Nekontrolování vnějších hranic EU je natolik závažné, že možná nastal čas k diskuzi o vystoupení z EU,“ prohlásil na sobotní demonstraci proti „islamizaci“ na Hradčanském náměstí v Praze poslanec hnutí Úsvit David Kádner. „Brusel je nám na nic, my chceme ochranu hranic,“ zarýmoval si tamtéž předseda Úsvitu Miroslav Lidinský. „Za Evropu bez EU!“ byl název pochodu z Vítězného na Loretánské náměstí a následné demonstrace krajně pravicové Národní demokracie antisemity Adama B. Bartoše.
Co asi pociťoval prezident Miloš Zeman, který při svém nástupu do funkce ostentativně vyvěsil na Hradě vlajku Evropské unie, když mu v sobotu pod okny burácela tato hesla. Unisono s výzvami k demisi vlády a k vystoupení z EU provolávali účastníci demonstrací podporu právě jemu a jeho politice. Odpor nacionalistů vůči vládě symbolizované premiérem Sobotkou prezidenta určitě těší. Také on by si jistě představoval jinou vládu, v níž či na niž by měl větší vliv než na tu Sobotkovu.
Ale co rostoucí nedůvěra vůči EU a odpor k našemu členství v unii? (Ten sílí nejen v řadách radikálů, kde byl ostatně vždycky, ale i v české společnosti obecně, vyplývá z průzkumů.) Také z toho má zajisté Miloš Zeman potutelnou, zatím skrývanou radost. Oslabení pozice EU či dokonce odchod některého z periferních členů z unie je totiž klíčovým zájmem Putinova Ruska a jeho obnovené imperiální politiky. Protože je Miloš Zeman s těmito cíli a plány Kremlu v souladu, podporuje jejich protagonisty u nás – konvičkovce, bartošovce, okamurovce, politiky z Úsvitu a další.
Pro Vladimira Putina je představa rozklížené či rozpadlé EU nebeským mámením a pro její naplnění je ochoten učinit mnoho. Nejednotná Evropa nebude pro Rusko tak silným hospodářským partnerem ani vojenským rivalem jako Evropská unie a zhroucení jejího východního křídla či odchod některé z členských zemí by Rusku umožnilo opětovné ovládnutí a podřízení takové země nebo celého regionu, k němuž by samozřejmě dnes došlo jinak než vojenskou okupací, zato ale velice rychle. Konkrétně se to týká České republiky.
Masivnějšímu ruskému angažmá mohou nasvědčovat i různé provokace, množící se v souvislosti v protiimigračními a protiislámskými protesty. Důkazy pro to sice nejsou, ale odpovídalo by to stylu práce ruských zpravodajských služeb a lidí na ně napojených.
Prezident Zeman zatím xenofobům a nacionalistům projevuje náklonnost v líbivých populistických tématech, jako jsou řeči o ochraně ČR a Evropy před invazí migrantů, islámem a domnělou islamizací. A rovněž je podporuje v kritice Sobotkovy vlády, v níž se mu spojuje příjemné s užitečným (osobní pomsta Sobotkovi a sledování politického cíle). V tom ostatním je jim vděčný za to, že za něj odvádějí špinavou, ale zcela zásadní práci – usilovně a dlouhodobě přesvědčují lidi o tom, že bez EU by jim bylo líp.
Jistě, výzvy k vystoupení z EU Zeman nahlas schvalovat nebude. Na to je ještě brzy, vnitropolitická situace k tomu ještě není přes veškeré úsilí zralá. Také ale jako nejvyšší ústavní činitel tyto výzvy zásadně neodmítá. Proč by to taky dělal? Růst nespokojenosti s EU a odstředivé tendence v malých středo- a východoevropských zemích jsou v zájmu Zemanova spojence v Kremlu.
Zeman řekne pouze tolik, že si EU a evropská politická reprezentace mohou za (zaslouženou) kritiku špatného zvládnutí migrační krize samy. V tom má navíc zajisté pravdu, takže tomu nelze nic moc vytknout. Podstatné je ovšem celkové vyznění těchto výroků a vyslovené či naznačené priority.
Je zapotřebí netlačit na pilu a nestavět se proti našemu členství v EU a v NATO okatě. Pro přímé vystoupení proti EU a odmítnutí prozápadní orientaci ČR chybí přece jen dostatečná podpora voličů i domácí politické reprezentace. Nejprve je proto nutné vybudit, rozjitřit a co nejvíce eskalovat pocit frustrace, podobně jako tomu bylo v letech 2011–2013 v případě šíření protikorupční hysterie, v jejímž důsledku padla Nečasova vláda a překreslila se politická mapa ČR.
Nejprve je potřeba vyvolat zmatek, masivnější občanské nepokoje a možná i nějaké ty násilnosti (v českých poměrech nemusí být příliš velké). A když se to nepovede hned, alespoň patřičně zdůraznit a nafouknout ty stávající. Teprve pak může přijít zachránce, spasitel, který dá zase všechno do pořádku a určí nový, lepší směr. Aby měl ovšem alibi, že o něm nerozhodl on sám, nýbrž lid (třeba i proti spasitelově vůli), vyhlásí o klíčovém směřování České republiky referendum. Proto je třeba bedlivě sledovat, kdo a v jaké podobě bude prosazovat zákon o obecném referendu. Jeho největší a fatální nebezpečí se totiž skrývá právě v možnosti vyhlásit referendum o vystoupení z EU či NATO. Miloš Zeman se již v této věci vyjádřil.
Hybatelem lidové nespokojenosti a šiřitelem „zaručených“ skandálních informací z evropských zemí i z tuzemska, stejně jako protiunijních a tradičně protiamerických nálad, je masivní, dobře organizovaná a sílící ruská propaganda, nebývale bohatě financovaná Kremlem. Ruská propaganda sice dlouhodobě figuruje a stoupá v žebříčku rizik pro Českou republiku zaznamenaných Bezpečnostní informační službou, ale zásadním tématem se prozatím nestala pro žádnou z demokratických politických stran, což je opravdu s podivem. Tuto propagandu pak lidé bezděčně, někteří dokonce v dobré víře, dál šíří na internetu, zejména na sociálních sítích. Pak jsou to již zmíněná česká protiimigrační, protiislámská a protievropská uskupení, kde zatím není zcela jasné, kdo je „jenom“ populista, kdo fanatik, užitečný hlupák, a kdo kolaborant. Až to jasné bude, bude už nejspíš pozdě.
Ale kdo bude oním zachráncem a spasitelem? Miloš Zeman ztěží. Je to solitér a cynický glosátor bez politického zázemí i podpory. Má ale své spojence a také čich pro neopakovatelné příležitosti.
Přeškrtnutá vlajka EU zdobila v sobotu také protiislámskou demonstraci na Václavském náměstí, organizovanou Okamurovým hnutím Svoboda a přímá demokracie. Také tam řečníci požadovali demisi vlády, předčasné volby a referendum o vystoupení z EU. „V tomto roce budeme znovu bojovat o referendum za vystoupení z EU,“ oznámil v projevu Tomio Okamura. Demonstrace se zúčastnil také senátor Jan Veleba, dlouholetý komunista, poté dlouholetý předseda „jezeďácké“ Agrární komory ČR, v současné době předseda Strany práv občanů, která měla ještě před dvěma lety v názvu slovo „Zemanovci“. Přišel si patrně k radiálnějším názorovým souputníkům pro inspiraci.
Tentýž senátor Veleba v nedělním rozhovoru pro server Parlamentní listy prohlásil: „Když si přečtete nedávný rozhovor s Andrejem Babišem v Právu, dělá to dojem, že to je ten správný muž, pokud jde o imigrační politiku.“ Spojenectví Miloše Zemana a Andreje Babiše má čím dál tím zřetelnější obrysy a v posledních týdnech už jej oba aktéři dávají najevo zcela otevřeně. „Kampaň bude velmi ostrá a téma bude celostátní – migrace. (…) Babiš určitě využije toho, že sociální demokracie vede takovou neslanou-nemastnou politiku,“ předpokládá Veleba a zjevně dobře ví, co říká.