„To je ta liberálně-konzervativní politická kultura SPOLU, nebo hrajete nějakou challenge s Pavlem Novotným?“ reagoval předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš na vtípek europoslance Alexandra Vondry (ODS). Ten se na sociální síti trefoval do pirátského kandidáta na českého eurokomisaře Marcela Kolaji. Bartoš jeho příspěvek označil za eklhaft, tedy nechutný. Vondrův výrok nenechal chladným ani spoluzakladatele TOP 09 a exministra financí Miroslava Kalouska nebo na sociálních sítích populárního starostu Tetína na Jičínsku Matěje Hlavatého (STAN).
„V rámci genderové vyváženosti předložila koalice PirStan 3 nominace na eurokomisaře. Muže, ženu a Marcela Kolaju,“ napsal na sociální síti X lídr eurokandidátky koalice SPOLU Alexandr Vondra. Pod jeho příspěvkem se okamžitě spustila ostrá debata. Někteří uživatelé Vondrova slova označili za zbytečná, jiní pak rovnou odsoudili jeho chování.
Výrok na adresu svého stranického kolegy si nenechal líbit ani šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „To muselo dát práci vymyslet takovej rádobyvtipnej eklhaft. To je ta liberálně-konzervativní politická kultura SPOLU, nebo hrajete nějakou challenge s Pavlem Novotným (starosta pražské městské části Řeporyje za ODS, který je známý svými nekorektními výroky, pozn. red.)? Tohle je ovšem tak level Turek (nově zvolený europoslanec Filip Turek za koalici Přísaha a Motoristé, pozn.red.), takže vlastně hodnotově cajk, jak jsem slyšel,“ vpálil ostře Vondrovi.
„Víš, Sašo, kdyby byl Marcel Kolaja zvolen, byl by to drsný, ale ještě únosný vtip. Mohl se bránit stejnou vahou. Takhle je to trapárna, za kterou se musí stydět každý normální člověk, který ti to tam hodil, aniž se v tvém případě zamýšlel nad slovem ‚muž‘,“ reagoval na Vondrova slova také někdejší šéf státní kasy Miroslav Kalousek. „Musí být hrozný pocit, že jste se nevešel do žádného genderu a nikdo vás nenominoval,“ vzkázal pak europoslanci za občanské demokraty starosta Tetína Matěj Hlavatý.
Piráti navrhnou vykroužkovaného Kolaju
Piráti chtějí na českého eurokomisaře prosadit Marcela Kolaju, který byl lídrem jejich kandidátky ve volbách do Evropského parlamentu, ale neuspěl, když ho přeskočila nasazená dvojka Markéta Gregorová. Kolaju jako kandidáta si Piráti odhlasovali už v minulém roce, v úterý návrh potvrdila místopředsedkyně strany Klára Kocmanová.
„Za nás je klíčové dělat to, co je výhodné pro naše občany i pro celou Českou republiku. A tím je rozhodně vyjednání silného ekonomického portfolia, jako je vnitřní trh, hospodářská soutěž nebo digitální Evropa,“ prohlásila.
Nerudovou by nahradil Poleščuk
Hnutí STAN pak vládě navrhne do funkce příštího českého eurokomisaře nově zvolenou europoslankyni Danuši Nerudovou a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (oba STAN). Rozhodlo o tom pondělní širší vedení Starostů, řekl novinářům vicepremiér a předseda hnutí Vít Rakušan.
Ten o rozhodnutí podle svých slov informoval premiéra Petra Fialu (ODS), kterému podle něj dvojice kvalitních a různorodých kandidátů poskytne dostatečný prostor při vyjednávání. „Za stěžejní považujeme, aby Česká republika získala zajímavé, užitečné, důležité a viditelné portfolio,“ dodal. Starostové podle Rakušana vyhověli přání stávající šéfky komise Ursuly von der Leyenové, aby kandidáti byli dva, muž a žena.
Nástup Nerudové do komise by kvůli neslučitelnosti funkcí znamenal, že by ji v roli europoslance nahradil právník Andrej Poleščuk, který se díky preferenčním hlasům posunul na kandidátce STAN o pět míst vzhůru na třetí pozici. Úspěch Síkely by pak znamenal nutnost hledat nového ministra. „Co se týká potenciálního nového ministra, pracujeme s nejrůznějšími variantami. Vnitřně diskutováno to máme, ale teď nebudeme vysílat nějaké vlaštovky,“ přiblížil Rakušan.
Šéf Starostů nechává na Fialovi, kdy bude kabinet o nominaci jednat. Za ideální by považoval, kdyby i vláda schválila dvojici jmen. „Myslím si, že nominantům Starostů by slušely regiony, protože je to hnutí, které vzniklo v regionech,“ řekla Nerudová k otázce možného portfolia, na které by mohla cílit. Zmínila také témata konkurenceschopnosti EU nebo Zelené dohody pro Evropu (Green Deal).
Síkela míní, že by Česko díky úspěšnému předsednictví EU mělo mít ambici říct si o některé z nejsilnějších portfolií. Rád by navázal na práci v ministerských radách, kde působil. „To se týká konkurence, vnitřního trhu, průmyslu, energetiky,“ prohlásil.