
Americký prezident Donald Trump a Elon Musk. FOTO: Wikimedia Commons/ The White House/ Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons/ The White House/ Public Domain

KOMENTÁŘ / Šlo o nejdražší volby do Nejvyššího soudu nejenom v dějinách Wisconsinu, ale i celých Spojených států. V kampani konzervativního kandidáta se silně angažoval Elon Musk. Liberální kandidátku naopak podpořil třeba bývalý prezident Barack Obama. Důležitost zřejmě vnímali i voliči, kterých k urnám přišlo zhruba o půl milionu víc než při posledních podobných volbách v roce 2023. Ty přitom také byly co se účasti týče rekordní. V napjaté atmosféře nakonec pohodlně zvítězila stávající soudkyně okresního soudu Susan Crawfordová. Spolu s doplňujícími volbami na Floridě šlo o první větší volební test po loňským prezidentských volbách. Republikáni moc důvodů k radosti nemají.
Volby ve Wisconsinu označil Elon Musk za důležité nejenom pro celé Spojené státy, ale i pro budoucnost lidské civilizace. Je zajímavé, že se liberálům ve Wisconsinu, kteří už v tamním Nejvyšším soudě většinu drželi, zatím svět zničit nepodařilo, ale to je jistě jen díky Muskovi a Trumpovi a jejich revoluci zdravého rozumu. Tu Musk podpořil mimo jiné i volební loterií, kdy lidem za podpis petice nabízel možnost účastnit se slosování o milion dolarů. Ani to ale zjevně na vybuzení zdravého rozumu ve Wisconsinu nestačilo. Sbalte si evakuační zavazadla, konec světa právě začal.
Konzervativní revoluce se nekoná
Po těsné výhře Donalda Trumpa v prezidentských volbách se republikáni rychle jali vykládat jeho výhru jako silný a jednoznačná mandát proti „wokeismu“. Toho mají prý Američané plné zuby, a proto demokraté prohráli. I když se jistě lze bavit o tom, zda některými výstřelky demokraté neodrazují vlastní voliče, tak bylo od začátku jasné, že argument o konzervativní revoluci vyjádřené zvolením Trumpa v USA stojí hodně na vodě.
Volby do Nejvyššího soudu ve Wisconsinu to teď potvrdily. Soud nerozhoduje o otázkách daní, rozpočtu a podobně. Bude řešit povětšinou právě otázky hodnotové, týkající se potratů, práv LGBTQ+ osob, občanských a volebních práv. Liberální soudkyně, která má podle Muska wokeismem zničit planetu, ve státě, který Trump v listopadu vyhrál o necelý procentní bod, zvítězila o více než deset.
Její protikandidát už porážku uznal a dokonce se při projevu, kde to oznamoval svým příznivcům, ohradil proti výkřikům, že demokraté podváděli a prohru tak uznávat nemá. Jen je smutné, že něco tak samozřejmého je v dnešní Republikánské straně projevem odvahy.
Republikánské trápení na Floridě
Zdánlivě lepší zprávy přinesla republikánům Florida. Oba kandidáti strany v doplňujících volbách tam uspěli. Mikea Waltze, který se vzdal mandátu, aby mohl být Trumpovým poradcem pro národní bezpečnost, nahradí Randy Fine. Matta Gaetze, jenž ze sněmovny odešel, když ho chtěl Trump jmenovat ministrem obrany, pak zastoupí Jimmy Patronis.
Přesto je zřejmé, že i tyto volby musely republikánům přidělat vrásky na čele. V listopadu v prvním a pátém okrsku Gaetz a Waltz dominovali s náskokem přes 32 a 33 procent. Ten demokraté teď stáhli na zhruba 14 procentních bodů.
Republikáni se mohou utěšovat tím, že doplňovací volby mívají nižší účast a nemusejí být vypovídající. Zároveň budou jistě poukazovat i na to, že jejich kandidáti uspěli navzdory tomu, že jejich demokratičtí soupeři měli k dispozici daleko více peněz. Pokud ale nejsou úplně hloupí, nebo zblbnutí vlastní propagandou o Trumpově neomylnosti a popularitě, pak vezmou tento vzkaz od voličů vážně.
Především republikáni z okresů, kde byly výsledky v roce 2024 daleko těsnější, by se měli mít na pozoru. Jestli to povede k tomu, že se osmělí a budou schopni se Trumpovi alespoň v něčem postavit, to se teprve uvidí. Dobrá zpráva každopádně je, že jak ve Wisconsinu, tak na Floridě se ukázalo, že volby nerozhodují peníze samy o sobě.