Ukrajinské ministerstvo vnitra předalo na základě rozhodnutí soudu letadlo Gulfstream G650 a vrtulník Bell 427, které patřily proruskému kolaborantovi Viktoru Medvedčukovi obžalovanému z vlastizrady, ozbrojeným silám k využití v boji proti okupantům.
Policie uvedla, že vrtulník a letadlo byly zabaveny v rámci trestního řízení podle části 2 paragrafu 28, části 2 článku 364 zneužití pravomoci nebo služebního postavení a části 3 paragrafu 191 zpronevěra, zcizení majetku nebo zmocnění se majetku zneužitím služebního postavení ukrajinského trestního zákoníku.
Na Viktora Medvedčuka, jemuž předmětné dopravní prostředky patřily, byla 2. června soudu zaslána obžaloba z vlastizrady a pokusu o rozkradení národních hodnot na okupovaném Krymu. Je to však jen první část šetření, která se tohoto bývalého proruského politika týká. Medvedčuk je důvodně podezřelý, že nezákonně předal údaje o tajné jednotce ukrajinské rozvědky ruským tajným službám, podílel se na vývoji protiukrajinského projektu Promin a pomáhal Rusku při nezákonné těžbě ropy a plynu v Prykerčenském regionu.
Dalším případem, v němž je Medvedčuk vyšetřován, jsou dodávky uhlí do Ruska z dočasně okupovaných území Donbasu v letech 2014–2015. V této kauze je podezřelý i bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Medvedčuk byl kvůli podezření z vlastizrady držen v domácím vězení, odkud však krátce poté, co Rusko napadlo 24. února Ukrajinu, uprchl. Již 12. dubna se jej podařilo zadržet, když se v převleku do vojenské uniformy pokoušel opustit zemi, a následně byl poslán do vazby bez možnosti propuštění na kauci. V pondělí 18. dubna se pak objevilo videoposelství, v němž Medvedčuk navrhl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby ho vyměnili za obránce Mariupolu a obyvatele, kteří tam pobývají. Rusko na tuto nabídku však nereagovalo. V případě odsouzení hrozí Medvedčukovi až patnáct let za mřížemi.