Evropská komise uspěla u Soudního dvora EU s žalobou proti Česku, Polsku a Maďarsku, které odmítáním uprchlických kvót porušily své povinnosti vyplývající z unijního práva. Sankce bude hlavně morální, říká v rozhovoru pro deník FORUM 24 česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Zdůrazňuje přitom, že se musíme začít chovat jako odpovědní partneři.
Paní europoslankyně, překvapil vás tento rozsudek?
Je mi velmi líto, že to nakonec takto dopadlo, ale dalo se to čekat. Evropské právo platí pro všechny. V rozsudku je jasně napsáno, že bezpečnostní hledisko, kterým nejenom Česká republika, ale také Polsko i Maďarsko argumentovaly, bylo zohledněno. Nemuseli jsme si vzít kohokoliv, a už vůbec ne někoho, kdo by byl bezpečnostním rizikem. Mohli jsme si uprchlíky vybrat, prověřit, a i počet byl v podstatě indikativní. Takže byla naše chyba, že jsme na to zareagovali velmi odmítavým, až bezhlavým způsobem. Nyní neseme odpovědnost všichni jako český stát. Musíme to respektovat. Česká vláda by měla vyjádřit jasný respekt k tomuto rozhodnutí a měli bychom se začít chovat jako odpovědní partneři. Všichni jsme na jedné lodi.
Jelikož byly ale kvóty v roce 2017 zrušeny, je samotný způsob nápravy od počátku nejasný. Podle jakého klíče by se mohla případná sankce vyměřovat?
Těžko říct, jakým způsobem se k tomu Komise postaví. Obzvláště v průběhu koronavirové krize. Myslím si, že Komise bude v tuto chvíli velmi obezřetná. Členské státy dostávají nyní spíše podporu na řešení pandemie, takže postup nebude nejspíše příliš striktní. Ale není to ani o těch penězích jako o důvěryhodnosti nás jako České republiky. Sankce je víceméně spíš morální než jakákoliv jiná. Zkrátka jsme porušili právo, a tohle se ve slušné společnosti nedělá.
Kdyby ale byl stav jiný a nebyla tu koronavirová krize, tak by Komise o té finanční sankci zřejmě uvažovala. Takže nechci předjímat, ale myslím, že v této situaci to opravdu bude posuzovat jinak. Nic to ale nemění na tom, že si všechny členské státy budou pamatovat, jak jsme se zachovali v době, kdy jsme měli projevit třeba jen minimální solidaritu s Itálii, Řeckem a lidmi v uprchlických táborech.
Nejde ale o jedinou kauzu, kterou Evropská komise vzhledem k ČR řeší. Připomeňme, že stále běží spor okolo střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Jak nás celkově vnímají ostatní členské země?
Mohu soudit třeba podle toho, že se belgický tisk běžně vyjadřoval o premiéru Babišovi jako o populistovi a člověku, který je trestně stíhaný. Nechci to ale dále komentovat, protože ta situace opravdu není dobrá. V této době potřebuje naše vláda spíše to, aby měla u českých občanů respekt. Musíme to takto brát.
Ale na váš dotaz musím říct, že kredit českého premiéra nemá velkou důvěryhodnost. Všichni jsou si vědomi toho, čemu čelí, a že je ve střetu zájmů, je všem jasné. Neumím si představit, že by jiný premiér, ať východní, nebo západní země, vydržel ve své pozici. Situace, ve které se nacházíme, je opravdu zvláštní. Myslím si, že ani do budoucna to pro Českou republiku není dobré.