Sochu modlícího se mnicha umístěnou vedle pražského Musea Kampa u Vltavy mají už léta v oblibě fotografové i turisté. Donedávna ale jen málokdo věděl, koho představuje. Většinou si lidé mysleli, že jde prostě o anonymní postavu, která by mohla nést třeba název „Meditace“, nebo že má představovat dalajlamu. Ve skutečnosti jde o podobu již zesnulého kontroverzního sektářského guru Sri Chinmoye, který se podle slov bývalých členů sekty uveřejněných v deníku Echo 24 dopouštěl i sexuálních deliktů. O takovou „reklamu“ galerie Medy Mládkové logicky nestojí.
S mnichem ponořeným v modlitbě či meditaci se už léta vážně i nevážně fotí spousty turistů i Pražanů, kteří si vyjdou na procházku po Kampě. Muzeum ji dostalo darem a v roce 2013 se socha, jejímž autorem je britský umělec Kaivalya Torpy, stala jedním ze symbolů povodně v Praze, kdy jí nad vzedmutou hladinou vyčnívala jen holá hlava se sepjatýma rukama. Kdo přesně je dnes majitelem sochy a jaký k ní má Museum Kampa právní vztah, se aktuálně řeší. Podle vyjádření podniku Povodí Vltavy, jak je rovněž pro Echo 24 uvedl mluvčí Hugo Roldán, skulptura stojí na pozemku tohoto státního podniku, který jej Museu Kampa pronajal.
Koho má socha představovat, ale bylo až doteď tajemstvím i pro předsedu správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Žil jsem v domnění, že se jedná o sochu modlícího se mnicha. Pokud to je konkrétní osoba a pokud je kontroverzní, tak to je samozřejmě důvod pro její odstranění,“ sdělil redaktorům Echa a dodal, že jako instituce si nepřejí s ní být jakkoli spojováni. A není divu.
Sri Chinmoy (27. 8. 1931 – 11. 10. 2007), pravým jménem Chinmoy Kumar Ghose, byl guru, který kolem sebe shromažďoval stoupence z celého světa. K jeho učení patřilo nabádání k celibátu, který doporučoval i manželským párům, nebo odsuzování homosexuality. Od svých přijatých žáků vyžadoval naprostou poslušnost a celoživotní věrnost. Výsledkem meditací a praktikování jeho učení má být tzv. realizace, osvícení, přiblížení k božství.
Podle Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů byl a je předmětem kultu osobnosti a dopouštěl se manipulací svými žáky. Prezentoval se nejen jako mírotvůrce, ale také svými hudebními či básnickými výkony vydávanými za díla vytvářená v božském vytržení, ale podle kritiků bez umělecké kvality. „Guru předává žákovi část svého životního dechu a žák dává mistrovi slib, že z celé duše až do konce svého života bude mistrovi naprosto věrný a že bude svému mistrovi bezpodmínečně sloužit… Vše v tomto hnutí se pak odvíjí na počest tohoto gurua, který je pro své žáky vším,“ napsal religionista Tomáš Novotný z Ostravské univerzity ve svém textu Sri Chinmoy.
Chinmoyovi žáci musejí mít doma černobílou fotografii „mistrovy“ tváře ve stavu meditace a nad ní povinně každodenně meditovat. Jednu mívají umístěnou na vnitřní straně dveří do bytu a při každém odchodu se „odhlašují“ čili prosí svého guru o ochranu proti zlým silám ve vnějším světě. Meditovat mají v konkrétní hodiny, a to časně ráno, v době, kdy guru ve svém sídle v New Yorku rovněž meditoval, a tak se napojit na jeho „božskou“ energii. Poněkud matoucí byl ovšem fakt, že pokud mistr v USA i žák v Česku začínali meditaci ve stejnou hodinu místního času, český žák se napojoval v době, kdy měl guru ještě doslova půlnoc a spal, a ve chvíli, kdy už mistr vysílal energii, měl český žák dávno odmeditováno. Autorce tohoto textu se před časem dostalo od jedné Chinmoyovy žákyně na tuto otázku odpovědi spojené s lehkým úžasem nad nepochopením tak prosté věci: „Mistr to přece umí s časem.“
I přes veškeré volání po sexuální abstinenci to ale zřejmě uměl i s děvčaty, jak naznačuje například výpověď fotografa Dušana Štrause, který se ze sekty dokázal vymanit až po více než dvaceti letech. Pro deník Echo 24 uvedl, že v sektě docházelo k sexuálnímu zneužívání žaček, a dodal, že některé z nich zná osobně, zatímco otřesné výpovědi jiných se ocitly i na internetu. „V podstatě jim způsobil takovou psychickou újmu, že jim zničil život,“ řekl Štraus. Z přímého svědectví Chinmoyových stoupenců je také známo (a nijak se tím netají), že některým z nich se rozpadlo manželství, protože uvěřili, že se svým partnerem či partnerkou mají žít jen „jako bratr a sestra“. Docházelo i k rozpadům rodinných vztahů, jelikož v sektě platí zákaz stýkat se s lidmi, kteří jsou k Sri Chinmoyovu učení nepřátelští nebo od něho odrazují.
Je tedy víc než zřejmé, že rozhodnutí odsunout sochu sektářského vůdce z veřejného prostoru je správné. „Socha ,mnicha‘ bude z Kampy odstraněna. Paní Meda Mládková byla v minulosti uvedena v omyl. Zamýšlená alegorie na modlícího se mnicha je ve skutečnosti socha konkrétní osoby, a to Sri Chinmoye, kontroverzního guru. Chci zdůraznit, že Meda Mládková nikdy nesympatizovala s myšlenkami žádné sekty. Proto když jsme se dozvěděli, jaká je pravá podstata této sochy, rozhodli jsme se ji odstranit,“ oznámil na svém facebookovém profilu Jiří Pospíšil.
Autorka je stálou spolupracovnicí redakce FORUM 24.