
Ilustrační foto / Bojovníci Hamásu na místě předání izraelských rukojmích v uprchlickém táboře Nuseirat FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Šéf Hamásu v Pásmu Gazy Chalíl Hajjá v sobotu uvedl, že palestinské hnutí souhlasí s návrhem příměří, který před dvěma dny obdrželo od prostředníků z Egypta a Kataru. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
Izrael minulý týden po dvou měsících příměří obnovil bombardování Pásma Gazy a pozemní operace proti Hamásu, jejichž cílem je podle Izraele zvýšit tlak na palestinské teroristické hnutí, aby propustilo zbývající rukojmí. Podle úřadů spravovaných Hamásem od té doby zahynulo nejméně 921 Palestinců.
„Před dvěma dny jsme obdrželi návrh od zprostředkujících bratrů z Egypta a Kataru. Zabývali jsme se jím kladně a schválili ho. Doufáme, že tomu okupace (Izrael) nebude bránit,“ řekl Hajjá. Pro Hamás je podle něj při jednání „červenou linií“, aby si ponechalo zbraně.
Prohlášení šéfa Hamásu následuje po sobotních mediálních zprávách o tom, že hnutí souhlasilo s propuštěním pěti izraelských rukojmích výměnou za 50 dní příměří a propuštění palestinských vězňů izraelskými úřady, píše server The Times of Israel (ToI). Izraelská vláda podle ToI informovala, že Izrael předložil protinávrh k návrhu předloženému zprostředkovateli.
Izrael rozšiřuje „bezpečnostní zónu“
Izraelská armáda zároveň v sobotu uvedla, že zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit „bezpečnostní zónu“ v jižní části palestinského Pásma Gazy.
Vojáci v sobotu pronikli do Džaíny, čtvrti města Rafáh, aby zde rozšířili nárazníkovou zónu podél hranic Pásma Gazy, informuje server ToI. Armáda kromě toho provedla desítky vzdušných úderů.
Stovky protestujících proti Netanjahuovi
Po celém Izraeli se v sobotu večer konaly pravidelné protesty proti vládě. Demonstranti požadují především propuštění rukojmích, které drží palestinské teroristické hnutí Hamás. To v sobotu zveřejnilo video s rukojmím, ve kterém muž žádá vládu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby vyjednala s Hamásem jeho osvobození. Jde o druhou takovou nahrávku, které hnutí zveřejnilo během jediného týdne, píše AFP.
V Tel Avivu se podle serveru ToI sešly stovky protestujících nesoucích izraelské a duhové vlajky. Na tamním náměstí vystoupila matka jednoho z rukojmích Matana Zangaukera, která obvinila vládu z „cílené vraždy“ jejího syna poté, co Izrael minulý týden nečekaně zaútočil na Gazu a zmařil dohodu s Hamásem o příměří a rukojmích. „Premiér Benjamin Netanjahu se rozhodl Matana bombardovat, místo aby ho zachránil a přivedl domů,“ řekla.
„Dokud se nevrátí poslední rukojmí“
Netanjahuovi kritici ho dlouhodobě viní z toho, že ve válce v Gaze upřednostňuje zničení Hamásu před záchranou rukojmích. Těch bylo v Gaze od října 2023 na 250, stovku z nich propustil Hamás během prvního, týdenního, příměří koncem listopadu výměnou za 240 palestinských vězňů. Další výměnu se podařilo vyjednat až letos v lednu, kdy začalo platit druhé příměří. V Gaze ale zůstává stále 58 rukojmích, z nichž asi polovina už nežije.
V Haifě na severu země, vzdálené od Tel Avivu asi hodinu jízdy autem, zase nesli demonstranti transparenty s nápisy „Dokud se nevrátí poslední rukojmí“.
Někteří příbuzní rukojmích už dříve obvinili Netanjahua, že obnovením útoků z minulého týdne a porušením příměří ohrožuje životy jejich blízkých. Kritizovali ho za to i někteří rukojmí, které Hamás už propustil. V zajetí několik desítek unesených loni zemřelo, jen osm zachránila živých izraelská armáda a čtyři desítky rukojmích přivezla z Gazy mrtvých, včetně tří, které omylem izraelští vojáci zastřelili, když se snažili utéct od únosců.
Válka v Gaze začala 7. října 2023 útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů. Válka si vyžádala také životy více než 50 000 Palestinců, většinou rovněž civilistů.