Stát v distribuci vakcín upřednostňuje očkovací centra. Ta už téměř všechny zájemce starších ročníků očkovala. Pro zbývajících 200 000 osmdesátníků, kteří se chtějí nechat očkovat u svého lékaře, či se ještě o očkování neucházeli, ale nedodal vakcíny. Stát by měl vedle Astry dodávat praktikům i Modernu a Pfizer, aby čekající starší pacienty během dvou týdnů očkovali, podotýká v rozhovoru pro deník FORUM 24 předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Jak přistupují vaši pacienti, případně pacienti dalších praktických lékařů k vakcíně Astra Zeneca, je už někdejší občasná nedůvěra rozptýlená?
Zrovna jsem od minulého čtvrtka shodou okolností očkoval. Mně se jedním mým vyjádřením podařilo tu nedůvěru rozptýlit, teď už v podstatě žádnou nezaznamenávám. V naší ordinaci jsme očkovali skoro 100 lidí a snad jen 2 z oslovených řekli, že nechtějí Astru s tím, že se bojí. To je ovšem zlomek, který vůbec nestojí za řeč.
Problém je spíš s nedostatkem Astry a s její špatně nastavenou distribucí – to se snad podaří vyřešit příští týden. Tou dobou už také má přicházet ve slušnějším objemu, takže bude moci očkovat víc praktiků – jejichž většina žádnou vakcínu pořád ještě nemá.
Jak čekáte, že se očkování zrychlí?
Dramaticky. Například v Plzeňském kraji dostalo od března 40 praktiků po stovce vakcín. V tom dalším týdnu má přijít po stovce vakcín pro 52 praktiků, čímž se tempo zdvojnásobí. Jinak minulý týden přišlo do republiky 9000 dávek vakcíny, a příští týden má přijít 90 000 dávek.
Kritizujete nepoměr v rozdělování vakcín mezi očkovací centra a praktické lékaře. V čem spatřujete problém?
Vakcíny jsou, do krajů nějaké proudí, ale nedělí se, řekněme, podle front pacientů. Nebýt toho, očkování starších pacientů mohlo v březnu probíhat o poznání rychleji. U praktiků v celé České republice čeká ve frontě ve věkové kategorii 80+ nějakých 56 000 lidí a asi čtvrt milionu pacientů 70+. Podstatně nižší čísla čekají v očkovacích centrech. Vakcína se ale distribuuje tak, že praktikům jde zlomek a do očkovacích center jde většina. Takže my bychom potřebovali i vakcínu Moderna, nejen tu Astru, a chtěli bychom říci, že umíme i s Pfizerem vzhledem k tomu, že se zjednodušily podmínky pro nakládání s touto vakcínou. Pro krátkodobé skladování nemusíte mít minus 70, stačí minus 15, takže je teoreticky možné distribuovat ji i k nám. Má být Johnson & Johnson a i té Astry má být víc, tak by měli pustit k praktikům i Modernu, která v krajích je, a eventuálně i ten Pfizer. To by totiž umožnilo během 14 dnů naočkovat osmdesátníky a sedmdesátníky, kteří už měli být dávno očkovaní.
Proč záleží na tom, aby se očkovali u praktiků?
Ti lidé si vybrali, kde chtějí být očkovaní, a zcela evidentně chtějí být očkovaní u doktorů, kteří je očkují standardně. Jsou nás 4000 a jsme rozprostření po celé republice. Má-li někdo 80letou maminku, která by se chtěla naočkovat, pak ji může buď objednat do očkovacího centra, nejspíš ji tam bude muset odvézt, vzít si na to den volna a jet s ní nejspíš i mimo hranice okresu namísto toho, aby případně sama došla k doktorovi, k němuž chodí pro léky a každý rok je zvyklá nechat se u něj očkovat proti chřipce. Většina lidí si vybere tuto variantu a já se jim nedivím. Je otázka, jestli je stát má nutit k jinému chování. Tomu bych rozuměl u sedmdesátníků, ale vůbec tomu nerozumím u osmdesátníků, z nichž všichni ti, kteří se zaregistrovali do systému, už byli v očkovacích centrech naočkováni. Stát přitom dobře věděl, že těchto lidí je jen polovina, že z těch 400 000 osmdesátníků této možnosti využilo jen 200 000, a v podstatě nás vyzval k tomu, abychom oslovili ten zbytek a ty lidi přesvědčili, aby se šli očkovat – ale teď nám pro ně nedává vakcíny!
Kdo přesně vás tedy vyzval, abyste si vzali na starost očkování těch nejstarších. Ministerstvo?
Opakovaně nás k tomu vyzval ministr i pan premiér. Řeklo se, dobře, tohle je tedy na prakticích, aby očkovali zbytek těch osmdesátníků, kteří se do systému neregistrovali. Někteří z nich nechtějí nikam cestovat, mnozí pak ani nemají nikoho, kdo by je zaregistroval do systému a odvezl je do očkovacího centra. Mnozí z nich jsou vyplašení. Rok jim všichni říkáme, radši nechoďte ani moc do krámu, radši nikde moc nerajzujte, a teď jim najednou řekneme, hele, tak se seber, vlez do autobusu a jeď do krajského města se naočkovat do velkokapacitního centra. To úplně nefunguje…
Zároveň by zájem o očkování u praktiků byl ještě větší, kdyby u nich měli lidé na výběr…
Určitě ano. Nás systém donutil k tomu, abychom zaregistrovali ty ze zájemců, kteří se chtějí nechat očkovat u nás. A ukázalo se, že jich je opravdu hodně a my s nimi teď musíme něco udělat, protože není únosné, aby se očkovací centra otevřela nižším věkovým skupinám, a dopustit situaci, kdy by ti starší ještě čekali u praktiků na vakcínu. Takže by bylo logické nějaké další druhy vakcín nasměrovat k nám.
Daří se praktikům organizovat očkování tak, aby se v čekárně nepotkalo příliš mnoho lidí?
Sám jsem si to teď vyzkoušel a vidím to i u ostatních kolegů, že riziko potkávání lidí je při očkování u praktiků menší než v některých očkovacích centrech. Vrcholem byla kauza v nemocnici v Kadani, kde se vrhli na očkování mimo pořadník a za víkend 6., 7. března tam naočkovali asi 3600 lidí, přičemž očkovali i mladé a zdravé, zkrátka kohokoli, kdo šel kolem. Jsou z toho krásné fotky, na nichž to celé vypadá jako nějaká promořovací akce, kde stojí stovky lidí na chodbách a na dvoře nemocnice. Nic takového se vám u praktiků dít nebude. Já si na očkování vyhradil odpoledne, během něhož jsme asi za 3 hodiny naočkovali 36 lidí. Jeli jsme na dva týmy, máme dvě místnosti, pacienty jsme zvali po 5 minutách a šlo to v pohodě. Očkované jsme nechávali 15 minut s rozestupy sedět v čekárně, nikdy tam ale nebylo víc než 4 lidi a několik dalších na chodbě.
Aktuální počty registrovaných zájemců o očkování u praktických lékařů a očkovacích center lze dohledat na stránkách Ministerstva zdravotnictví.