Podle nových informací Pirátů mělo být součástí zrušeného tendru na elektronické dálniční známky i dlouhodobé úložiště dat o cestě jednotlivých aut. Jejich šéf Ivan Bartoš to dnes označil za bezdůvodné šmírování. Informace pochází z víkendového hackathonu, jehož se zástupci strany zúčastnili jako hosté.
„Pokud by se toto prokázalo, jde o zcela alarmující situaci připomínající řádění Velkého bratra. Plošné sledování je naprosto nepřípustný zásah do soukromí lidí. S Piráty budeme situaci dále řešit, ptát se zodpovědných vládních činitelů a jednat i na poli Sněmovny a Stálé komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby,“ uvedl Bartoš.
Původní zakázka za 400 milionů, která se dostala kvůli SPZ tajných služeb do utajeného režimu bez veřejné soutěže, byla posléze kritizována s tím, že se dálniční známky měly pouze zpětně proplatit, a celý tendr by se stal na základě otevření širšímu počtu uchazečů podstatně levnější. „Vše nasvědčuje tomu, že by ona tajná část měla za úkol sbírat data o všech průjezdech aut, dlouhodobě je ukládat a dále s nimi pracovat na úrovni jednotlivých SPZ,“ upozorňuje nyní Bartoš.
Během diskuze kolem elektronické viněty poukazovali přitom Piráti na to, že není možné data o všech průjezdech ukládat a analyzovat z důvodu ochrany soukromí. „Jsme přesvědčeni, že takovýto plošný sběr dat musí mít jasnou oporu v zákoně a nesmí být pouhou vlastností dodanou utajovaně. U jakéhokoliv plošného sběru dat musejí být jasná pravidla a musí být jasná odpovědnost. U jiných dat podobného typu jsou vždy alespoň známé podmínky uchovávání, a hlavně přístupu k nim, a to například formou soudního příkazu,“ dodává.