Vláda od Ivana Bartoše nedostala žádný plán a harmonogram oprav, vzkázal vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Reagoval tak na slova končícího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše, který na sociální síti zkritizoval analýzu digitálního stavebního řízení. Pirátský ministr naznačil, že mohla vznikat s cílem odůvodnit jeho konec v kabinetu. Dokument Bartoš označil za pár narychlo spíchnutých bodů v powerpointové prezentaci, kterou „měl představit podřízený ministra Jurečky z koalice SPOLU„.
„Základ řešení problému je si přiznat, že problém existuje. To se nestalo. Vláda od Ivana Bartoše nedostala žádný plán a harmonogram oprav. Součástí pirátských konspiračních teorií mezitím už nejsou jen politici a média, ale i IT experti, kteří několik týdnů analyzovali digitalizaci stavebního řízení,“ napsal na sociální síti ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Jurečka tak odmítl Bartošova slova o analýze, která načrtává reálnou situaci kolem digitálního stavebního řízení. Dokument, pod kterým je podepsaný kolektiv čtyř ministerstev, navrhuje zatáhnout za ruční brzdu a přijmout přechodnou dobu bez digitálu.
Systém digitalizovaného stavebního řízení by mohl být podle analýzy pro vládu v přijatelném stavu odhadem za 12 až 18 měsíců, a to po zapojení zhruba 50 lidí a zvýšení sumy na vypracování o 200 až 300 milionů korun. Kompletní analýzu má deník FORUM 24 k dispozici.
Pár narychlo spíchnutých bodů
„V médiích pobíhá údajně zdrcující ,analýza‘ digitalizace stavebního řízení pro vládu, která mi měla zlomit vaz. Za prvé, není to analýza, ale pár narychlo spíchnutých bodů v powerpointové prezentaci, kterou představil podřízený ministra Jurečky ze SPOLU. Do rukou novinářů se dostala fakt bleskově, takže je na místě se ptát, jestli ji už chystali s vědomím, že následně poslouží jako odůvodnění mého ,odejití‘ z vlády,“ vzkázal na sociální síti Bartoš.
Podle něj údaje do prezentace, jak Bartoš analýzu označuje, dodalo samo ministerstvo pro místní rozvoj. „Posílení projektového týmu, řešení, legislativní změny, souběh, přechodné období, to všechno jsme plánovali – nejsou to žádné extra novinky, se kterými musel přijít někdo zvenčí. Plán dodávek dalších funkcionalit jsem vládě představil už dávno. Od příštího týdne se navíc měla začít scházet nová pracovní skupina, ve které měli být zástupci dodavatelů, uživatelů i lidi z ministerstva, aby bylo jasné, co je považováno za ,hotovo‘,“ pokračoval Bartoš.
Prezentace prý potvrzuje, že plánované náklady jsou realistické. „Máme vyčleněné peníze, které budou na další vývoj stačit – i s velkou rezervou. Celkový objem původní zakázky měl být 400 milionů. Proinvestovaná je zhruba čtvrtina. Dodavatelé na všechny části digitalizace stavebního řízení jsou vysoutěžení – plány rozvoje veřejně známé. Pak jsou v prezentaci věci, které jsou prostě mimo, třeba kolik vývojářů teď na systémech pracuje. Určitě to není pět nešťastníků, kteří jsou na všechno sami,“ zveřejnil na sociální síti končící ministr.
„Máme na to desítky lidí a potvrzují to i smlouvy. Sami jsme chtěli doplnit tým pro řízení, jak uvádí prezentace. Stejně tak velkorysých 12 až 18 měsíců na dokončení systémů není realistický odhad. Smysl to dává, pouze pokud se měla prezentace dostat ven… Měli jsme plán, jak digitalizaci úspěšně dokončit, znala ho vláda, znal ho premiér. Důležitější než politikaření bylo pro mě dotáhnout to do zdárného konce, kalkul na druhé straně byl ale prostě jiný – Bartoš musí z kola ven. Stavebnímu řízení to nepomůže,“ napsal ostře Bartoš.
Analýza k digitalizaci byla zdrcující
Premiér Petr Fiala po středečním jednání vlády prohlásil, že analýza digitalizace stavebního řízení, již před týdnem vyslechla vláda, byla zdrcující. Nevznikla na žádné zadání, tvořili ji experti, vzkázal. Podle ministerského předsedy měla vláda už před spuštěním systému informace od lidí z praxe, že mají obavy, zda stavební řízení bude fungovat. Připomněl, že Bartoš dostal několik termínů na odstranění problémů. V úterý po něm chtěl krizový manažerský scénář, nicméně ho nedostal a proto se rozhodl, že navrhne prezidentu Petru Pavlovi ministrovo odvolání.
„Mezitím došlo k tomu, že tým expertů, kteří pracují na digitalizaci v jiných částech státní správy, se podíval, jak je systém nastaven, připraven a co se s tím dá dělat. Tuto analýzu jsme slyšeli minulou středu na vládě. Ta analýza byla zdrcující,“ řekl Fiala. „A to není na žádné zadání. To jsou lidé, kteří se tomu věnují, kteří tomu rozumí a mají snahu, aby systém opravdu fungoval,“ dodal.
Také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl, že by analýza vznikla na politické zadání. „Potvrzuji autenticitu materiálu, je to ten, který jsme projednali na vládě,“ prohlásil na tiskové konferenci. Šéf státní kasy řekl, že nezná experta, který by její závěry vyvracel. Ministři podle něj na zasedání kabinetu položili základní otázku, kdy bude systém fungovat, odpověď ale nedostali.
„Nehledejme za tím žádný politický kalkul,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Jednání vlády minulý týden se podle něj zúčastnili odborníci či právníci, předložili srozumitelná data. Od Bartoše podle Výborného ministři dostali jen obecnou přednášku o tom, co je to digitalizace. „Kdybychom si teď dali další termín konec října, nebude situace lepší, ale stejná, nebo ještě horší,“ dodal.