Poslední dobou se mnozí lidé rozhodli, že místo jedné roušky budou nosit dvě, aby zabránili nákaze koronavirem. Jak ovšem varuje americký odborník na infekční choroby, efekt může být opačný. O důležitém sdělení informuje deník New York Post.
Michael Osterholm, odborník, na jehož rady se spoléhal i nový americký prezident Joe Biden, upozorňuje, že je velmi důležité, jak se ochrana dýchacích cest používá. „Pokud si přidáte další roušku, můžete ve skutečnosti ztížit pohyb vzduchu přes oblast dvou látek,“ vysvětlil odborník pro televizi NBC.
„To způsobí, že po stranách skutečně unikne a vnikne více vzduchu, což ve výsledku zvyšuje vaši schopnost infikovat se,“ dodal s tím, že v některých případech mohou dvě roušky pomoci. „Zároveň však existuje mnoho momentů, kdy si můžete spíš ublížit,“ říká ředitel Centra pro výzkum v oblasti infekčních nemocí na Minnesotské univerzitě.
Jedna z věcí, kterých chce Osterholm docílit, je, aby lidé přestali nosit roušku pod nosem. „Je to v podstatě to samé, jako byste na ponorce utěsnili tři z pěti oken. Musíme přimět lidi, aby roušky začali používat správně. To by ohromně pomohlo,“ říká specialista.
Zdvojení roušek na rozdíl od Osterholma podporuje hlavní vládní epidemiolog a ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Anthony Fauci: „Je to zábrana před virem, mohlo by to mít větší efekt,“ říká.
Povinné nošení roušek se stává jakýmsi poznávacím znamením boje proti koronaviru pod vedením nové hlavy státu. Američani se nyní bez zakrytých úst a nosu nepodívají například do žádné federální budovy. Povinnost mít roušku platí také na letištích.