Míra porodnosti v Číně klesla na nejnižší hodnotu od vzniku Čínské lidové republiky před 70 lety – navzdory uvolnění tolik kritizované politiky jednoho dítěte. Soudruzi někde udělali chybu a teď už to dost dobře nejde napravit.
Jak to s regulací počtu dětí dopadlo, popisuje článek na BBC.com. Státní plánovači byli nakonec poněkud zaskočeni tím, že uspěli. Až moc. Míra porodnosti byla v roce 2019 10,48 dítěte na 1000 obyvatel, tedy nejnižší od roku 1949. Uvedl to Národní statistický úřad. V absolutních číslech počet dětí narozených v roce 2019 klesl o 580 tisíc na 14,65 milionů. Míra porodnosti v zemi klesá již celé roky, což pro druhou největší ekonomiku světa představuje výzvu. Stav populace vylepšuje pokles úmrtnosti, takže v roce 2019 je Číňanů 1,4 miliardy, což se zvedlo z 1,39 miliardy v roce 2017. Klesající porodnost ale zvyšuje obavy z „demografické tikající bomby“. Důsledek je stejný jako u nás a v jiných zemích. Méně lidí v produktivním věku musí podporovat silnější ročníky v důchodovém věku.
Míra porodnosti v Číně je nižší než ve Spojených státech, kde to bylo v roce 2017 12 narození na 1000 lidí (nejnovější dostupné údaje) a vyšší než v Japonsku, kde je to osm porodů.
(V Anglii a Walesu byla v roce 2019 porodnost 11,6 ve srovnání s 9 ve Skotsku. V Severním Irsku to bylo 12,1 v roce 2018 (nejnovější dostupné údaje).)
Jak k tomu došlo? V roce 1979 čínská vláda zavedla celonárodní „politiku jednoho dítěte“, aby se podařilo zpomalit růst populace. Rodiny, které porušovaly toto pravidlo, dostávaly pokuty, rodičům hrozila ztráta zaměstnání a někdy docházelo k nuceným potratům. Objevovaly se zprávy o pojízdných zařízeních, jejichž obsluha po venkově pronásledovala ženy a zjišťovala těhotenství. Navíc se stalo, že vznikla nerovnováha mezi počtem narozených žen a mužů. Protože je v těhotenství už možné rozeznat pohlaví dítěte, mnoho rodin volilo raději chlapečky, protože jsou dle tradice považováni za hodnotnější. Tak se stalo, že v roce 2019 muži převyšují počtem ženy o více než 30 milionů. V mladších ročnících to znamená, že budou chybět nevěsty z „domácích zdrojů“.
V roce 2015 vláda politiku jednoho dítěte ukončila a umožnila párům mít dvě děti. Jenže lidé už se k původnímu plodícímu nadšení nevrátili. Odborníci tvrdí, že je tomu tak proto, že k uvolnění politiky nebylo spojeno s dalšími potřebnými změnami, které podporují rodinný život. Takovými by byla třeba peněžní podpora péče o děti a případně i otcovská dovolená. Většina lidí si tak nemůže dovolit více než jedno dítě.
Protože v komunisticko-kapitalistické Číně existují i četní boháči, mohou si lidé z těchto kruhů opatřovat nevěsty v zahraničí. Kromě masové těžby dřeva na ruské Sibiři je také možné si tam opatřit ženu. Jenomže to sotva bude řešení, které napraví následky jednoho experimentu, který se moc nepovedl. Tady se někde vloudila chybička. To se v těch společnostech, kde se moc centrálně plánuje, prostě stává.