Obávám se, že 6. lednem ty šokující zprávy a záběry z USA neskončí. Donald Trump se přece pokusil o puč. O puč v tom smyslu, že chtěl nátlakem ulice, násilím zabránit klidnému předání moci po volbách, jež prohrál. Byl to pokus o puč proti demokracii. Nenásilné předání moci je přece samou podstatou demokracie. Ta se od totalitního režimu liší tím, že moc se v ní nepřebírá s kalašnikovem v ruce, ale v budově parlamentu. Že ten pokus byl amatérský a zpackaný, že v něm neměli účast plukovníci, je druhotné. Počítá se obsah, nikoli povedená či zkarikovaná forma. A obsahem včerejška bylo zabránit předání moci, jak ho předepisuje ústava. Na kterou Trump navíc kdysi přísahal.
Trump po čtyři roky poštvával proti sobě skupiny obyvatel, o protivnících mluvil jako o nepřátelích národa, rozdmýchal nenávist mezi Američany. Včerejšek nebyl žádným omylem a nedorozuměním v jinak prý skvělém Trumpově mandátu, jak psala některá česká média, ale naopak logickým důsledkem jeho čtyřleté politiky. Byl jen špičkou ledovce fenoménu, který Trump pomohl vytvořit. Ameriky rozdělené demagogickým populistou, rozdělené podobně, jako jsou dnes působením populistů rozdělené i jiné země. Včetně některých našich sousedů.
Trump vypustil z lahve džina divoké antiestablishmentové rebelie, na jejíž vlně vyhrál před čtyřmi roky volby, léta ji živil svými lžemi a výpady proti demokratům. Krajní pravici dodal sebedůvěru a legitimitu. Nemůže to nepřipomenout 30. léta minulého století.
Včera svět šokovalo mj. tričko jednoho z útočníků na washingtonský Kapitol, s velkou lebkou a nápisem Camp Auschwitz – Work Brings Freedom (přeloženo: Tábor Osvětim – Arbeit Macht Frei). Kolik je mezi Trumpovými stoupenci takových lidí? Mají doma zbraně, včera je prý podle policie někteří měli s sebou. Použijí je někdy? Pokusí se znemožnit předání prezidentského úřadu Joeu Bidenovi 20. ledna? Nepokusí se ho někdo z nich zlikvidovat?
Rychlý průzkum agentury YouGov America přinesl šokující zjištění o stavu Spojených států: včerejší útok na Kapitol schvaluje 45 % republikánských voličů (zatímco 96 % demokratických ho odsuzuje). Ty lidi, co včera vnikli do parlamentu, považují demokratičtí voliči ze tří čtvrtin za extremisty a domácí teroristy, zatímco pro polovinu republikánů to jsou pouze protestující a pro třetinu dokonce „vlastenci“. Pro 63 % demokratů to jsou zločinci, ale jen pro 12 % republikánů.
Biden bude mít většinu v obou komorách Kongresu
Velkou otázkou je, jak se bude dál chovat Trump. Po onom dni stále přiživuje ohýnek: vyzval sice dobyvatele Kapitolu, aby odešli, a řekl, že úřad Bidenovi předá, zároveň ale prohlásil, že jeho vítězství neuznává. Lze předpokládat, že po celou dobu Bidenova mandátu bude proti němu poštívat a dál prohlubovat ten hluboký příkop, který uvnitř Ameriky vykopal. Miliardy dolarů a podporu určitých televizí i republikánských politiků na to má.
Středeční události úplně zastínily jednu podstatnou událost pro USA: ve státě Georgia byli včera zvoleni do senátu dva demokraté. Tím pádem mají demokraté i v této komoře většinu, byť těsnou, díky hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové. Což znamená mocnou zbraň pro Bidena. Bude disponovat většinou v obou komorách parlamentu a mít tak volné ruce, jaké neměl ani Obama, ani Trump, jež každého brzdila jedna opoziční komora. Teď dala Amerika Bidenovi jasný mandát: demokratický prezident, demokratický parlament.
Mohlo by mu to umožnit zamést po Trumpovi všechno, co Americe nadrobil, zasypat ten příkop mezi občany a prosadit skutečně demokratické reformy. Pokud ovšem k tomu bude mít klid a prostor, pokud mu Trump nebude organizovat protesty doplněné násilím. Přicházejí nápady, jak Trumpa pro budoucnost zneutralizovat, aby neškodil. Ideální by bylo použít teď na něj impeachment, na to už je ale příliš málo času. Nebo ho suspendovat pro nezpůsobilost, k tomu by zřejmě stačily podpisy některých ministrů.
Autor je bývalý diplomat a velvyslanec, překladatel a novinář.