Evropský parlament se na svém zasedání bude zabývat také svobodou médií v některých členských státech v čele s Polskem a Maďarskem. Europoslankyně Michela Šojdrová ale připomněla, že celá řada věcí, které se dějí v České republice, jsou důkazem toho, že u nás je přístup k nezávislým informacím taktéž omezován.
„Česká republika naštěstí nedošla v cestě omezování médií tak daleko jako Polsko a Maďarsko, které nastavily tak přísný regulatorní dohled nad médii, že většina těch soukromých nebyla schopna dále provozovat činnost,“ uvedla europoslankyně.
Podle Šojdrové neblahý trend dokazuje celá řada faktorů. „Změny v Radě České televize, útoky na novináře nejvyššími představiteli země a omezování jejich přístupu na vládní briefingy však jsou kroky příliš podobnými těm, které přijala polská a maďarská vláda. Ve spojení s premiérem, který vlastní velkou část mediální scény, se prostor pro nezávislé zpravodajství v Česku čím dál, tím více zmenšuje,“ říká europoslankyně.
Michaela Šojdrová ve svém vyjádření připomněla fakt, že deník FORUM 24 dlouhodobě nemá akreditaci od Úřadu vlády, aby mohl pokládat dotazy stejně jako jiní novináři. Redakce se kromě europoslankyně několikrát zastal také senát, vláda a její úředníci však tento fakt nadále ignorují a na opakované výzvy neodpovídají.
Na vládu Andreje Babiše se ze stejného důvodu obrátily také některé novinářské organizace včetně mezinárodních, které žádají rovný přístup novinářů. „Mezinárodní organizace upozorňují, že Úřad vlády od března 2020 nevyřídil žádost o akreditaci internetového deníku Forum 24. Stejně tak zůstávají bez odpovědi žádosti dalších médií o akreditaci na Ministerstvu zdravotnictví. Prohlášení uvádí, nekomunikování ze strany vlády vede k závěru, že odepření přístupu na tiskové konference médiím, jako je Forum 24, je vedeno obavou z jejich dotazů. Píše se v něm: Pokračující úplné odmítání přístupu významným médiím, jako je Forum 24, se vymyká evropské úrovni respektování mezinárodních standardů svobody projevu a svobody tisku,“ stálo v dopise vládě.