Bylo pouze otázkou času, kdy se stane několik na sobě závislých věcí. Jedná se o spolupráci Jaromíra Soukupa a Miloše Zemana, čínské peníze, mediální hysterii a myšlenkovou obrodu jednoho prodejného maňáska. Nyní je celá situace zde. Na TV Barrandov končí Týden s prezidentem, Soukup se stává demokratem a „havlistou“ a opět se hovoří o jeho nedozírných dluzích. Pro někoho velké překvapení, pro zasvěcené očekávaný konec předražené pohádky.
Jestli má Jaromír Soukup na něco „skvělý“ instinkt, je to výběr politických subjektů a jednotlivců, s nimiž navazuje spolupráci. Nikdo si totiž nedokáže pokaždé zvolit tak špatně jako majitel TV Barrandov a dříve úspěšný podnikatel na poli reklamních agentur. Soukup to zkoušel se Zelenými, Věcmi veřejnými, Janem Fischerem a nyní s Milošem Zemanem. Vždycky dopadl stejně špatně a za svou snahu být důležitý pouze zaplatil velké finanční částky.
Tentokrát se ovšem majitel komerčního kanálu pustil do hry tak velké, že nemusí její důsledky ustát natolik snadno, jak si myslel. Nejde totiž pouze o to, že ze sebe několik dlouhých měsíců dělal šaška na televizní obrazovce, ale především o to, že si udělal obří problém.
Soukupovo napojení na Hrad totiž evidentně nebylo natolik inspirováno vzájemným politickým souzněním s prezidentem. Především se jednalo o peníze, které dokázal Zeman pro TV Barrandov vyjednat v Číně. Vzhledem k tomu, že Soukup je dlouholetým přítelem Jaroslava Tvrdíka, celá rovnice má velmi jednoduché řešení. Slovo dalo slovo, Zeman na výletě do Číny oslovil ty správné lidi a finance už přistávaly na účtu majitele malé televizní stanice.
Tvrdík usedl do představenstva a tím bylo zařízeno, že se nebude utrácet za hlouposti. Pár věcí se ovšem změnilo a Soukup najednou nedokázal ukočírovat své ego a místo služby čínskému investorovi začal sám sobě dělat PR. Trapné a ostudné, ale přesto PR. K tomu však bylo potřeba i to, aby se vyprofiloval jako Zemanův pucflek, který prezidentovi slouží za každých okolností.
Svým způsobem to Soukupovi muselo imponovat. Byl ve volebním štábu hlavy státu, při udělování státních vyznamenání, dostal od Zemana k narozeninám hodinky za 40 tisíc korun. Měl pocit, že si může dovolit cokoliv a nikdo na něj nemůže. Urážel tak každého, na koho si zrovna vzpomněl, vzdoroval Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a snažil se o vlastní úspěch na politickém poli.
Svou roli nehrál kvůli tomu, že by ho fascinoval Zeman nebo Babiš. Byl to pouhý kalkul, který se ve výsledku velmi nevyplatil. Čínský investor z televize urychleně odchází, protože nedostal dostatečnou porci propagandy, kterou si představoval. Hlava státu nechala svým Ovčáčkem zrušit natáčení pořadu Týden s prezidentem a ze Soukupa se najednou stal demokrat, který bojuje za Miladu Horákovou. Že však nejde o změnu názorů, ale jen konec s přetvářkou, potvrzuje několik lidí blízkých majiteli TV Barrandov. Včetně současného starosty Řeporyjí Pavla Novotného, který se Soukupem nějakou dobu spolupracoval. Ten na Twitteru dostatečně důrazně vysvětlil, jak se celá situace kolem Soukupa má a že se zdaleka nejedná o tak jednoduchou záležitost, jak by si mnozí mohli myslet.
Ad @JaromirSoukup vs Hrad: Byl jsem JS chvíli dost blízko. Věřte nebo ne, je převlečenej sluníčkář. Je obchodník a magor, ale než by to hodil @SPD_oficialni nebo @AndrejBabis, uřízne si ruku. S @HradOfficial to má stejné. Takže překvapení nad jeho údajným “obratem” nesdílím.
— Pavel Novotný 🇨🇿 (@PavelNovotnak) January 14, 2020
Nyní je Jaromír Soukup na startu nové, velmi složité, cesty. Nejen že musí nějak vybruslit z finančních problémů, které si i kvůli příklonu k Zemanovi a jeho čínským přátelům nadělal. Musí si také napravit svou zdevastovanou pověst, což bude velmi složité, možná i nemožné.
Patrně se o to ale podprůměrný konferenciér a velmi zadlužený podnikatel ani nebude pokoušet. Pár let se tvářil jako suverén, který se nikoho nebojí a za svými názory si stojí, tak třeba v tom bude pokračovat i nadále. Už ovšem s naprosto jinými pohledy na politiku a bez stafáže Zemana s Ovčáčkem.