GLOSA / Ta zpráva, kterou vydala Korejská centrální zpravodajská agentura KCNA, oficiální severokorejská agentura, o návštěvě ruského diktátora Putina v Pchjongjangu, nenechá suché oči žádného chcimíra a milovníka ruského světa. Vždyť soudruh Kim během dojemného setkání vřele objal soudruha Putina. Maně se na mysl krade Daniil Charms a jeho příběh Koškin zabil Maškina, který je extraktem skutečné „ruské duše“.
KCNA o setkání obou diktátorů nadšeně píše jako o historickém setkání zvláštního významu „v komplexním rozkvětu korejsko-ruského přátelství“. Historické setkání to zcela jistě je. Už jen proto, že se setkávají dva soudruzi, kterým jde o stejnou věc. Totiž o zničení západního světa a demokracie jako takové.
„Přátelské vztahy mezi Korejskou lidově demokratickou republikou a Ruskou federací hrají roli silné strategické citadely a lokomotivy při obraně mezinárodní spravedlnosti, míru a bezpečnosti a při stimulaci výstavby nového multipolárního světa,“ píše dále KNCA, podle které toto historické setkání „opět jasně ukázalo neporazitelnost a sílu korejsko-ruského přátelství a solidarity“.
Jen samotný popis Putinova uvítání by mohl okamžitě kandidovat na povídku v nějakém humoristickém časopise nižší úrovně. „Vážený soudruhu Kim Čong-un měl dojemné setkání se soudruhem Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Soudruh Kim Čong-un , který nezadržoval radost z opětovného setkání se soudruhem Putinem v Pchjongjangu, více než 270 dní po setkání s ním na kosmodromu Vostočnyj v září 2023, mu pevně potřásl rukou a vřele ho objal,“ dramaticky popisuje rozjuchanou atmosféru na letišti. Agentura pak dodává, že i „soudruh Vladimir Vladimirovič Putin vyjádřil radost z jeho návštěvy v Pchjongjangu a hlubokou vděčnost, že ho soudruh Kim Čong-un osobně šel na letiště srdečně pozdravit“.
Pak „žena dala kytici květin soudruhu Putinovi“, kterého doprovázeli ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, první místopředseda vlády Denis Manturov, místopředseda vlády Alexander Novak, zástupce vedoucího prezidentské administrativy, tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov, asistent ruského prezidenta pro mezinárodní záležitosti Jurij Ušakov, ministr obrany Andrej Bělousov, ministr přírodních zdrojů a ekologie, předseda ruské strany mezivládní komise pro obchod, hospodářskou, vědeckou a technickou spolupráci mezi KLDR a Ruskou federací Alexander Kozlov, ministr zdravotnictví Michail Muraško, vedoucí ministerstva dopravy Roman Starovojt a doprovod. V tuto chvíli místo Charmsovy povídky člověka napadá spíše film Někdo to rád horké a scéna z výročního setkání Přátel italské opery.
Ale to již „soudruh Kim Čong-un nastoupil do prezidentova speciálního vozidla, aby osobně doprovodil soudruha Putina na jeho nocleh“. Agentura vynechala komickou vložku, v níž si oba diktátoři dávali přednost, kdo z nich si jako první sedne do přistaveného vozu. Možná si zase až tak soudružsky nevěří…
Pak již „nejvyšší představitelé, projíždějící krásnými ulicemi Pchjongjangu, kde se otevřela nádherná noční krajina, sdíleli své nejniternější myšlenky a vyměňovali si názory na spolehlivější rozvoj vztahů mezi KLDR a Ruskou federací v souladu se společnými aspiracemi a vůlí KLDR. národy obou zemí během současného setkání“. Za přátelského švitoření jim cesta pěkně ubíhala, atak za chvíli již dorazili do „rezidence Kumsusan pro ctěné hosty“, kde „soudruh Kim Čong-un, doprovázející soudruha Putina, s ním pokračoval v intimním rozhovoru“.
Zde je snad vhodné celou maškarádu ukončit a dále se setkání obou zločinců již nevěnovat. Nic dobrého z jejich schůzky stejně nevzejde.