„Všichni tady kradou, vládlo tady Palermo,“ tvrdí předseda hnutí ANO Andrej Babiš kdykoli ve snaze umlčet své oponenty. Na boji proti korupci postavil svoji předvolební kampaň. Nyní je v úzkých kvůli podezření z korupce jeho bývalý blízký spolupracovník.
9. července začal soud s Vladislavem Kovalem, bývalým hlavním manažerem ANO a ředitelem odboru hospodářských služeb na ministerstvu pro místní rozvoj. Policie ho viní ze žádosti o úplatek. Oč se v této kauze jedná?
Babišův výtah k moci
Vladislava Kovala na ministerstvo přivedla Věra Jourová. Staral se o jeho hladký chod. Zajišťoval vše od úklidu a nákupu nábytku přes provoz vozového parku, nákup energií až po správu budov. V klíčovém předvolebním roce 2013 se v roli hlavního manažera pohyboval v těsné blízkosti Andreje Babiše, který jej vytáhl nahoru. Dnes se k němu pochopitelně nezná.
Vladislav Koval se podle obžaloby 22. října 2014 sešel v restauraci Mincovna na Staroměstském náměstí s jednatelem firmy Protum Servis Jaroslavem Tůmou. Ten následně vypověděl, že po něm Koval žádal úplatky. O dva dny později Tůmovi v budově ministerstva nabídl zakázku za půl milionu korun na výměnu protipožárních dveří, přičemž chtěl pro sebe část z této sumy. Koval schůzku nepopírá, podle něj šlo ale z jeho strany o provokaci.
Přestože později couvl a zástupci firmy zavolal, že už žádné „všimné“ nechce, bylo už pozdě. V té době ho policisté delší dobu odposlouchávali a měli zaznamenaná i svědectví pracovníka společnosti. Navíc trestná je podle zákona i pouhá žádost o úplatek, nezáleží na tom, jestli se peníze nakonec předají.
Kovalovi přitížilo i to, že o své „provokaci“ nikomu neřekl, a samotné ministerstvo na něj podalo na podnět policie trestní oznámení. Z toho je vidět, že této obhajobě příliš neuvěřili ani jeho nadřízení. Jestli však svoji konstrukci, že chtěl naopak korupci odhalit, obhájí, nechme nezávislému soudu.
Rozhodně se nejedná o podezření z drobného deliktu. V případě prokázání viny hrozí Kovalovi až desetileté vězení nebo propadnutí majetku. V právním státě však platí presumpce neviny, a dokud soud pravomocně nerozhodne, lze na Kovala nahlížet jako na nevinného.
Ticho v mediální krajině
Závažnější je ovšem jiná věc. Ačkoli se jedná o poměrně závažný případ, navíc první kriminálního charakteru související s působením současné vlády, pozornost médií tomu zatím v žádném případě neodpovídá. Zvláště v porovnání s masivní medializací jiných kauz ze staršího období, někdy dokonce s nižší trestní sazbou, z nichž některé mají charakter dlouhodobých a cílených mediálních kampaní. A kde žádná presumpce neviny neplatí ani omylem.
Jisté absolutorium zaslouží pouze internet, když o začínajícím soudním řízení referovala většina relevantních serverů. Z deníků se mu věnovalo pouze Právo na nepříliš lukrativní straně 8. Babišův tisk se o této kauze (podobně jako Hospodářské noviny a Blesk) nezmínil jediným slovem. Nepochybně je zaneprázdněn jinými prioritami.
Mladá fronta DNES přináší den po soudním řízení na titulní straně jistě závažné téma „Děti se rodí čím dal tlustší.“ A na druhé straně článek „S odvody Stropnický zatím uspěl, bude však muset slevit“, který se ministrovi obrany (ANO) jistě četl celkem příjemně.
Lidové noviny svým otvírákem „Aféra Růžička už mění pravidla pro malé hráče“ nezůstávají stranou zájmu o problémy s korupcí, jen v poněkud jiném rybníku. Zásadním textem je ovšem PR článek „Babišův plán, jak vybrat více daní“, mající charakter placené inzerce.
Především Lidové noviny tentokrát ve své investigativní práci viditelně polevily. V jiných svých kauzách často využívají nelegálních úniků z policejních protokolů, o Kovalovi nic. Nebyl zájem, i když by mohlo být pro čtenáře jistě zajímavé, jakým způsobem si Koval údajně říkal o úplatky. V jiných kriminálních kauzách podobně citlivé důkazy chybějí a často jsou toporně doplňovány složitými právními konstrukcemi. Kde není poptávka, není ani nabídka.
Mediální mainstream jde ANO na ruku
Žádnou informaci nepřinesly ani hlavní večerní zprávy všech celostátních televizí. Překvapující to je zejména u České televize, která se prostřednictvím některých svých redaktorů cíleně a dlouhodobě věnuje některým kauzám, informuje o každém výslechu či soudním jednání, někdy i v zahraničí. O kauze Koval také nic. Čest České televize zachraňují Reportéři ČT, kteří si ovšem „jen“ podrželi svůj standardní přístup z minulosti. A to dnes rozhodně není málo. Veřejnoprávní média přitom dnes mají plnit roli objektivního a vyváženého informování o domácím dění, pokud totéž nelze očekávat od titulů vlastněných oligarchy, toho času zároveň působících v politice.
Kauza Koval není pro Andreje Babiše příjemná, i když si nad ním umyl ruce. Nabourává dojem tahu na bránu hnutí, které postavilo svoji strategii na boji proti „tradičním“ politikům a korupčníkům. Babiš nemá nejmenší zájem na tom, aby se tento skandál šířil dál, raději přes svůj tisk skandalizuje ostatní. A mediální mainstream, nejen jím vlastněný, mu v tom jde na ruku. Tento bonus vlády „tradičních“ politiků, ať už napravo, nebo nalevo, v minulosti neměly.
Přístup médií ke korupční kauze Koval je dalším lakmusovým papírkem, jak se proměnila mediální mapa. Hlavní líčení bude pokračovat 27. srpna, kdy soud plánuje i vyhlášení rozsudku. Možná si toho aspoň některé čestné výjimky v médiích všimnou. U Babišova tisku však lze očekávat s jistotou, že opět „zavrtí psem“.