Jaromír Soukup si do pořadu Moje zprávy pozval Jiřího Komárka, bývalého blízkého spolupracovníka Roberta Šlachty. Avizovaná zásadní zpověď „legendárního“ detektiva skončila fraškou, kdy se nejen při obhajobě Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo dopustil řady nedoložených až žalovatelných nařčení.
[ctete postid=“231823″ title=“Hrubý nátlak na Babišova vyšetřovatele. GIBS ho prověřuje v kauze, která už jednou byla odložena“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Nevtípil-Čapák-385×230.jpeg“ excerpt=“Vyšetřovatel Čapího hnízda Pavel Nevtípil se octl pod hrubým nátlakem. GIBS prověřuje “ permalink=“http://forum24.cz/hruby-natlak-na-nevtipila-gibs-ho-proveruje-v-kauze-ktera-uz-jednou-byla-odlozena/“]231823[/ctete]
Majitel TV Barrandov znovu potvrdil, že dokáže posouvat hranice myslitelného. To se mu daří, ať už jeho moderátorskými výkony, nebo odvahou vypouštět do éteru směsici osobních výpadů, polopravd a dezinformací jím vytvářené virtuální reality, kterou označuje za „jedinou pravdivou“ publicistiku.
Osobní útoky bez důkazů
Soukup sice sám upomíná, že pořad Moje zprávy je jen (poněkud svérázná) satira, ale výroky plukovníka Jiřího Komárka do tohoto scénáře nezapadají. Nevypadal na to, že by jen nezávazně žertoval u kávy, když veřejně a bez důkazů napadal kdekoho, konstruoval konspirační teorie a účtoval se svými někdy překvapivými oponenty.
Společnými silami očerňovali nejen vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, což byl hlavní cíl, ale i bývalé vedení GIBS, které prý řídila mafie, Tomáše Tuhého, Milana Chovance, advokáta Radka Pokorného blízkého expremiérovi Sobotkovi, ale poněkud nečekaně i pražskou vrchní státní zástupkyni Lenkou Bradáčovou, se kterou se Komárek dostal do osobního konfliktu.
Babišovi policajti
Úvodem je nutné vymezit pozice. Jaromír Soukup vstupuje do politiky se zatím imaginární stranou LIST a trochu neinvenčně kopíruje protestní étos hnutí ANO, když se vymezuje hlavně proti „tradičním“ politikům. K tomu používá svoji televizi s klesající sledovaností, kterou zahltil budováním vlastního kultu osobnosti. Zda bude úspěšný, vůbec není jisté, ale svým jednoduchým populismem cílí hlavně na voliče SPD, ANO i KSČM.
[ctete postid=“232011″ title=“Novinka na e-shopu FORUM: Knihy Jaroslava Kmenty“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/FN0C4952-385×230.jpg“ excerpt=“Známý investigativní novinář Jaroslav Kmenta napsal několik velmi úspěšných knih. V “ permalink=“http://forum24.cz/novinka-na-e-shopu-forum-knihy-jaroslava-kmenty/“]232011[/ctete]
Bývalý šéf ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jiří Komárek se zapojil jako jedna z ústředních postav do války o policejní reorganizaci. Spolu s Robertem Šlachtou se postavil po bok hnutí ANO, když nepravdivě obvinil tehdejšího policejního prezidenta Tomáše Tuhého z „brutálních úniků informací“. Dnes je kvůli této prohrané bitvě stále zahořklý a kdykoli připravený se veřejně mstít.
Jak Šlachta, tak Komárek po odchodu z policie na protest proti prosazeným změnám zakotvili v resortu financí, tehdy vedeném Andrejem Babišem. Šlachta je náměstkem ředitele v Celní správě, zatímco snaživý informátor Komárek dnes pracuje na Finanční správě. Oba bývalí policisté mají společné i to, že dodnes za svého chlebodárce, který jim poskytl azyl, oddaně a celkem už otevřeně kopou.
Nejinak tomu bylo v Soukupově difamačním pořadu, jehož ústředním tématem bylo zpochybnění vyšetřování Čapího hnízda. Komárkova „výbušná“ výpověď se až nápadně shodovala s obhajobou dlouhodobě šířenou marketingem ANO. Stejně jako současný premiér hovořil o tom, že jde o kauzu objednanou mafií.
„Můj názor je takový, že kauza Čapího hnízda byla objednána na zakázku a pan Nevtípil coby vyšetřovatel policie konal na zakázku těchto zadavatelů,“ pronesl, ovšem bližší důkazy neuvedl. Prý z toho důvodu, že není zbaven mlčenlivosti, což v průběhu debaty se Soukupem, který mu celou dobu nadhazoval až příliš návodné otázky, zopakoval několikrát.
Předvolební lumpárna
Vše se podle Komárka protlo v předvolební kampani. „Zájem těch politiků byl udržet občany v podvědomí, že se Čapí hnízdo vyšetřuje, je tam nějaká lumpárna a vy snad chcete zvolit tohoto člověka premiérem?“ dedukoval. „Jsem si jistý tím, že došlo ke krytí ze strany Tuhého, tehdejšího ministra vnitra Chovance a nadřízených pana Nevtípila vyjadřováním jeho podpory, protože to současně sloužilo jako politický nástroj.“
Komárek je jinými slovy bez znalosti vyšetřovacího spisu přesvědčen, že lumpárnou není padesátimilionový dotační podvod, stvrzený i závěry OLAF, ale samotný fakt, že tento podvod někdo vyšetřuje. To samo o sobě hovoří za vše o rozpoložení mysli Andrejem Babišem tolik vychvalovaných „elitních“ policistů z bývalého ÚOOZ, kteří mu šli ve všem na ruku.
Komárek připomněl, že chtěl o komisaři Nevtípilovi vypovídat před Mandátovým a imunitním výborem už v lednu 2018 před druhým hlasováním o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Postěžoval si, že mu to bylo znemožněno.
Policie ovlivňuje politiku
„Nebyl jsem zbaven mlčenlivosti, aby se v surovém stavu neukázalo, že v České republice opravdu lze přes policii ovlivňovat politické dění a ovlivňovat volby,“ řekl Soukupovi. Přitakal mu v paranoidní fabulaci, že kauza Čapí hnízdo je „jasný pokus o ovlivnění politického uspořádání státu, kdy policista mohl akcelerovat trestní stíhání a obvinění předsedy vlády, což je jasný pokus o změnu mocenských pořádků v zemi“.
Tehdy šlo o to, že Komárek na podzim 2017 při soudním sporu s Tuhým hovořil o kauzách, které nijak nesouvisely s meritem projednávané věci, což mu opakovaně vytkla i soudkyně. Dokonce citoval odposlechy ze živého spisu, které se krátce poté podivnou shodou okolností objevily v Babišově tisku. Cíleně chtěl navodit dojem, že je vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo propojený s advokáty lobbisty Iva Rittiga, což je od počátku hlavní „trumf“ obhajoby premiéra Babiše.
Momentálně jsou ta samá a ničím nedoložená obvinění velmi zvláštním způsobem recyklována v rozsudku Vrchního soudu v Praze v jiné kauze společnosti Neograph, na jehož základě nové vedení GIBS znovu prověřuje už jednou policií odložené jednání komisaře Pavla Nevtípila.
Komárek odposlechy nemůže znát
Andrej Babiš tehdy považoval Komárkovu výpověď za důkaz, že celou kauzu zorganizovala mafie. „Toto je klíčové. Místo toho média hrají jen zprávu OLAF, ale když někdo u soudu řekne, že si někdo objednal moje stíhání, pak o tom tatáž média nenapíší,“ stěžoval si.
Komárkovu aktivitu však zpochybnila Lenka Bradáčová. „Pan Komárek obsah odposlechů nezná a ani je znát nemůže, neb se s nimi nikdy neseznámil. V tomto kontextu je třeba hodnotit obsah i validitu jeho slov,“ řekla tehdy a je zajímavé, že právě Bradáčovou Komárek se Soukupem poměrně dlouho a důkladně pomlouvali. Že by se potvrdily starší spekulace, že mezi ní a Šlachtou a spol. ochladly vztahy?
Podle sebe soudím tebe
V jedné věci ale byli oba pánové v proudu neprůkazných spekulací a pavlačových drbů paradoxně blízko pravdě. Komárek svými výroky o policejním ovlivňování politiky mimoděk přiznal známé rčení „podle sebe soudím tebe“.
[ctete postid=“232125″ title=“Vývoj útoků na vyšetřovatele Čapího hnízda. Předchozí šéf ho bránil, nový udal“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/01/Čapák-zimní-1-385×230.jpg“ excerpt=“Čistky v bezpečnostních složkách v režii premiéra Babiše se už projevují v jeho “ permalink=“http://forum24.cz/vyvoj-utoku-na-vysetrovatele-capiho-hnizda-predchozi-sef-ho-branil-novy-udal/“]232125[/ctete]
Stačí připomenout megalomanskou policejní razii Šlachtova ÚOOZ v roce 2013, kdy byl tehdejší premiér obviněn za rozdávání politických trafik. Mohutně medializovaná aféra jde po více než pěti letech do vytracena a avizovaná odhalení z obří korupce se nekonají. Přesto Šlachtova operace zásadně ovlivnila politické uspořádání státu. To však zcela jistě neměli Soukup s Komárkem na mysli.
Nebylo to naposledy, kdy Šlachtovi policisté zafungovali v zájmu hnutí ANO, a není myšlen jen politický střet o policejní reformu. Stačí připomenout policejní kauzy Beretta, Vidkun, nebo třeba továrny na biopaliva Oleo Chemical.
Zároveň se ukazuje, že Jaromír Soukup hodlá svých médií, podobně jako Andrej Babiš, využívat k politickému boji ve spolupráci se spřízněnými (ex)policejními složkami. Ostatně už v minulosti v jeho pořadech, zejména Kauzách, zazněly informace z případů šetřených Šlachtovým ÚOOZ. Asi nejvýrazněji při diskreditačním ostřelování bývalého ředitele GIBS Michala Murína, kdy Soukup citoval ze živých policejních protokolů.
Padnou zase na plukovníka Jiřího Komárka nějaké žaloby, nebo napadení tentokrát usoudí, že šlo jen o hovor na úrovni hospodského klábosení, který nikdo nemůže brát vážně?