Německý soud dnes uložil bývalému dozorci v nacistickém koncentračním táboře Osvětim Oskaru Gröningovi čtyři roky vězení. Podle agentury DPA tak uznal jeho spoluvinu za zabití 300.000 lidí. Nyní 94letý bývalý dobrovolník jednotek SS během procesu přiznal morální vinu. Prokuratura žádala trest odnětí svobody ve výši tři a půl roku, obhajoba zproštění viny.
Gröning v Osvětimi působil do roku 1944. Obžaloba se soustředila na takzvanou maďarskou akci v období mezi květnem a červencem 1944, kdy nacisté do vyhlazovacího tábora transportovali více než 420.000 maďarských Židů. Právě z podílu na smrti 300.000 z nich se obžalovaný zodpovídal.
Podle prokuratury i podle svého prohlášení se Gröning neúčastnil přímo násilností, pracoval prý pouze na odklízení zavazadel deportovaných vězňů a v evidenci. Média ho proto označují za osvětimského účetního. Podle obžaloby však svou prací podporoval systematické vyvražďování; proto čelil obvinění z napomáhání k trestnému činu.
Gröning v dřívějších rozhovorech s novináři řekl, že se rozhodl o své minulosti veřejně promluvit poté, co se v poslední době setkal s popíráním holokaustu. Opakovaně ale trval na tom, že on sám se žádného zločinu nedopustil.