GLOSA / Ukrajinské jedovaté obilí. Logicky také mouka a dokonce olej. Když někdo někde vymýšlel, co hltačům dezinformací a konspiračních teorií nabídne za další chutné sousto, nebyl moc kreativní. I tentokrát to vypadá spíše jako test inteligence. Přitom stačí se zamyslet, případně si dohledat pár informací.
Tak, co to bylo v posledních letech? Migranti s drahými mobily, letadla stříkající jedy, mobilní sítě, které nám spálí mozky, očkování s čipy a uprchlíci beroucí nám práci. No a teď je tu novinka v podobě nesmyslů o jedovatém obilí z Ukrajiny. Proti tomu je potřeba bojovat, nejíst a nekupovat ukrajinskou mouku, nekupovat olej vyrobený z ukrajinské řepky nebo slunečnic. Správný vlastenec kupuje jen český rohlík z české mouky, z českého obilí a z českého pole. Odkud je ječmen používaný na výrobu piva, je lepší se neptat.
Úsměvnou zajímavostí na nesmyslu o otráveném ukrajinském obilí je, že klasicky jede v zájmu Ruska a tentokrát také v zájmu jistého poslance Andreje Babiše. Ten je totiž čistě náhodou největším zemědělcem v ČR, také je náhodou majitelem sil a skladů obilí. Samozřejmě vlastní také mlýny a největší pekárny v zemi, produkuje i mražené pečivo. Takže. Komu nejvíce vadí levnější ukrajinské obilí?
Na první pohled poněkud přitroublé téma „jedovatá mouka“ tak krásně hraje do karet českému velkozemědělci a zároveň Rusům, kteří potřebují v České republice rozdělovat společnost a rozdmýchávat nenávist vůči Ukrajině.
No a teď nějaká ta fakta. Ukrajina se desítky let orientuje na pěstování pšenice a ječmene. Zemědělství hraje v hospodářství země zásadní roli. Obilí vyváží do celého světa. Dlouhodobě. A jak je to s vývozem do ČR? Není ničím novým a rozhodně není nijak masivní. „Ohledně dovozů z Ukrajiny do České republiky je důležité nešířit zbytečnou paniku a opírat se o jasná data. Například ukrajinské pšenice se k nám v loňském roce dovezly 4 tisíce tun. Přitom naše celková produkce je zhruba 5 milionů tun, tedy tyto dovozy nepředstavují ani 0,1 procenta v porovnání s naší produkcí. Dá se říct, že v současnosti kontrolujeme vše, co se k nám z Ukrajiny přiveze,“ popsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
A pro jistotu ujistil, že kontroloři skutečně kontrolují. „Náš systém kontrol patří k nejlepším na světě, i proto máme u nás dlouhodobě velmi vysokou kvalitu potravin. Chci všechny ubezpečit, že děláme detailní a intenzivní kontroly odebraných vzorků zemědělských komodit dovážených z Ukrajiny. Kontrolujeme ale samozřejmě i dovoz z dalších zemí. Pro mě je důležité, aby nedošlo k jakémukoliv ohrožení zdraví našich spotřebitelů. I proto ve zmíněných kontrolách budeme pokračovat,“ ujistil ministr zemědělství.
Celé to tak trochu připomíná hysterii kolem porouchané levé filánže. Jde o velmi humornou scénu ze závěru seriálu Přátelé. Rachel zmíní před spolucestujícím v letadle, že jí kamarádka řekla, že letadlo má porouchanou levou filánž. Spolucestující se vyděsí a chce opustit letadlo. Když mu letuška řekne, že letadlo ale žádnou filánž nemá (protože nic takového v letadle neexistuje), cestující se vyděsí ještě víc a s ním další lidé z letadla, protože letadlo vůbec žádnou filánž nemá! Při návratu potom personál na letišti raději ujišťuje cestující vracející se do letadla, že naložili dostatek náhradních filánží.
Takže: Ukrajinského obilí se do České republiky dováží jen skutečné minimum a všechny dodávky jsou pečlivě kontrolované. Tak a teď už se můžeme zase uklidnit a čekat na další hezkou konspirační teorii. Co třeba vývoz kvalitních tuzemských filánží na Ukrajinu na úkor poctivých Čechů, kteří na filánže musejí čekat i několik let?!