Obětí povodní na jihovýchodě Španělska je už nejméně 155, vyprošťovací práce pokračují, uvedla ve čtvrtek agentura EFE s odkazem na vládní zdroje. Agentura AFP mluví o 158 mrtvých. Nejhorší je situace ve Valencii, záchranáři dál odstraňují trosky a pátrají po pohřešovaných. Ministryně obrany Margarita Roblesová dopoledne uvedla, že se stále pohřešuje velký počet lidí.
Starostka Valencie María José Cataláová sdělila, že záchranáři ve čtvrtek nalezli devět těl. Osm z nich bylo objeveno v zaplavené garáži. Po nezvěstných záchranáři dál pátrají v garážích, sklepech či autech smetených prudkou vodou. K jednotě a pomoci zasaženým regionům vyzval krále Felipe VI.
„Nemůžeme sdělit přesné číslo, ale pohřešuje se mnoho lidí,“ řekla dnes dopoledne ministryně obrany Roblesová. Podle ní se pátrání po pohřešovaných účastní i vojáci. Dodala, že pátrací akce se soustředí na zaplavené garáže či sklepy. S některými lidmi nemohou blízcí navázat kontakt i kvůli problémům s telefonními sítěmi.
Ministr dopravy Óscar Puente se obává, že další mrtví by se mohli nacházet ve vozech, které smetly prudké deště. „V ulicích se nahromadily hory aut,“ uvedl ministr. Podle něj se bude provoz na silnicích a železnicích obnovovat jen postupně. Například vysokorychlostní vlaky mezi Madridem a Valencií nezačnou jezdit dřív než za dva až tři týdny, řekl Puente novinářům.
Do Valencie ve čtvrtek přicestoval premiér Pedro Sánchez. Ode dneška v zemi platí třídenní státní smutek. „Všichni – úřady, instituce, občané i občanská společnost – musíme zůstat jednotní v pomoci a podpoře,“ uvedl král Felipe VI. Varoval také, že na části území stále platí výstraha před extrémními srážkami.
Řada zemí vyjádřila Španělsku sounáležitost, sousední Francie nabídla, že vyšle na pomoc 250 hasičů. „Hluboce lituji ztráty každého života při tragických záplavách ve Španělsku,“ uvedl dnes na síti X český premiér Petr Fiala.
Přívalové deště zasáhly jihovýchod Španělska v úterý a způsobily nejhorší povodně v zemi za několik desetiletí. I ve čtvrtek ráno zůstávala Valencie odříznutá od dalších regionů, zničené jsou silnice, na nichž voda převrátila stovky aut, mosty i domy. Na řadě komunikací ve Valencii je stále přerušen provoz. Bez proudu bylo dnes dopoledne přes 77.000 lidí, na některých místech jsou problémy s dodávkami pitné vody a s fungováním telekomunikačních sítí.
Srážky už sice zeslábly, i ve čtvrtek ale platí oranžový (druhý nejvyšší) stupeň varování v několika provinciích, mimo jiné v Katalánsku, v Andalusii a v Extremaduře.
Téměř všechny obětí zabily povodně ve Valencii, jeden člověk zemřel v Málaze a dvě ženy v Kastilii-La Mancha.
Valencijská regionální vláda si vysloužila také kritiku, že varování meteorologů podcenila a nevyhlásila včas nejvyšší stupeň nouze, který by znamenal i nasazení vojáků na pomoc. Předseda valencijské vlády Carlos Mazón dokonce v úterý ve 13:14 na sociální síti X napsal mimo jiné, že „bouře se pohybuje směrem do pohoří Serranía de Cuenca, proto se očekává, že kolem 18:00 bude intenzita srážek slábnout na celém zbytku regionu Valencie“. Tento příspěvek posléze smazal, napsala místní média.
Španělská meteorologická služba Aemet vydala nejvyšší, červené, varování před vydatnými dešti ve Valencii v úterý ráno v 7:31, píše deník El País. Valencijská vláda přitom vyhlásila přes den jen druhý nejvyšší nouzový stupeň v části regionu, který večer rozšířila na větší území. Až ve 20:00 regionální vláda poslala lidem varování prostřednictvím zpráv SMS a půl hodiny nato si teprve vyžádala pomoc od španělské armády. Mazón, který je z opoziční Lidové strany (PP), se podle deníku El País ve středu snažil svalit zodpovědnost stran varovných SMS na ústřední vládu.