V Česku rostou spotřebitelské ceny. To je špatná zpráva pro peněženky českých občanů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zrychlil na 3,6 procenta z prosincových 3,2 procenta. Jde o nejvyšší meziroční růst cen od března 2012. Růst inflace ovlivnilo hlavně zdražování potravin. Analytici očekávali stagnaci cen na 3,2 procenta.
Inflace je výrazně vyšší než takzvané toleranční pásmo České národní banky, které je stanoveno mezi jedním a třemi procenty a nachází se o 0,6 procentního bodu nad tímto pásmem. Banka proto zvyšuje úrokové sazby.
Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka, který se k inflaci vyjádřil ve vysílání České televize, přispělo k inflaci i zvyšování platů ve veřejné sféře, jež vedlo i k tlaku na zvyšování mezd ve sféře soukromé. V uplynulém roce se ovšem zároveň zpomalil růst české ekonomiky. Havlíček přesto zdůraznil, že česká ekonomika je stabilní a její růst táhne domácí spotřeba, což je podle něj zdravé.
Inflace podle dat Českého statistického úřadu v grafu ČT
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek uvedl v ČT, že inflace zatím není dramatická, ale je nyní čtvrtá nejhorší v Evropské unii. Řekl také, že ČNB by ovšem podle něj měla s inflací aktivně bojovat. Kalousek upozornil, že český průmysl stagnuje, některé jeho segmenty se již nacházejí v recesi a růst ekonomiky se bude nadále zpomalovat. Poslanec Kalousek také upozornil, že Babišova vláda nedala zemi odolný a na recesi připravený rozpočet. Vláda nešetřila a zvedla platy tak, že ohrozila odolnost veřejných financí.
Český statistický úřad uvádí ve své oficiální zprávě, že spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 1,5 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména růstem cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje a v oddíle alkoholické nápoje, tabák. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 3,6 %, což bylo o 0,4 procentního bodu více než v prosinci. Jednalo se o nejvyšší meziroční růst cen od března 2012.
Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v lednu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 4,2 %, vodného o 5,3 %, stočného o 4,5 % a zemního plynu o 2,9 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje (nárůst o 6,3 %). Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 7,2 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 5,4 % a ceny ubytovacích služeb o 4,4 %.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,6 % a ceny služeb o 3,9 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 103,6 %.
Další příčinou zrychlení růstu cen bylo zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Například ceny vepřového masa stouply proti loňskému lednu téměř o pětinu, ovoce zdražilo o 14,7 procenta a uzeniny o 12,2 procenta. Ceny alkoholu stouply o více než pět procent. „Meziroční cenový růst v lednu zrychlil též v oddíle odívání a obuv,“ doplnili statistici.