Přirovnání Polska k Rusku, která se v posledních dnech objevila ve výrocích ukrajinských politiků, jsou podle polského ministra zahraničních věcí pro polskou společnost velmi urážlivá. Ve čtvrtek dopoledne to Zbigniew Rau napsal na sociální síti X. Současnou politiku Ukrajiny považuje za bolestivou a především urážlivou. Reagoval tak na výroky ukrajinských představitelů, kteří tvrdí, že omezování vývozu ukrajinského obilí nahrává Ruské federaci.
„Přirovnání Polska k Rusku, která se v posledních dnech objevila ve výrocích ukrajinských politiků, jsou pro polskou společnost velmi urážlivá. Vedou k hlubokému přepisování polského povědomí o Ukrajině a Ukrajincích, a to nejen kolektivně, ale především individuálně,“ napsal na sociální síti X v reakci na výroky ukrajinských politiků polský ministr zahraničních věcí Zbigniew Rau.
Mezi ukrajinskými a polskými politiky došlo v posledních dnech k roztržce kvůli omezení dovozu ukrajinského obilí do Polska. Například ve svém projevu v OSN se ukrajinský prezident Zelenskyj nepřímo, ale velice ostře pustil do polských sousedů. „Znepokojivé je, že někteří v Evropě hrají se solidaritou politické divadlo – z obilí dělají thriller. Může se zdát, že hrají své vlastní role, ve skutečnosti však pomáhají připravovat scénu pro moskevského herce,“ řekl.
Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí odůvodňuje snahou ochránit vlastní zemědělce, kteří by jinak museli čelit levnější produkci z Ukrajiny. Polsko, Slovensko a Maďarsko se rozhodly pokračovat v embargu na dovoz ukrajinského obilí, přestože Evropská komise v pátek ukončila časově omezený zákaz dovozu ukrajinských plodin do pětice zemí Evropské unie.
Právě Polsko svůj záměr pokračovat v embargu oznámilo jako první a už den před oficiálním ukončením embarga se do sousedního státu pustil i mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Umělé omezování ukrajinského vývozu podle něj nahrává Ruské federaci, která je konkurentem Ukrajiny na světovém trhu s obilím, a kvůli tomu může vydělat více peněz na svou válku proti Ukrajině. Embargo navíc prý porušuje podmínky asociační dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií, a ještě popírá princip jednotného trhu sedmadvacítky.
„V těch samých domech, kde jsme spontánně hostili ukrajinské uprchlíky, u stolů, kde jsme naslouchali vyprávění o jejich osudech, se dnes divíme, jak je možné, že se o Polácích a Rusech mluví v jedné řadě jako o ubližování Ukrajincům. Polsko a Ukrajina byly po staletí oběťmi ruského imperialismu, který se nás snažil podmanit, ať už v roce 1939 v Polsku nebo v roce 2022 na Ukrajině, pomocí znásilňování, loupení, deportací a poprav,“ dodal polský ministr zahraničí.
Pomoc Polska Ukrajině a Ukrajincům byla podle něj umožněna díky pochopení, sympatiím a soucitu s Ukrajinou téměř každé polské rodiny. Proto považuje současnou politiku Ukrajiny nejen za bolestnou, bolestivou, ale především za urážlivou. „Těžko lze předpokládat, že bude brzy zapomenuta. Proto je pro Ukrajinu škodlivá. Společně na ní můžeme hodně ztratit,“ pokračoval Rau.
Polsko ale nadále věří ve vítězství Ukrajiny. „Nebudeme stát stranou, ale nedopustíme, aby se vztahy s Polskem kupovaly ve jménu soukromých majetků a zahraničních zájmů nepřátelských Polsku a Ukrajině. Obnovení důvěry polské veřejnosti v dobrou vůli ukrajinských orgánů bude vyžadovat obrovskou práci,“ uzavřel.