Soud zprostil obžaloby exministryni obrany Vlastu Parkanovou v kauze letounů CASA. Za pozornost stojí některé souvislosti případu. Vyšetřoval ho současný ředitel policejní centrály (NCOZ) Jiří Mazánek, který si zadal soudem ztrhaný znalecký posudek u firmy bývalého estébáka.
Návrh na obžalobu Vlasty Parkanové a jejího podřízeného, tehdejšího ředitele sekce vyzbrojování Jiřího Staňka, podalo Vrchní státní zastupitelství v Praze před pěti lety. Policie požádala sněmovnu o vydání bývalé ministryně k trestnímu stíhání v červnu 2012 v atmosféře populárního honu na vysoce postavené politiky, vybičovaného protikorupčními iniciativami, do jejichž čela se postavil Andrej Babiš.
Neúspěch politických kauz
Do této kategorie lze zařadit kauzu nákupu letounů CASA, podobně jako prodej menšinového podílu společnosti OKD za vlády Bohuslava Sobotky. Obě kauzy jsou pod dozorem pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové a obě narazily u soudu zproštěním obžaloby obviněných, i když nejsou pravomocně ukončené.
V kauze nákupu letounů CASA byli Vlasta Parkanová a Jiří Staněk viněni policií z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle vyšetřovatelů vznikla nákupem letounů CASA škoda státu ve výši 819 milionů korun. Parkanové bylo vytýkáno, že si nenechala zpracovat nezávislý posudek na jejich cenu. Dozorový státní zástupce Jan Kořán později na základě dodatku znaleckého posudku výši údajné škody zrevidoval na 777 milionů.
Bývalá ministryně obrany se bránila, že zakázka nebyla předražená, v roce 2009 o ní rozhodla celá Topolánkova vláda, smlouvu nepodepisovala a zákon zadání znaleckého posudku nevyžaduje. Přesto Kořán usoudil, že je případ zralý na soudní řízení.
Posudek postrádá erudici
Obvodní soud pro Prahu 6 nyní Parkanovou a Staňka osvobodil. Dospěl k závěru, že skutky popsané v obžalobě se nestaly a státu nevznikla žádná škoda. Předsedkyně senátu Markéta Binderová při odůvodnění verdiktu rozcupovala znalecký posudek zadaný policií firmě American Appraisal.
„Soud dospěl k jednoznačnému závěru, že posudek předložený obžalobou je metodicky a věcně nesprávný a ve své podstatě nepřesvědčivý. Postrádá erudici, kterou by bylo možné od ústavního znaleckého posudku očekávat,“ uvedla soudkyně Binderová.
Znalecký posudek byl od samého počátku napadán obhajobou. „Z toho, co o tomto posudku vím, je zřejmé, že nebyl zpracován na základě znalosti skutečné konfigurace vojenské části letounu CASA. Mimo jiné i proto, že tato firma podle mých informací ani nedisponuje bezpečnostní prověrkou,“ uvedla tehdy Parkanová.
Důvěryhodnost společnosti American Appraisal byla rovněž zpochybňována kvůli jejímu šéfovi Jiřímu Krchovi. Koncem osmdesátých let působil ve struktuře Státní bezpečnosti na centrále I. správy Ministerstva vnitra, která prováděla rozvědnou činnost v zahraničí ve prospěch Československa a sovětského bloku.
Krch tehdy přiznal, že ho „Státní bezpečnost školila“. Dodnes zůstává záhadou, proč se policie a vrchní státní zastupitelství opíraly o posudek kontroverzní firmy s problematickou profesionální úrovní.
Povýšení vyšetřovatele Mazánka
Další okolností, která v této kauze stojí za pozornost, je osoba jejího vyšetřovatele bývalého protikorupčního útvaru. Byl jím Jiří Mazánek, který se stal 1. srpna 2018 po policejních čistkách Babišovy vlády ředitelem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).
Mazánkovo jmenování vyvolává otazníky, jelikož krátce po jeho nástupu poté, kdy vláda ANO a ČSSD získala důvěru ve sněmovně, NCOZ v tichosti odložila kauzy korunových dluhopisů Agrofertu a prodeje společnosti Profrost, obě úzce spojené s premiérem Babišem. Podle kuloárových informací to nebyla jen náhoda.
Jiří Mazánek v policejní centrále, vzniklé sloučením protikorupčního a protimafiánského útvaru, do té doby řídil sekci závažné hospodářské kriminality a korupce. Před povýšením do čela NCOZ pod něj „shodou okolností“ spadalo vyšetřování obou případů.
Hon na politiky končí fraškou
V dnešních poměrech je příznačné, že někdejší zápal policie a státního zastupitelství zavírat vysoce postavené politiky vyprchal. Svědčí o tom nejen zametení obou Babišových kauz pod koberec. Podezřelé jsou i věčné průtahy v kauze Čapí hnízdo, kde shledal podezření z dotačního podvodu i evropský vyšetřující úřad OLAF.
Kauza CASA, jakkoli ještě není ukončena, zapadá do množící se série případů pražského a olomouckého vrchního státního zastupitelství v celostátní a komunální politické sféře, které neuspěly u soudu. Mezitím uchvátil stát oligarcha v trvalém střetu zájmů, karikatura údajného bojovníka proti korupci.
Osmileté martýrium Vlasty Parkanové, které odnesla svým zdravím, ještě nekončí. Jeden z viníků dnes řídí nejlukrativnější policejní útvar a dozorový žalobce Kořán, který u prvoinstančního soudu pohořel s posudkem nevěrohodné firmy, podává odvolání.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který loni podal dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze OKD k Nejvyššímu soudu, nepodal letos správní žalobu ve věci střetu zájmů premiéra Babiše, ačkoli jej konstatoval. Dnes usiluje o to, aby se stal příští rok soudcem Evropského soudu pro lidská práva. K tomu potřebuje souhlas vlády, tedy i premiéra a ministryně spravedlnosti Marie Benešové.
Někdejší hon na politiky v nejvyšších patrech končí fraškou.