Hnutí SPD a KSČM nehájí české zájmy. Jsou vlastizrádné a pracují ve prospěch Putinova režimu, shodují se čeští europoslanci, které oslovil deník FORUM 24. Reagují tak na schválení rezoluce Evropského parlamentu, která označuje Rusko za stát podporující terorismus. Ruku pro ni ale nezvedli hned tři čeští zákonodárci: Hynek Blaško (dříve SPD), Ivan David (SPD) a Kateřina Konečná (KSČM).
„Nepřekvapuje mě to. Jsem z toho zklamaný, ale výroky představitelů zvláště SPD jsou vlastizrádné, v zájmu Putinova režimu, proti zájmům České republiky, protože porazit Putina je zájem České republiky. Představitelé SPD tímto hlasováním zrazují zájmy českého národa,“ okomentoval záporné stanovisko europoslanců SPD a KSČM Jiří Pospíšil (TOP 09).
Obě strany nehájí české zájmy ani podle europoslance Tomáše Zdechovského z KDU-ČSL. „Jejich nehlasování ukazuje, kdo je jejich sponzorem a kamarádem. Je to neomluvitelné a kolegové by se měli stydět,“ dodal pro deník FORUM 24.
Mikoláše Peksu (Piráti) ale jejich hlasování proti přijetí rezoluce nepřekvapuje. „Tyto strany dlouhodobě pracují podle toho, co si přeje Moskva, a jsou v tom, řekl bych, velice konzistentní,“ uvedl.
Rusku se ještě vyhlašovat válku nechystáme
V rezoluci, kterou ve středu schválilo téměř 500 evropských zákonodárců, Evropský parlament označuje Rusko „za stát podporující terorismus a za stát, který používá teroristické prostředky“. Současně vyzývá unijní státy, aby přijaly podobnou deklaraci a aby omezily diplomatické vztahy s Ruskem na „nezbytné minimum“. Podle českých europoslanců by ale k úplnému přerušení vztahů dojít nemělo.
„Po dobu války by se měly vztahy s Ruskem minimalizovat. To znamená, že by členské státy měly omezit provoz a počet lidí na ambasádách. Za posledních několik měsíců Rusko ukázalo, že je opravdu stát podporující terorismus, a především velké státy jako Francie, Itálie, Německo, Španělsko by měly výrazným způsobem snížit svůj počet lidí a omezit vztahy s Ruskem,“ řekl deníku FORUM 24 Tomáš Zdechovský.
Omezit diplomatické vztahy s Ruskem je správné i podle Jiřího Pospíšila z TOP 09. „Úplné přerušení diplomatických vztahů nepovažuji za účelné. Je nutné mít nějaké vztahy například v oblasti konzulární a tak dále. Rusové stále cestují do Evropské unie, Češi cestují do Ruska, takže potřebujeme mít nějaké základní vztahy. To, že s někým udržujete minimální politické vztahy, nehovoří nic o vřelosti,“ uvedl s tím, že udržovat minimální vztahy je praktické.
Úplné přerušení diplomatických vztahů by podle europoslance Peksy znamenalo, že se Evropa chystá v následujících hodinách Rusku vyhlásit válku. „Myslím si, že se Rusku ještě vyhlašovat válku nechystáme,“ doplnil.
Omezení možnosti vstupu Rusů do Evropské unie?
Europoslanci mimo jiné v rezoluci také vyzývají k dalšímu posílení protiruských sankcí a zařazení Wagnerovy skupiny nebo čečenského 141. motorizovaného pluku, takzvaných kadyrovců, na unijní seznam teroristických organizací. Členské státy by také měly podle evropských zákonodárců zakázat oficiální či krajanské organizace, které fungují s podporou ruského státu. Evropská unie už ale přijala několik sankčních protiruských balíků. Jak by měly vypadat další?
Podle europoslance Zdechovského by se měly orientovat na lidi, kteří jsou zodpovědní za útoky na ukrajinském území. „Měly by se orientovat na jejich rodiny a zmrazení majetku. Řada ruských pohlavárů, a to nám říkají i tajné služby, převádí svůj majetek na příbuzné, kamarády nebo do neprůhledných firem přes Kypr. Měli bychom tomu zamezit a soustředit se na to.“ Jediný způsob, jak prý můžeme zatlačit na okolí Putina, je ukázat, že víme, kdo jsou lidé v jeho okolí.
Podle Jiřího Pospíšila by se sankce měly soustředit také na běžné Rusy, kteří Putinův režim podporují. „Měla by se omezit možnost vstupu Rusů do Evropské unie. Na druhé straně jsem ovšem pro podporu ruského disentu a demokraticky smýšlejících Rusů, kterým se to, co se děje na Ukrajině, nelíbí. Třeba omezit turistická víza bych považoval za důležité,“ řekl deníku FORUM 24.
„Obecně by se sankce měly věnovat lidem, kteří ten režim řídí a válečné zločiny páchají. Ti by měli být trestáni, protože potřebujeme podpořit lidi, kteří se staví proti Vladimiru Putinovi,“ souhlasil s Pospíšilem Peksa.
Vojenské a finanční pomoci není nikdy dost
Kromě sankcí by se měly členské státy soustředit ještě na další věc – silnější podporu Ukrajiny. „Vojenské a finanční pomoci není nikdy dost. Země je zničená a pomoc, která je slíbená, je vysoká, ale určitě nebude dostatečná,“ vysvětlil Jiří Pospíšil.
Ruské útoky na Ukrajině se v posledních týdnech soustředí hlavně na ničení civilní infrastruktury. „Je pro nás naprostou prioritou, aby civilisté na Ukrajině nemrzli a měli světlo, protože speciálně v zimě je to důležité,“ uvedl Mikuláš Peksa.
Evropa ale může Ukrajině pomoct i s vyšetřováním válečných zločinů. „Můžeme Ukrajině pomoci výrazným způsobem a netříštit kapacity na vyšetřování kriminálních činů na jejím území. Máme experty, kteří mohou být do vyšetřování nasazeni. Máme spoustu kapacit, které může Ukrajina dostat naservírované na zlatém podnose. Myslím, že bychom jim je měli nabídnout, protože je u nás třeba nepotřebujeme. Ukrajincům by to uvolnilo ruce,“ řekl deníku FORUM 24 Zdechovský.