Andrej Babiš napadl žádost policie o vydání k trestnímu stíhání jako poslední zoufalý pokus dostat ho ven z politiky. Policisté jsou prý řízeni kmotry, celá kauza je jen účelová kampaň před volbami. Není divu, že se tak zuřivě brání. V politické rovině hraje o život, do vážných problémů se může dostat i Agrofert.
Stalo se, co už mnozí pesimisté ani neočekávali. Policie požádala poslaneckou sněmovnu o vydání dvou nejvýznamnějších mužů hnutí ANO, Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Podle názoru vyšetřovatelů se podíleli na dotačním podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo, která neoprávněně čerpala 50 milionů korun z evropských fondů.
Sám jsem projekt vymyslel
Celý projekt provází celá řada pochybností, k čemuž přispěly i zjevné lži Andreje Babiše, který se k Čapímu hnízdu zpočátku neznal a tvářil se, že o něm nic neví. Přitom později sám přiznal, že si celý projekt sám vymyslel a od počátku se na něm podíleli jeho lidé z Agrofertu. Je až neskutečné, že do této pochybné transakce s možným kriminálním pozadím zatáhl svou rodinu.
[ctete]145895[/ctete]
Je už notoricky známo, že v této věci jde o podezření z účelového vyvedení dceřiné firmy Agro ZZN Pelhřimov z holdingu Agrofert a její bleskovou přeměnu na společnost s anonymními akciemi Farma Čapí hnízdo. Tato operace byla nutná z toho důvodu, aby mohla dosáhnout na maximální výši evropských dotací, určených pro malé a střední podniky. Moloch Agrofert by na ni logicky neměl nárok.
Vyšetřovatelé jsou toho názoru, že šlo o podvod od samého počátku. Představitelé farmy podle nich uvedli nepravdivé údaje do samotné žádosti, týkající se mimo jiné finančního zajištění celého projektu. Jeho životaschopnost zpochybnily i dva nezávislé posudky, přesto středočeský dotační úřad žádosti vyhověl. Jeho ředitelem byl v té době Marek Kupsa, dnešní podřízený Babišovy vládní kolegyně Karly Šlechtové na ministerstvu pro místní rozvoj.
Faltýnek organizátorem?
Podle zjištění serveru Česká justice má být Jaroslav Faltýnek obviněn jako organizátor dotačního podvodu. V inkriminované době byl v představenstvu firmy Agro ZZN Pelhřimov. Zlomem ve vyšetřování se měl stát znalecký posudek, podle kterého z padesátimilionové dotace odešlo okamžitě 40 milionů do Agrofertu.
Obvinění by se nemělo týkat jen Babiše a Faltýnka. Podle aktuálních informací mají být obviněni i další jejich spolupracovníci z holdingu, kteří se na akci podíleli. Žádost o dotaci podepsala současná náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka ANO do sněmovny Jana Mayerová, přičemž ji k tomu plnou mocí pověřili členové představenstva farmy Josef Nenádal a Luďěk Kalivoda.
Jestli se bude okruh obviněných dále rozšiřovat, se teprve uvidí. Dotační podvody patří do početného okruhu tzv. přičitatelných trestných činů, kdy je možné trestně stíhat i firmu, jejíž představitelé jsou podezřelí z porušení zákona. Pokud tedy budou Babiš s Faltýnkem na záříjové schůzi poslanecké sněmovny vydáni k trestnímu stíhání, mohl by být stíhán i Agrofert?
Stíhání a případné odsouzení Agrofertu by mělo pro enormně zadlužený holding fatální následky. Přišel by o všechny státní dotace, úlevy a účasti ve veřejných soutěžích, které významně vylepšují jeho bilanci. To by ovšem mohlo platit i v případě, kdyby byli odsouzeni jeho čelní manažeři. Mohl by stát s klidným svědomím obchodovat s jejich firmami? Ačkoli Andrej Babiš tvrdí, že dotace nejsou pro jeho moloch důležité, udělal všechno pro to, aby si je uchoval. Proto Agrofert formálně převedl do svěřenského fondu, kde jej má prostřednictvím svých nejbližších spolupracovníků plně pod kontrolou. Vážné problémy koncernu by byly v takovém případě téměř nevyhnutelné. Jde tedy o hodně.
Kruhová obrana
V každém případě se nyní dá očekávat, že Babišovo impérium kolem sebe vybuduje kruhovou obranu s cílem vytvářet atmosféru bezmála mezinárodního spiknutí. Nesmí se totiž zapomenout, že svůj verdikt v dohledné době vynese i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), který pozdržela pouze výměna jeho šéfa. Jen stěží si lze představit, že by oba vyšetřovací orgány dospěly k odlišným závěrům.
Sice platí presumpce neviny, ale v politice to nikdy tak úplně neplatilo. Ministři i premiéři odcházeli z politiky za mnohem menší potenciální delikty, pokud vůbec byly v trestně právní rovině nějaké. Babišovy nehorázné výpady proti vyšetřovatelům a přirovnání k politickým procesům v padesátých letech proto už lze vnímat jen jako součást jeho obhajoby. Ostatně oba jeho deníky často masivně dehonestovaly vybrané cíle, aniž by vyčkávaly na zahájení soudu, proto by v jeho případě spíše slušela jistá zdrženlivost.
Vyšetřovatelé Čapího hnízda odposloucháváni
Vyšetřování bylo vedeno rok a půl a první neoficiální zprávy o připravovaném obvinění Andreje Babiše začaly prosakovat do médií už koncem března. Lidové noviny už tehdy zpochybňovaly vyšetřovatele dotačního podvodu z pražské hospodářské kriminálky obvyklou metodou spojování s „podsvětím“. Proto se dá očekávat, že jeden útoků Babišových pretoriánů bude veden tímto směrem.
O vyšetřovatelích Čapího hnízda přitom bylo poprvé paradoxně psáno v souvislosti s prostorovými odposlechy, které v jejich kancelářích za nejasných okolností umístil útvar Babišova spojence Roberta Šlachty. Když se loni v květnu mediálně provalily, krátce nato ÚOOZ tento skandál vytěsnil spuštěním operace Beretta, která dodnes hýbe nejvyšší politikou.
Ke smůle předsedy hnutí ANO je nutné připomenout, že na Městském státním zastupitelství v Praze, které případ dozoruje, došlo k výměně jejího vedení. Janu Hercegovou nahradil Martin Erazím, člověk blízký Lence Bradáčové. V tom případě by se součástí „mafiánského spolčení“ vůči jeho osobě stali i jí kontrolovaní dozorující státní zástupci. Samotná Bradáčová přitom nedávno ukončila dohledovou prověrku nad touto kauzou s konstatováním, že vyšetřování probíhá v pořádku.
Současně však kritizovala délku dosavadního řízení a zmínila, že jeho průběh zpomaluje „procesní neochota k součinnosti ze stran některých privátních subjektů“. Volně přeloženo to znamená, že pokud si Andrej Babiš stěžuje, že se kauza vynořuje krátce před volbami, časový posun způsobily i obstrukce jeho lidí.
Agrofert jistě neprodá svou kůži lacino. Není ani jisté, co to udělá s preferencemi, a kolik jeho voličů uvěří paranoidním báchorkám o spiknutí. Za Čapí hnízdo byl totiž kritizován napříč spektrem, včetně jinak bezzubých protikorupčních iniciativ.
Pokud budou oba představitelé ANO vydáni k trestnímu stíhání, padá i Babišův záložní plán, že by jej v krajním případě mohl jako předseda vlády zastoupit Jaroslav Faltýnek. Koaliční potenciál hnutí by se limitně přiblížil nule.
Hnutí ANO v izolaci?
Velmi by pak záleželo na rozložení politických sil po volbách, zda by bylo možné vytvořit funkční vládu bez hnutí ANO. Koalici s ním už dnes vylučují ODS a TOP 09, otazníky vznikají kolem postojů ČSSD a KDU-ČSL. Marian Jurečka se však nedávno nechal slyšet, že pokud nebudou vyjasněny Babišovy kauzy, do vlády s ním nepůjde. Zaorálek je k vládě s ANO vstřícnější než Sobotka, ale trestní stíhání mění situaci. Komplikace by ovšem nastaly v případě, kdyby většinu ve sněmovně získaly nesystémové subjekty ANO, KSČM a Okamura. Záležet tedy bude na každém, tedy i propadnutém hlasu.
[ctete]144830[/ctete]
Nelze ani stoprocentně předjímat, jak se k problému postaví samotné hnutí ANO. Babiš ještě vizionářsky stačil změkčit jeho stanovy tak, aby se trestně stíhaný člen hnutí musel vzdát mandátu a opustit ANO až po podání obžaloby. Nejspíše se však hnutí, které má charakter sekty, semkne slepě za svým vůdcem, a jeho činitelé se budou předhánět v odsudcích tohoto „nepřátelského“ aktu.
Stojíme na prahu zlomové situace, která může mít mnoho vyústění. Pozitivní zpráva ovšem pro tuto chvíli zní, že rozpínavý oligarcha, který si může koupit (skoro) všechno a všechny, není nedotknutelný. Hraje doslova o všechno.