Evropský parlament naprosto nečekaně schválil, že součástí středečního jednání o střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše bude i rezoluce. Informoval o tom na svém twitterovém účtu europoslanec Tomáš Zdechovský. Bod středečního programu EP se jmenuje „Střet zájmů a ochrana evropského rozpočtu: případ České republiky“. O usnesení se bude hlasovat ve čtvrtek.

„Je to zásadní signál, že europarlament věc považuje za závažnou a rozhodně ji nehodlá přejít,“ vysvětlil deníku FORUM 24 Zdechovský. Proti tomu, aby se usnesení přijímalo, hlasovala europoslankyně Martina Dlabajová z hnutí ANO.

Na program poslední letošní plenární schůze prosadili věc evropští Zelení s podporou největší frakce v europarlamentu, tedy evropských lidovců (EPP).

Europoslanci by si měli vyslechnout stanoviska Evropské komise (EK) i Rady EU.

„Pokud se prokáže, že konflikt zájmů existuje, což se podle důkazů, které jsem viděl, zdá velmi pravděpodobné, měla by Evropská komise začít zpětně vymáhat zemědělské i další dotace, které byly Agrofertu vyplaceny. To jde za Českou republikou. To, co by měli mocní po celém světě konečně pochopit, je to, že Evropská unie nebyla vytvořena, aby sloužila finančním zájmům několika šťastných a bohatých, ale aby sloužila všem svým občanům,“ řekl deníku FORUM 24 v rozhovoru europoslanec Bart Staes.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora