Zatímco celý svět sleduje válku na Ukrajině, v Rusku pokračuje pronásledování opozice. Na konci února proběhlo stání s opozičním politikem Alexejem Navalným. Ačkoliv svědci, kteří nejdřív tvrdili, že se cítili Navalným poškozeni, najednou mění výpovědi, soud na to, zdá se, nebere ohled.
Šestý den soudu probíhal 28. února a konal se přímo ve věznici, kde se nyní Navalný, odsouzený za svou politickou činnost, již přes čtyři sta dní nachází.
Průběh soudu ze dne 28. února popisuje článek na stránkách Navalny.com. Zkráceně citujeme:
„Nejprve vyslechli svědkyni, která si na Telegramu přečetla, že Alexej nazval soudce gramofonem, a urazila se. Proto dnes přišla k soudu. Sama však nedokázala formulovat svá tvrzení proti Navalnému, a tak je hlasitě a expresivně přečetla z papíru. Jedná se o druhého svědka, který se jménem soudce urazil. A oba byli ze stejného politického hnutí, které si říká Politika 2.0. Členové tohoto hnutí napsali celkem 38 prohlášení proti Navalnému a požadují, aby byl stíhán za urážku soudu. Velmi útoční členové.
Alexej se zeptal, zda hnutí podporuje Putinovu politiku. Soudkyně otázku zamítla, ale svědkyně stačila vykřiknout, že ji samozřejmě podporuje.
Druhým svědkem byl Ivan Sněgirev, expert Vyšetřovacího výboru, jehož finanční expertiza tvořila základ tohoto případu. Na přímou otázku, kolik peněz Alexej získal z účtů FBK (Fond boje proti korupci. Žaloba viní Navalného, že si peníze pro fond nechával na své osobní potřeby, pozn. red.), Sněgirev odpověděl: ‚Nula.‘ Na účty rodinných příslušníků: ‚Také nula.‘
Oficiální znalecké zkoumání vyšetřovací komise tedy účinně vyvrátilo stanovisko vyšetřovatele. V tu chvíli měl soud případ uzavřít a stáhnout všechna obvinění proti Alexejovi.
Sám Alexej se svědka zeptal, zda rozumí tomu, za co je souzen. Znalec se na to zasmál a soudkyně jako obvykle vykřikla, že otázku stahuje.
Soud poté přistoupil k výslechu ‚oběti‘ Michaila Kostěnka. Byl to důchodce, který daroval 50 000 rublů na Navalného prezidentskou kampaň a o měsíc později se rozhodl, že ho Navalnyj ‚uvedl v omyl‘, a požadoval své peníze zpět.
Pravda, výpověď za něj napsal zkorumpovaný blogger Ilja Remeslo, který už byl u tohoto soudu vyslýchán jako svědek. Remeslo tvrdí, že Kostěnka dříve neznal a že mu bylo podvedeného dědečka jen líto, ale lže – Remeslův přítel a právní partner je ženatý s Kostěnkovou nevlastní dcerou.
Peníze jim byly mimochodem vráceny na první výzvu…
K soudu se nedostavil – byl přítomen pomocí videospojení na obrazovce za plentou. To znamená, že se ho styděli vyslýchat na místě. Soudce a prokurátor se nejprve vytrvale snažili Kostěnka přesvědčit, že chce jednání před novináři uzavřít, ale ten to odmítl. Vzhledem k tomu, že spojení bylo velmi špatné, museli křičet. V jednu chvíli unavený Kostěnko náhle vyštěkl, že vůči Navalnému nemá žádné nároky. Všichni ztuhli, ale soudkyně se rychle vzpamatovala a dál ho trápila procesními otázkami…
Kostěnko řekl, že si téměř nic nepamatuje, název ‚Protikorupční fond‘ mu nic neříká a neví, jak ho Alexej podvedl. Peníze, které převedl, mu byly vráceny. K Navalnému neměl žádné výhrady.
Prokurátor požadoval přečtení Kostěnkovy dřívější výpovědi a soudkyně to jako obvykle povolila. Z ní například vyplývalo, že Kostěnko shlédl mnoho Alexejových protikorupčních videí a uvěřil mu, ale pak uviděl fotografie z dovolené a byl zklamán. Sám Kostěnko však u soudu bez obalu řekl, že neviděl ani jedno Navalného video!
Zatímco prokurátor četl výpovědi a kladl otázky, Kostěnko se téměř rozplakal a řekl, že si jen přeje, aby to všechno co nejdříve skončilo.
Poté byla vyslechnuta jeho manželka Věra Kostěnko. U soudu byla mnohem čipernější, ale také tvrdila, že si téměř nic nepamatuje. Jednu věc si ale pamatovala: Ilja Remeslo, přítel jejího zetě, jí hned po rozhovoru se zetěm navrhl, aby sepsali prohlášení.“
Z průběhu soudu je zjevné, že se na Navalného nepodařilo nic najít a je třeba proti němu vymýšlet důkazy. To se ale příliš nedaří. Přesto Navalného spolupracovníci předpokládají, že rozsudek je stejně připraven předem.
Stání soudu zachytila v sérii příspěvků na twitteru Navalného tisková mluvčí Kira Jarmiš. Tam se mimo jiné probíraly Navalného výroky, které byly označeny za urážlivé. Vycházelo se z takzvaných expertiz.
K tomu Navalnyj řekl: „Vaše pochybná kancelář je místo, kde sedí podexperti a dělají takové expertizy na žádost FSB a Vyšetřovacího výboru, a kvůli lidem, jako jste vy, je uzavřen Memorial (organizace, která v Rusku mnoho let sbírá svědectví o zločinech stalinského období, pozn. red.), uznán za extremistický a zakázán, což je podle mě zločin.“
Navalnyj se také ptal, co bylo urážlivého na tom, když pronesl u soudu výrok „ach můj Bože“, a ptal se, proč ho jejich „lingvisticko-pornografická expertiza“ považuje za urážku. „Vážně si myslíte, že bych měl být stíhán za slova ‚můj Bože‘?“ Expertka Krjuková sdělila, že na samotných slovech nebylo urážlivé nic, šlo o „intonaci“. „Expertka“, který považuje Navalného výroky za urážlivé, je jinak učitelkou matematiky.
Navalnyj byl loni v létě zadržen na moskevském letišti, když se vracel z léčení v Německu. Tam byl převezen po otravě novičokem, za kterou zjevně stáli agenti tajné služby FSB. Navalnyj údajně porušil podmínky předchozího trestu (nedostavil se na výzvu úřadů). Ty ovšem nemohl splnit, protože byl v kómatu a pak na léčení v zahraničí.