NÁZOR / Předsedkyně českých komunistů Kateřina Konečná se pustila do nově zvoleného předsedy KDU-ČSL Marka Výborného. Rozčílilo ji, že si troufl mluvit o dostupném bydlení a prorodinné politice. O tom smí nejspíš mluvit jen ona a příslušníci jejího slepence KSČM a dvou mikrostran, které nikdo nezná a slouží jen jako fíkové lístečky zakrývající komunistické jádro.
„Nerozumím tomu, jak může mít nový pan předseda Marek Výborný tu drzost mluvit o dostupném bydlení nebo prorodinné politice. Bydlení má ČR kvůli vládě, v níž jsou lidovci zabetonovaní, nejdražší v EU. A místo toho, aby našli valorizační mechanismus třeba pro rodičovský příspěvek, tak ministr KDU-ČSL Marian Jurečka navrhl zvyšování platů politiků… a ještě se s koalicí SPOLU vymlouval na Ústavní soud. Dokud bude tato partička z KDU-ČSL dál pokračovat ve vládnutí, tak to určitě pro normální lidi výborný nebude! STAČILO!“ zvolala revolučně šéfka KSČM na síti X.
Předseda Výborný má štěstí, že už pominula doba Národní fronty, kde by si to s lidovci mohli vyřídit i jinak než jen nadáváním na americké sociální síti. Sami komunisté za 40 let vládnutí takzvaný „bytový problém“ nikdy nevyřešili. V posledním období svého režimu se pustili do stavby velkých panelových sídlišť, ale na byty se stejně čekalo roky, existovaly pořadníky a protekční předbíhání. Mezitím stačili bytový fond zdevastovat, protože údajné kolektivní vlastnictví na stav domů dost kašlalo. I kdyby nekašlalo, stejně na nějaké opravy „nebyli lidi“.
Ohledně neradostné situace s bydlením má ale Konečná bohužel pravdu, avšak potíže dnešních zájemců o bydlení padají na hlavu několika vlád.
Od roku 2010 se cena domů a bytů u nás podle dat Eurostatu více než zdvojnásobila, ceny jsou o 133 procent vyšší než v roce 2010. „To řadí Česko mezi nejhorší země v Evropské unii, průměr totiž činí 49 procent. Více se ceny domů a bytů zvyšovaly za posledních dvanáct let jen v Estonsku (kde dokonce ještě více rostly ceny nájmů), Maďarsku, Lucembursku, Litvě a Lotyšsku. Naopak například v Itálii či Řecku ceny nemovitostí dokonce klesaly,“ psaly v roce 2023 Seznam Zprávy.
Jaké jsou příčiny? Hlavním viníkem nebudou nejspíš lidovci. Experti se shodují, že jde o souhrn více faktorů. Předně je tu více potenciálních zájemců, protože se projevuje faktor babyboomu ze 70. a 80. let, což je asi 1,75 milionu lidí. Rodiče této generace narozené za normalizace žijí přes údajné kapitalistické ožebračování o několik let déle, než tomu bylo za takzvaného socialismu, a jejich potomků je hodně. Přirozeně je tak po bydlení velká poptávka a je větší než nabídka. Mizí také zvyk bydlet pod jednou střechou vícegeneračně. Pro někoho je to možná známka úpadku tradiční formy rodiny, podle psychologů zase společné soužití s rodiči zvyšuje riziko rozvodu.
Pak jsou tu další důvody. Po roce 2014 se zadrhla nová výstavba a značně se prodloužily povolovací procesy na stavbu nových bytů z dvou až tří let na osm až deset let. Hotové byty se rychle vyprodaly. Do toho se občané začali přesouvat z regionů do velkých měst, kde se moc nestaví a nabídka nájemního bydlení je mizerná. Také se přesunula povinnost hradit daň z nabytí ve výši čtyři procenta na kupujícího.
Za co z toho mohou lidovci? Možná způsobují, že oni sami tím, že mají víc dětí a pobízejí k tomu ostatní, zvyšují počet zájemců o nemovitosti, ale to asi neměla soudružka Konečná na mysli. Co z vyjmenovaných problémů by navrhovala řešit? Přinejmenším podle citovaného příspěvku nic, nahrnula by zájemcům o bydlení peníze ze státní pokladny. Tam je ovšem prázdno a ještě nějakou dobu bude. O to se postarali Andrej Babiš a Alena Schillerová.
Komunisté žádný recept na lepší řízení země nemají. Naše zaostávání v mnoha oblastech je ale fakt, a tak mohou soudruzi (pod novou značkou) budit iluzi, že by to jistě zvládli lépe. Peníze by třeba někde našli. Například by mohli seškrtat výdaje na obranu, to bychom tipovali jako jedno z prvních opatření. K čemu drahé zbraně, když chceme mír?