Když Jaromír Soukup slavnostně v jednom ze svých mnoha pořadů sděloval hrstce diváků TV Barrandov, že zakládá hnutí, tvářil se jako „pán“. Podle jeho představ, a hlavně výroků, se mělo jednat o politický subjekt, který bude plnit jen důležité věci a na tradiční politiky nechá zapomenout. Po několika měsících to ovšem dopadlo jako téměř vše, na co Soukup sáhne. Totálním propadákem, navíc možná spojeným s velkou ostudou.
Soukupovy politické choutky jsou veřejně známé. Přestože majitel TV Barrandov tvrdí opak, je jasné, že by si rád zopakoval zkušenost, kterou nabyl jako náměstek na Ministerstvu školství. Tam však jeho mise dopadla stejně neúspěšně, jako když svými penězi podporoval Stranu zelených či Věci veřejné.
Tentokrát se chtěl podnikatel v médiích pustit do vlastního projektu. Od počátku však k celému nápadu přistoupil ze špatné strany. Během pár měsíců na obrazovce vlastní televize si místo obliby vytvořil image nešikovného moderátora s nekonečným egem a neschopností sebereflexe. Nejprve mohl některé lidi štvát, postupem času se mu však i ti největší kritici začali smát. Psal se březen 2019 a Soukup teprve chystal své největší majstrštyky.
Po uvedení několika dalších pořadů, které se lišily pouze názvem, se majitel a konferenciér komerční stanice odhodlal k dalšímu kroku. Ten měl vést k vysněným politickým úspěchům. Vzniklo hnutí List Jaromíra Soukupa. Kdo by chtěl mluvit o tom, že ho podnikatel založil, ten by se však pletl. O to se postarali boxeři Ondřej Pála, Roman Pála a Arleta Krausová. Soukup ve „svém“ hnutí nijak nefiguroval.
Stejně tak se moc nesnažil List propagovat. Pouze o něm předtím, než byl zaregistrován na Ministerstvu vnitra, párkrát pohovořil ve svých pořadech. Naivní diváci doufali, že se jejich oblíbený „Mirek“ postaví všemu zlému, a politologové vypočítávali, kolik může získat hlasů. Marně.
Mezitím myšlenka na úspěšné politické hnutí v Soukupově hlavě odumírala. Ještě zkusil upoutat pozornost vyhlášením své prezidentské kandidatury, a poté již zřejmě pochopil, že ani další pokus být politikem nevyjde. Pustil se tedy raději do podnikání v jiném oboru. Založil s Robertem Změlíkem e-shop se vším možným a prodává ojetá auta.
Co konkrétně ovšem stálo za Soukupovým rozhodnutím vykašlat se na své hnutí, zatím zůstává záhadou. Jediné, co je jasné, je fakt, že vláda bude řešit návrh ministra vnitra Hamáčka, aby byla Listu pozastavena činnost. Nehledě na to, že zřejmě stejně žádnou nevykonával, jde jen o vzkaz veřejnosti, že Soukup selhal. Za půl roku totiž nedokázal ve „svém“ hnutí ustavit orgány, které by ho řídily, a splnit tak zákonem danou povinnost.
Možná si majitel TV Barrandov nechal poradit od Miloše Zemana, který Listu od začátku predikoval neúspěch. Třeba se Soukupovy ambice nelíbily čínským investorům, kteří mají téměř poloviční podíl v zadlužených firmách českého podnikatele. Anebo jen někdo neví, co musí udělat pro fungování politického hnutí. To by bylo od velkého kritika vybraných politiků velmi trapné. Zároveň by to ovšem ukázalo, proč nemůže být Jaromír Soukup nikdy úspěšný jako politik. Je na to až moc velký amatér, žvanil a lhář.