V úterý Obvodní soud pro Prahu 1 projednával případ Jaroslava Popelky, kterého státní zástupce obžaloval z podněcování k trestnému činu. Popelka na letošní březnové proruské demonstraci vyzýval dav na Václavském náměstí k tomu, aby po skončení protestu strhl z historické budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku. Soud ho shledal vinným a uložil mu trest odnětí svobody v trvání čtyř měsíců podmínečně a zákaz vstupu do Prahy na 18 měsíců. Popelka se proti rozsudku odvolal.
Obvodní soud pro Prahu 1 trestním příkazem nejprve Popelkovi uložil čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na dva roky. Obviněný i státní zástupce proti příkazu podali odpor, případ proto podle mluvčí soud projednává nyní v hlavním líčení.
Popelka byl souzený za to, že na demonstraci nazvané Česko proti bídě, která se konala 11. března, vyzýval dav ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. „Pojďte všichni k muzeu, pojďte všichni, jdeme dovnitř,“ volal Popelka na demonstraci. „Je třeba je pořádně vystrašit. Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.“
Dále vykřikoval, že demonstranti budou vládě pro smích, pokud se po shromáždění jen pokojně rozejdou. Skupina demonstrantů se následně pokusila do budovy muzea proniknout.
Popelku zastupuje advokát Norbert Naxera, který dříve také zastupoval například dezinformátory Janu Peterkovou, Patrika Tušla a Tomáše Čermáka.
Ve své výpovědi u soudu Popelka řekl, že v roce 1968 nepřijeli do Československa Rusové, nýbrž Ukrajinci, kteří stříleli u Národního muzea. „To, že je tam ta vlajka, považuji za provokaci. To je provokace a ponížení našeho národa. Proto opakovaně vystupuji proti umístění tohoto symbolu,“ řekl. Obhajoba následně na základě vyjádření muzea tvrdila, že nešlo o vlajku, ale o banner v národních barvách Ukrajiny.
Státní zástupkyně řekla, že Popelka podněcoval lidi k násilnostem vůči policistům a dopustil se výtržnictví a podněcování k trestnému činu. Navrhla mu uložit trest odnětí svobody na čtyři měsíce podmínečně a zákaz vstupu do hlavního města Prahy na dva roky.
Soudkyně následně během rozsudku potvrdila, že se Popelka dopustil přečinu výtržnictví a trestného činu podněcování k trestnému činu. Uložil mu trest odnětí svobody v trvání čtyř měsíců podmínečně a zákaz vstupu do Prahy na 18 měsíců. Popelka se proti rozsudku odvolal.
Popelka byl již dříve souzen za šíření nepravdivé poplašné zprávy v dopisech adresovaných vládě a dalším státním institucím. Od soudu nakonec odešel s podmínkou. Městský soud v Praze ale podmínku zrušil, okresní soud pro Prahu 1 musí tedy v případu vydat nové rozhodnutí.