Mouřeníni splnili úkol a mohou jít. O vrtkavosti přízně Andreje Babiše se přesvědčují známé tváře z billboardů, které pomohly hnutí ANO uspět v posledních parlamentních volbách. Hned tři z nich, Martin Komárek, Jiří Zlatuška a Helena Válková, letos bojují o politické přežití. Nahradí je nové tváře lépe odpovídající firemní kultuře Agrofertu.
Zakladatel hnutí ANO Andrej Babiš se poučil z debaklu senátních voleb v roce 2012 a o rok později v předčasných volbách do poslanecké sněmovny změnil strategii. Najal marketingové specialisty, investoval do kampaně nesrovnatelně větší prostředky a „nakoupil“ známé tváře, se kterými pózoval na billboardech a plakátech rozesetých po celé republice.
[ctete]111954[/ctete]
Jak ovšem zjistil server iROZHLAS.cz, hnutí ANO dokončuje kandidátní listiny, a i když definitivně jasno bude koncem května, už nyní je jisté, že většinu známých osobností z posledních voleb vystřídají v jejich čele noví lidé. Nakonec z původní „hvězdné“ sestavy z billboardů zůstal jediný: pražský lídr Martin Stropnický.
I když Jaroslav Faltýnek tvrdí, že je na oblastních a krajských organizacích, zda na kandidátky dají „tváře z plakátů“, realita je jiná. Babiš účtuje s těmi, kteří nesplnili jeho očekávání, a nastupuje „nová vlna“ prověřených exponentů ze státní správy a oligarchů. Příkladem je miliardář Pavel Juříček, který by se měl stát lídrem ANO v Moravskoslezském kraji.
Nešťastné Komárkovy mediální výstupy
Významnou roli v posledních volbách sehrál bývalý komentátor Mladé fronty DNES Martin Komárek, který se na billboardech objevoval se sloganem „Nejsme jako politici. Makáme“. Účastnil se četných besed, kde společně s Andrejem Babišem brojili proti „prohnilému systému“. Spolehlivě plnil roli jakéhosi baviče, protože ke konkrétním tématům se příliš nevyjadřoval („na to budeme mít odborníky“).
A dnes? Komárek nebude znovu lídrem kandidátky v Libereckém kraji, kam ho tehdy Babiš vyslal kvůli absenci známých tváří. Nahradí ho velkopekař Jiří Bláha. Samotný Komárek už o kandidatuře na Liberecku neuvažuje a chce se stáhnout do svého rodného města. Jenže v Praze už jsou přední místa rozebrána v čele s ministry Stropnickým a Pelikánem. Volitelné místo nemá jisté, a zatím dokonce nemá ani nominaci.
„Kdyby nevyšla kandidatura na nějakém důstojném místě, tak bych zvážil, zda do toho znovu jít. Jestli potom není lepší se věnovat s lehkým srdcem něčemu jinému, co by mě bavilo, aniž bych to našemu hnutí jakkoli vyčítal,“ prohlásil.
Jeho hvězda začala zapadat už krátce po volbách 2013. Poprvé na sebe výrazně upozornil, když odjel místo schvalování státního rozpočtu ve sněmovně na dovolenou do Španělska. Tehdy byl jeho šéf velmi rozezlen a jejich vztahy začaly chladnout. Zvláště poté, co vyšlo najevo, že Komárek příliš nemaká, a nepomohly mu ani jeho „nešťastné“, často servilní mediální výstupy. Připomeňme si některé z nich.
K Babišovým produktům: „K večeři vodňanské kuře. Příjemná konzistence, nevtíravá masitá chuť, dojem přírodního potěšení z jídla bez přísad a příměsí… Báseň pro chuťové pohárky.“
K Čapímu hnízdu: „Andrej Babiš řekl slovo muže a já mu věřím. Babiš říká, že nic neudělal. Když mě soused obviní, že jsem mu snědl psa, a já mu řeknu, že jsem to neudělal, ale on za mnou bude pořád s nařčením chodit, tak můžu jen opakovat: já jsem nic neudělal, já psa nesnědl.“
K Babišově slovníku: „K někomu drsné výrazivo patří, je mu vlastní a je pro něj přirozené. Impulzivnímu Babišovi je většina odpouští. Lidé dokonce chápou, že tím zhusta nemyslí nic hrozného. Je to jako v Tarantinových filmech: spíše zábavné než odpuzující.“
Ke střetu o policejní reformu a hrozbě ANO odchodu z vlády: „Vezměte si, že vám nějaký mamlas a ťulpas odře auto. Ten mamlas a ťulpas na vás začne řvát, že jste to udělali vy. Používá nejhroznější možné výrazy. On vás urazil, on vás poškodil. My musíme být výš.“
Jak vidno, ani to nepomohlo.
Neaktivní sólista Zlatuška
Podobně je na tom profesor Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška. Ten kandidoval v Praze, kde se s ním letos nepočítá. Šanci nemá ani v domácím brněnském prostředí. „Nominaci nedostal, takže se o jeho podpoře ani nehlasovalo. Ve vztahu k Jihomoravskému kraji nebyl ve volebním období nikterak aktivní, takže myslím, že to ani nebylo překvapením,“ vysvětlila krajská předsedkyně hnutí ANO a náměstkyně hejtmana Taťána Malá.
O nespokojenosti se Zlatuškou svědčilo i jeho odvolání z čela parlamentního školského výboru, iniciované už předloni jeho kolegy z klubu ANO. Bylo mu vyčítáno, že je sólista, který nedrží koaliční jednotu, a o jeho místo usilovala poslankyně Ivana Dobešová. Odvolání však neproběhlo podle procesních pravidel, a proto se téhož dne do funkce vrátil. Samotný Zlatuška tuto akci označil za „atentát“, zatímco jeho kritici za „výchovnou lekci“.
Špatný mediální obraz Válkové
Už dříve šéf ANO odepsal další výraznou tvář v Praze, bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. „Pražané mně důvěřují, já jim také důvěřuji a nemám důvod pochybovat o tom, že to bude nějaké dobré místo na kandidátce. Abych vám spekulovala, jestli budu na třetím místě, na sedmém místě, tak to nebudu,“ nevzdává se Válková.
[ctete]115496[/ctete]
Ani její pozice však není jistá, protože se dostala do sporu nejen s ministrem financí, ale i se svým nástupcem Pelikánem. Na jejím nedůstojném odstřelu přitom spolupracoval Babišův tisk. Válková v něm byla kritizována dlouhodobě za neschopnost a personální problémy. Ke zlomu došlo začátkem února 2015, kdy Lidové noviny zveřejnily článek „Osudové chyby ministryně Válkové“, působící jako politický nekrolog.
Definitivní ortel vynesla Mladá fronta DNES o týden později, kdy oznámila, že Válková ve vládě skončí a Babiš očekává její rezignaci. To se stalo o dva dny později. Jak prohlásila sama Válková, rezignaci neměla v úmyslu a obvinila Babišovy noviny, že se podílely na její likvidaci. Šéf ANO poté sám přiznal, že potřeboval někoho pružnějšího, a odvolání Válkové dokonce vysvětloval tak, že má špatný mediální obraz.
Loajální pěšáci
Ještě dříve bylo jasné, že se voleb znovu nezúčastní jedna z hlavních tváří kampaně a současná eurokomisařka Věra Jourová, hájící dnes zájmy Evropské komise v Bruselu. I mezi ní a šéfem hnutí ANO to občas zaskřípalo. Mimo jiné loni v květnu, kdy „byla velmi překvapená a skoro se jí nechtělo věřit“, že není možné dohledat některé důležité dokumenty k žádosti o vyšetřovanou dotaci na Čapí hnízdo. Babiš ji vzápětí označil za „chudinku“, kterou přepadli novináři a vyjadřovala se k něčemu, o čem vůbec nic neví.
Ústup tváří z billboardů byl patrný už na sněmu ANO před dvěma lety, kdy je z vedení začali vytěsňovat manažeři Agrofertu. Tento trend později pokračoval. Sehráli roli užitečných mouřenínů v době, kdy se to Andreji Babišovi hodilo, dnes je už nepotřebuje. Zakořenil ve státní správě a potřebuje kolem sebe naprosto loajální pěšáky. Kdo se bude jen trochu vymykat, může očekávat podobný osud.