
Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Komunistka Kateřina Konečná navštívila komunisticko-kapitalistickou čínskou diktaturu, na dálku si vyslechla projev amerického viceprezidenta a hned do ní vjely smělé myšlenky o demokracii a ekonomice. Obojímu komunisté vždycky rozuměli tak, že na to svět hleděl s úžasem. Poučila nás, jak to máme v Evropě a Česku dělat, a dala najevo, že už se na tom pracuje.
„Dobré ráno do České republiky. Aktuálně jsem na pracovní návštěvě Čínské lidové republiky. Věřím, že po konci Fialovy sebranky opět najdeme společnou řeč i s tímto ekonomickým tygrem. Každopádně na dálku sleduji, co se děje na konferenci v Mnichově, a dovolím si sdílet několik poznámek (snad poprvé v životě) z projevu viceprezidenta USA,“ sděluje na Facebooku Konečná.
Soudružka nám své postřehy k demokracii posílá ze země, kde mají jen jednu stranu, a dokonce se ani nenamáhají simulovat nějaké celostátní volby. Všechno zvládnou stranické organizace. Prostě (rudý) sen.
Konečná zároveň sdílela myšlenky, jež pochytila z projevu J. D. Vance, který v době největší války v Evropě dorazil na bezpečnostní konferenci, ale válce se nevěnoval. Místo toho vylíčil, jak nikoli kremelský režim, ale Evropská unie je sama sobě tou největší hrozbou.
Nejpikantnější postřehy, které se Konečné líbí:
- Hrozba, která mě však v souvislosti s Evropou znepokojuje nejvíce, není Rusko, není to Čína, není to žádný jiný vnější aktér. To, čeho se obávám, je hrozba zevnitř – ústup Evropy od některých jejích nejzákladnějších hodnot.
- Byl jsem šokován, když jeden bývalý evropský komisař nedávno v televizi vyjádřil nadšení nad tím, že rumunská vláda právě zrušila celé volby. Varoval, že pokud věci nepůjdou podle plánu, stejná věc by se mohla stát i v Německu. Taková lehkovážná prohlášení šokují americké uši.
- Jak se ukázalo, nemůžete nařídit inovace nebo kreativitu, stejně jako nemůžete přikázat lidem, co si mají myslet, co mají cítit nebo čemu mají věřit. A věříme, že tyto věci spolu souvisejí.
- Vidím Brusel, kde komisaři EU varují občany, že mají v úmyslu vypnout sociální sítě během období občanských nepokojů, jakmile narazí na něco, co označí jako „nenávistný obsah“.
- Zatímco Bidenova administrativa se zoufale snažila umlčet lidi za jejich názory, Trumpova administrativa udělá pravý opak.
Rozebrat všechno, v čem je J. D. Vance mimo, by bylo na zvláštní článek. Jen ve stručnosti se dá poznamenat, že v době napadení jedné evropské země sousední agresivní jadernou mocností skutečně není na místě takové porušení mezinárodního práva a páchání válečných zločinů bagatelizovat. K tomu bychom čekali zásadní sdělení z americké strany, ale nedočkali jsme se ničeho, jen tuny hnoje hozeného na naše hlavy.
Označovat přístup nového vedení v Bílém domě eufemisticky jako „budíček“ nevystihuje, že je to (včetně očekávaného zavedení cel) spíš, jako když někomu do ložnice hodí granát. Vůči mnoha zemím, které podpořily americké tažení v Iráku a Afghánistánu, ač to bylo u evropských voličů dost nepopulární, je takové chování krajně neslušné.
Aspoň pár faktů:
Rumunská vláda žádné volby nezrušila, udělal to tamní Ústavní soud. V Evropě nikdo lidem nepřikazuje, co si mají myslet, jak ukazuje ostatně existence jasně prokremelských politických stran, které kandidují ve volbách a jejichž představitelé vystupují v televizi, na internetu a zaplavují ulice billboardy a plakáty. Německá AfD stále existuje a smí kandidovat, ač její poslanci dostávali z Ruska peníze v hotovosti a dokonce přesné pokyny, jak mají žalovat vlastní vládu, aby se zpozdily dodávky zbraní Ukrajině. KSČM existuje a její předsedkyně se zcela svobodně vyjadřuje o současné vládě jako o „Fialově sebrance“. ANO, SPD, Trikolora, Motoristé a PRO útočí na vládu, jak se jim zlíbí, a nikdo jim neklade překážky.
Nenávistný obsah na sociálních sítích je mimo jiné výsledkem přístupu amerických společností, které takový obsah algoritmy posilují, aby z toho měly prachy, hodně prachů a ještě víc prachů. Že se to Evropské unii nelíbí, je na místě, a to zvláště tehdy, když se tím nějaký cizí státní subjekt pokouší ovlivnit volby. V Americe se to v roce 2016 dost podařilo a za brexitové kampaně taky. Donald Trump a Boris Johnson ale z vyšetřování cizího zasahování skutečně nebyli nadšeni.
Bidenova administrativa nikoho neumlčovala, to Elon Musk turecké opozici na síti X zneviditelnil účty, když si to přál turecký autoritářský režim. Lidé Donalda Trumpa teď dělají v úřadech hromadné čistky, nejen chaotické, ale zřejmě i v rozporu se zákony, a vyhazují z práce loajální Američany, protože třeba jen dělali svou práci a vyšetřovali ruské zasahování do voleb a obvinění proti Donaldu Trumpovi. Trump vyhrožoval odebráním licence televizní stanici a novinářům vězením. Vance i Konečná tohle musejí vědět, ale nevadí jim to.
J. D. Vance o rumunských volbách tvrdí: „Jak tomu rozumím, argumentem bylo, že ruské dezinformace ovlivnily rumunské volby. Ale žádám své evropské přátele, aby zachovali trochu perspektivy.… pokud může vaši demokracii zničit pár set tisíc dolarů digitální reklamy z cizí země, pak nikdy nebyla příliš silná.“
Pokud viceprezident říká slova „jak tomu rozumím“, je dobré mu odpovědět, že nerozumí, nebo rozumět nechce. Ruská mašinerie skutečně není „pár set tisíc dolarů digitální reklamy“. Lidé tohoto zvláštního ražení se ale vždycky velmi kroutí, když slyší slovo „dezinformace“, a těžce nesou, když se jimi někdo zabývá.
Obludné pokrytectví dnes kvete tak, že politika připomíná už spíš džungli než jen botanickou zahradu. Kateřina Konečná bezostyšně o demokracii něco vykládá z Číny, země bez voleb, ale s koncentračními tábory, mučením, cenzurou a digitálním sledováním, které lidi zařazuje na jejich místo ve společnosti podle „sociálního kreditu“. Dle komunistů se ale nic neděje, hlavně když budou kšefty probíhat a nějací soudruzi z toho jistě také budou něco mít.
Politika byla vždycky něčím, co způsobovalo žaludeční nevolnost, ale teď jsme dospěli do skutečně nebývalé fáze.