NÁZOR / Ruský vůdce Vladimir Putin uspořádal prostřednictvím videokonference jednání se stálými členy Rady bezpečnosti Ruské federace. Setkání, na němž zazněly skryté i zcela jasné výhrůžky zvláště vůči Polsku, se kromě Putina zúčastnili například i předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin, místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv, ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, ministr obrany Sergej Šojgu či ředitel zpravodajské služby Sergej Naryškin.
„Podle informací přicházejících z několika zdrojů oficiální Varšava postupně dochází k poznání, že žádná západní pomoc Kyjevu není schopna podpořit Ukrajinu pro účely, které byly v této pomoci stanoveny. Navíc přichází poznání, že otázka porážky Ukrajiny je jen otázkou času,“ uvedl na začátku jednání Naryškin, podle kterého polské vedení chce na západních územích Ukrajiny rozmístit své jednotky.
„Takový krok se jako jedna z možností plánuje formalizovat jako plnění spojeneckých závazků v rámci polsko-litevsko-ukrajinské iniciativy v oblasti bezpečnosti – jedná se o tzv. Lublinský trojúhelník,“ konstatoval Naryškin.
Putin se této „nahozené agendy“ hned aktivně chytil a prohlásil, že by bylo vhodné připomenout některá poučení z dějin 20. století.
„Dnes je jasné, že západní kurátoři kyjevského režimu jsou zjevně zklamáni výsledky tzv. protiofenzívy, kterou současné ukrajinské úřady v předchozích měsících hlasitě hlásají. Nejsou žádné výsledky, alespoň zatím ne. Nepomáhají ani kolosální zdroje, které byly napumpovány do kyjevského režimu, ani dodávky západních zbraní: tanky, dělostřelectvo, obrněná vozidla, rakety, ani vysílání tisíců zahraničních žoldáků a poradců, kteří byli nejaktivněji využíváni při pokusech prorazit frontu naší armády,“ prohlásil Putin. Ovšem důkazy o tisících žoldáků žádné nepředložil, takže jedinou jasně zřetelnou žoldáckou skupinou, která se války na Ukrajině účastní, zůstává i nadále jen Prigožinova soukromá armáda, byť po oné „operetní“ vzpouře byla poněkud upozaděna.
Zároveň Putin ubezpečil posluchače videokonference, že velení speciální vojenské operace jedná profesionálně a armáda plní svou povinnost vůči vlasti „odvážně, vytrvale a hrdinně“.
„Celý svět přitom vidí, že vychvalovaná západní, údajně nezranitelná technika je v plamenech a svými taktickými a technickými údaji je často dokonce horší než některé zbraně sovětské výroby,“ řekl Putin, aniž by konkrétně specifikoval, které sovětské zbraně jsou lepší než ty, které se vyrábějí na Západě. Dodávky zbraní Ukrajině však podle Putina působí Rusku „určité škody“ a „prodlužují konflikt“. Následně pak Putin přesvědčoval přítomné, ale zřejmě hlavně sám sebe, že „arzenály NATO a zásoby starých sovětských zbraní v některých státech jsou již z velké části vyčerpány a stávající výrobní kapacity na Západě neumožňují rychle doplňovat spotřebu zásob techniky a munice“.
„A co je nejdůležitější, v důsledku sebevražedných útoků utrpěly formace Ozbrojených sil Ukrajiny obrovské ztráty. To jsou desetitisíce, desetitisíce lidí,“ zdůraznil Putin.
Podle diktátorova názoru se v Evropě mění veřejné mínění. „I místní elity vidí, že podpora Ukrajiny v zájmu zámořského globálního hegemona je slepá ulička a plýtvání penězi. Tisk píše o plánech na vytvoření jakési polsko-litevsko-ukrajinské vojenské jednotky. Chtějí toho využít k zajištění bezpečnosti a vlastně – k okupaci západní Ukrajiny. Vyhlídka je ostatně zřejmá: pokud polské jednotky vstoupí do Lvova, zůstanou tam. A navždy,“ naznačil tajemně Putin údajné plány Polska. Spíše je však z tohoto proslovu cítit smutek, že ruské jednotky v žádném městě na Ukrajině navždy nezůstanou.
A pak za pomoci historie přímo zaútočil na Polsko. „Díky Stalinovi získalo Polsko významné německé země. Západní území dnešního Polska jsou Stalinovým darem Polákům. Naši přátelé ve Varšavě na to zapomněli? Připomeneme jim to,“ evidentně na dálku pohrozil Putin Varšavě.
Pak už opět stočil tok svých zvrácených myšlenek k Ukrajině. „Dnes vidíme, že režim v Kyjevě je připraven udělat cokoli, aby si zachránil svou jedovatou kůži a prodloužil svou existenci. Nezajímá je lid Ukrajiny, její suverenita a národní zájmy. Budou obchodovat se vším: jak s lidmi, tak s půdou. Jen mimochodem jako jejich ideoví předchůdci petljurovci, kteří v roce 1920 uzavřeli s Polskem tzv. tajné úmluvy, podle kterých výměnou za vojenskou podporu dali Polsku země Halič a Západní Volyň. I dnes jsou takoví zrádci připraveni otevřít brány cizím pánům a znovu prodat Ukrajinu,“ vrátil se znovu k historii Putin.
Mezi řečí navíc zmínil, že Polsko sní i o běloruském území. A to Rusko podle Putina nikdy nedopustí. „Rozpoutání agrese proti Bělorusku bude znamenat agresi proti Ruské federaci. Budeme na to reagovat všemi prostředky, které máme k dispozici,“ už nezakrytě přiznal, že Lukašenkův loutkový režim uvrhnul Bělorusko do ruského područí a že Putin považuje Bělorusko za své území.
„Je to velmi nebezpečná hra a autoři takových plánů by měli myslet na důsledky,“ zakončil Putin svůj proslov k problematice Polska.
Se znalostí toho, jak to v Rusku většinou chodí, lze z Putinova vystoupení vycítit značné obavy jak z probíhající ukrajinské protiofenzivy, tak z dodávek moderních západních zbraní Ukrajině. Vzývání Stalinova ducha a nezakryté výhrůžky Varšavě jsou pak již jen jakýmsi trapným, leč bohužel stále nebezpečným Putinovým folklorem od doby, kdy se v únoru loňského roku pustil do svého krvavého šílenství.