V rámci „úklidové“ operace před olympijskými hrami byly z Paříže a okolí „vyklizeny“ tisíce bezdomovců. Opustit metropoli musí také žadatelé o azyl, rodiny s dětmi a policie zasahovala i proti sexuálním pracovnicím a drogově závislým lidem. Aktivisté kvůli tomu úřady obviňují ze sociální čistky obyvatelstva města.
Provoz autobusů s „nežádoucími“ lidmi, kteří opouští Paříž a širší region Île-de-France od dubna loňského roku v souvislosti s nadcházejícími olympijskými hrami, zesílil, uvádí ve zprávě kolektiv Le Revers de la Médaille, který sdružuje sociální pracovníky. Za posledních 13 měsíců bylo podle nich přestěhováno 12 545 lidí.
V důsledku rušení stanových táborů a „vyhánění nežádoucích“ musí Paříž opustit i žadatelé o azyl a rodiny a děti v nejistých situacích. „Region Île-de-France byl vyčištěn od některých lidí, které stát považuje za nežádoucí,“ rozčílili se aktivisté nad policejními zásahy proti sexuálním pracovnicím a drogově závislým. Tím byli totiž tito lidé podle nich odříznuti od svých obvyklých sítí, ve kterých měli dostupnou zdravotní péči a podporu.
Olympijské hry jako akcelerátor
Vzhledem k tak rozsáhlým přesunům a odsunům čelí francouzské úřady kritice. Například koordinátor pro sledování zdraví v humanitární organizaci Médecins du Monde Paul Alauzy je obvinil ze „sociální čistky nejprekérnějšího obyvatelstva města“, jejíž účelem bylo pouze to, aby se Paříž na olympiádě „předvedla v co nejlichotivějším světle“.
Alauzy zároveň hovořil o dočasných regionálních centrech pro lidi, která byla v loňském roce zřízena, ale pouze jako krátkodobé a nedůstojné řešení problému. „Zametají bídu pod koberec. Kdyby to bylo skutečně důstojné řešení problému, lidé by bojovali, aby se dostali do autobusů. A to se neděje,“ popsal.
Pro zajištění dlouhodobého řešení pro lidi bez domova je podle Le Revers de la Médaille ve Francii potřeba nejméně 20 tisíc domů, a to včetně 7 tisíc přímo v regionu Île-de-France.
Pařížská radnice doposud přišla s plánem poskytnout tisíc urgentních míst, který ještě musí schválit státní zástupce. Starostka Paříže Anne Hidalgová přitom uvedla, že radnice požádala vládu, která je za nouzové bydlení zodpovědná, aby přišla s věrohodným plánem bydlení pro zhruba 3600 lidí žijících v ulicích hlavního města. Loni dokonce trvala na tom, že nikdo nebude nucen město opustit. „Jsem rozzlobená, že to bylo předáno městu, protože to není naše role ani odpovědnost a my už hrajeme více než svou roli při hledání urgentních ubytování pro zranitelné lidi,“ řekla.
„Ačkoli tyto veřejné politiky existují již mnoho let, řada ukazatelů nás vede k přesvědčení, že olympijské hry fungují jako akcelerátor,“ rozčilují se aktivisté.
Náměstek starostky Paříže odpovědný za olympijské hry Pierre Rabadan k situaci uvedl, že problémem nejsou olympijské hry, ale počet bezdomovců v ulicích metropole. „Říkám, nebuďte rozhořčeni tím, že se kvůli olympijským hrám přesouvají lidé, buďte rozhořčeni tím, že na ulicích spí 3600 lidí. Určitě bychom pro ně měli být schopni najít důstojné řešení,“ uvedl.