Podle zprávy Spolkového statistického úřadu (Destatis) došlo v říjnu k poklesu německé průmyslové produkce o jedno procento. Jde o překvapivé zjištění. Ekonomové oslovení Reuters přitom původně předpokládali naopak růst o 1,2 procenta. Znamená to, že německý průmysl je dále v krizi, a je otázkou, kdy se vrátí k růstu. Meziroční propad je dokonce 4,5 procenta. Produkce navíc klesala i v minulých měsících, v září to bylo o dvě procenta. Spolkový statistický úřad uvádí v tiskové zprávě, že za poklesem stojí zejména nižší výkon v energetice a automobilovém průmyslu. Pokles průmyslové výroby v Německu může být špatnou zprávou i pro českou ekonomiku. Podle Českého statistického úřadu je Německo nejvýznačnějším obchodním partnerem. Vyvezlo se sem 30 procent z celkového českého vývozu. Současně pokrývá Německo téměř čtvrtinu veškerého dovozu.
Agentura Reuters cituje zdroj z ministerstva hospodářství a klimatu (Bundesministerium für Wirtschaft und Klimaschutz). „Je to poměrně jasná zpráva, průmyslová ekonomika dále klesá,“ uvedl zdroj. K významnému poklesu došlo u výroby energie. „Výroba energií se oproti předchozímu měsíci snížila o 8,9 %,“ píše Destatis a dodává, že automobilová produkce se propadla o 1,9 procenta. Ale i po odečtení těchto vlivů poklesla průmyslová produkce v Německu o 0,3 procenta (po očištění od sezónních vlivů).
Data Spolkového statistického úřadu dále ukazují, že v energeticky náročných odvětvích se produkce v říjnu 2024 snížila o 0,9 procenta. V tříměsíčním srovnání byla výroba v těchto odvětvích od srpna 2024 do října 2024 o čtyři procenta nižší než v předchozích třech měsících. Meziroční srovnání pak ukazuje pokles o 0,8 procenta. „Průmysl má za sebou nepovedený start do posledního čtvrtletí roku 2024,“ cituje Reuters ekonoma VP Bank Thomase Gitzela. „A při pohledu na příští rok se vyhlídky prozatím nezlepší. Hrozí totiž obchodní konflikt s nejdůležitějším obchodním partnerem, tedy USA.“
Špatné vyhlídky pro Česko
Zatímco pro Německo jsou nejdůležitějším obchodním partnerem Spojené státy, pro Česko je to právě Německo. Malá otevřená ekonomika, jako je naše, je závislá zejména na vývozu. Vzájemná obchodní výměna s Německem přitom stále roste. „Přebytek zahraničního obchodu s Německem dosáhl v roce 2023 hodnoty 353,3 mld. Kč, oproti 68,8 mld. Kč v roce 2004,“ píše Český statistický úřad. Pokračující problémy německé ekonomiky a s tím související propad poptávky tak může mít velmi významný dopad i na ekonomické výsledky české ekonomiky.
I ta se vrací k růstu jen velmi pomalu. Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek píše pro deník E15: „Letní přešlapování ekonomiky na jednom místě znamená, že její letošní růst nepřekoná ani jedno procento, příští rok zrychlí na zhruba procento a půl.“ I on navíc očekává, že za mírným růstem bude stát spíše domácí poptávka než vývoz. Jak uvádí, i českou průmyslovou výrobu čekají těžké časy. Nicméně očekává, že příští rok již začne po dvou letech propadů znovu růst.