
Boris Kagarlickij. FOTO: https://commons.wikimedia.org/CC 3.0/Žeňa Demina
FOTO: https://commons.wikimedia.org/CC 3.0/Žeňa Demina

Ruský Nejvyšší soud ve středu potvrdil pětiletý trest vězení pro významného protiválečného sociologa Borise Kagarlického, který byl obviněn z „ospravedlňování terorismu“, informovala ruská státní média.
Pětašedesátiletý Kagarlický byl v prosinci původně odsouzen k pokutě 600 tisíc rublů (v přepočtu 6 600 dolarů) za mezitím smazané video na YouTube o výbuchu mostu na Krymu v roce 2022. V únoru odvolací vojenský soud tento rozsudek zrušil a po odvolání prokuratury ho odsoudil k pěti letům vězení.
Během středečního odvolacího jednání Kagarlický uvedl, že pojmenování inkriminovaného videa na YouTube „Výbušná gratulace pro kocoura Mostíka“ (byla to narážka na na skutečného kocoura, který žil na krymském mostě) bylo „mimořádně nešťastným vtipem“. Podle nezávislého zpravodajského serveru Sotavision však argumentoval tím, že trest odnětí svobody je nepřiměřený jeho provinění.
Hlavním důvodem stíhání a trestu je podle řady komentářů spíše to, že Kagarlickij ve svých příspěvcích na sociální síti Telegram zesměšňoval umělý jazyk vládní garnitury, který chce zakrývat realitu života v Rusku a války na Ukrajině.
„Činitelé na různých úrovních dokonale chápou, že je třeba opustit území Ukrajiny. A čím dříve, tím lépe. Jak to bude provedeno, a hlavně kým, zatím nevíme. Putinovi se takový obrat zjevně nehodí, ale po vzpouře Jevgenije Prigožina není žádným tajemstvím, že se jeho vláda blíží ke konci. Mezitím mohou být ‚rozzlobení vlastenci‘ odstraněni ze scény pod záminkou neúcty k vládci,“ napsal například sociolog.
Jeho kritika Putinova vládnutí byla zcela explicitní.
„Nejenže se problémy neřeší, ale dokonce se ani neformulují. Ti, kdo jsou u moci, si nyní začínají uvědomovat, že se budou muset dostat z ukrajinské pasti, do níž před rokem a půl šťastně skočili. Poté jim (a nám) však na hlavu spadne obrovská nálož dalších neřešených problémů,“ soudil Kagarlickij.
V rozhovoru pro list Novaja Gazeta Europe zase Kagarlickij řekl, že kremelští ideologové žijí mentálně stovky let dozadu v minulosti.
„Představa ,zlatého věku‘ je v ruské kultuře silná. Představy o tomto ,zlatém věku‘ jsou však mlhavé: Sovětský svaz se zaměňuje s ruským impériem, skutečnou carskou říší s bláznivými pohádkami, které nemají nic společného s historií. Tento nápadný zmatek panuje i v hlavách lidí, kteří přijímají strategická rozhodnutí. Prokremelští politologové se nacházejí v druhé polovině 18. století. Jejich úroveň strategického myšlení, chápání politiky, ekonomiky a geografie jsou přinejlepším z doby sedmileté války: zhruba tak, jak byla Evropa vnímána na dvoře Alžběty Petrovny. Problém je v tom, že tehdy to byl adekvátní pohled na realitu, a dnes není,“ napsal sociolog.
Kagarlického advokát Sergej Jerochov agentuře TASS řekl, že se proti rozsudku hodlá odvolat k ruskému ústavnímu soudu s odůvodněním, že jeho klient dostal „nepřiměřený“ trest. Kagarlickij, známý akademik a marxistický teoretik, který vystupoval proti invazi Moskvy na Ukrajinu, se rozhodl zůstat v zemi navzdory zásahům Kremlu proti disentu. Ruské úřady v roce 2018 označily Kagarlického Institut globalizace a sociálních hnutí za „zahraničního agenta“. Akademik sám byl za „zahraničního agenta“ označen v roce 2022.